به گزارش صبح توس؛ صبح امروز نماز عید سعید قربان در سراسر خراسان رضوی با حصور مردم مسلمان و ولایتمدار برپا شد و در خطبه های آن بر حل مشکلات نعیشتی مردم تاکید شد.

 

امام جمعه شهرستان رشتخوار:

مسلمانان با وحدت، از پیشبرد اهداف دشمن در دنیای اسلام جلوگیری کنند

حجت الاسلام حسن جهانشیری امام جمعه شهرستان رشتخوار صبح امروز در خطبه های نماز عید سعید قربان در جمع پرشور نمازگزاران مسجد علی ابن ابی طالب(ع) رشتخوار با تبریک اعیاد قربان و غدیر و گرامیداشت دهه کرامت با اشاره با اینکه حضرت ابراهیم(ع) در تمام طول زندگی خود در راه مبارزه با نفس حرکت میکرد، افزود: من و شما 3 دشمن اساسی و رسمی داریم، که یکی از این دشمنان شیطان است، باید توجه داشته باشیم که همیشه شیطان به دنبال منحرف کردن ما از مسیر است، دومین مورد هوای نفس و طول العمل است، که آرزوی های طولانی باعث می شود انسآن از هدف اصلی خودش دور شود، هدف از خلقت من و شما عبادت کردن است، اگر غیر از این باشد از وظیفه اصلی خودمآن دور شدیم، یکی دیگر از دشمنان انسان دنیا است، زرق و برقی که انسان را گرفتار خود میکند.

وی در ادامه ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطر شهیدان دولت مرد شهید باهنر و شهید رجایی با تاکید بر اینکه در شرایط اقتصادی امروز باید همواره غناعت داشته باشیم و مراقب فریب کاری دنیا باشیم، اظهار داشت: شهید رجایی و شهید باهنر دو عنصر بسیار مهم و انسان های انقلاب و مومنی بودند که کارهای بسیار بزرگی از خود به یادگار گذاشتند، مسئولین محترم ما باید قدر زحمات امام(ره) و خون شهدا را بدانند.

وی در ادامه یادآور شد: این برکت خون شهداست که امروز کار بجایی می رسد دشمنانی که یکروز تهدید میکردند، و کسی توان پاسخگویی در مقابل آنها را نداشت، امروز آن کشورهای قدرتمند میخواهند بدانند که نظر جمهوری اسلامی چیست، ما الحمدالله در شرایط بسیار خوبی قرار گرفتیم .

وی با تاکید بر وحدت هرچه بیشتر بین مسلمانان و پیشبرد زیرکانه دشمنان اسلام در به جان هم انداختن مسلمانان، گفت: امروزه ساده لوحی‌های برخی از اعراب باعث شده تا دشمنان ایران اسلامی و مسلمانان سرتاسر جهان از این موقعیت سوء استفاده کنند و با فروش سلاح مسلمانان را به جان هم بیندازند.

 

خطیب نماز عید قربان سبزوار:

عید قربان نمایشی از شکوه اتحاد مسلمانان در برابر دشمنان است 

حجت الاسلام محمد سلیمانی صبح امروز در خطبه های نماز عید سعید قربان با بیان اینکه اتحاد مسلمانان همیشه خاری در چشم دشمنان بوده است اظهار داشت: گوشه ای از این اتحاد در عید قربان به نمایش در می آید. 

وی با اشاره به اینکه مسلمانان باید این اتحاد را در تمام طول سال حفظ کرده و یک صدا در برابر دشمن ایستادگی کنند ادامه داد: دشمنان اسلام همیشه از تفرقه انداختن بین مسلمانان سود برده اند و اتحاد دنیای اسلام را به ضرر خود دانسته ودر راه برهم زدن این مهم تلاش کرده اند.

سلیمانی به تمرین بندگی وعبودیت در پیشگاه خداوند در عید قربان اشاره و تاکید کرد : حجاج در این روز با قربانی کردن نفس خود وخواهش های نفسانی در برابر ذات پرورگار خود را بنده ای خالص نشان خواهند داد که جز دستور خداوند کار دیگری نخواهند کرد.

وی یکی دیگر از ویژ گی های این روز را یادآوری و رسیدگی به محرومان عنوان کرد وافزود: فرد مسلمان با رسیدگی به برادر وخواهر دینی خود در این روز به فرمان خداوند نشان میدهد اسلام دینی برادری وبرابری است.

 

 

امام جمعه تربت حیدریه:

تمسک به ولایت سرمنشا وحدت الهی است

حجت الاسلام محمدرضا عصمتی صبح امروز در خطبه های نماز عید قربان به تشریح جایگاه ولایت و امامت در جامعه اسلامی پرداخت و افزود: ولایت خدا و برائت از دشمنان خدا از واجبات دینی است و بر همین اساس از عید قربان تا غدیر دهه ولایت نامگذاری شده تا این واجب الهی تبیین شود.

وی تصریح کرد: ولایت مراتب مختلف دارد که مرحله نخست آن ابراز محبت و مودت نسبت به خدا و اولیای الهی است و این همان اقدام تاثیر گذاری است که مردم بمناسبت های گوناگون اظهار می کنند.

عصمتی، مرحله دوم ولایت را عمل و تبعیت از امام و ولی عنوان کرد و گفت: مرحله سوم پذیرفتن ولی خدا در جامعه اسلامی است که از آن بعنوان مدیریت سیاسی امت اسلامی تعبیر شده و به این معنا که هر حاکمیتی در راس آن ولی خدا باشد آن حاکمیت الهی است.

امام جمعه تربت حیدریه گفت: مرحله چهارم از ولایت فانی شدن در ولی خدا و در این راستا قرب بنده به خدا نزدیک می شود یعنی هم خدا ولی و هم علی علیه السلام ولی است و این مرحله عالی از ولایت به تعبیر اهل معنا خداوند این نعمت را به هر کس ارزانی دهد بالاترین نعمت است..

انتهای پیام/