به گزارش صبح توس؛ موزه اسناد نیشابور با بیش از 30 هزار سند، کتب چاپ سنگی و کتب خطی و بیش از هزار سند از نیشابور توسط شهرداری و با همکاری  "سید علی میرمعزی" راه‌اندازی شد و از راه‌اندازی این موزه حدود سه سال می‌گذرد اما بی‌مهری‌های مسئولین نیشابور موجب شد که مدیر موزه اسناد نیشابور این موزه را موقتاً تعطیل نماید.

مدیر موزه اسناد نیشابور در گفتگو با رسانه‌ها اظهار کرده بود که امکان ایجاد 55 موزه برای شهرستان وجود دارد که متأسفانه امکانات آن فراهم‌ نیست و از طرفی این کار هزینه‌دار است و با اوضاعی که حاکم است و تجربه‌های تلخی که دارم امکان‌پذیر نیست.

سید علی میرمعزی با اشاره به عدم وجود امکانات و تأسیس موزه در نیشابور ادامه داده است: ابرشهر نیشابور ،ابر مدیر می‌خواهد، کسی که بتواند از مدیریت فسیلی خارج بشود و با خدمت صادقانه به‌دوراز گرایش سیاسی مشکلات مردم را پیگیری و مطالبه کند. متأسفانه جای مدیران ابر فکر در این شهر خالی است.

وی بیان کرد: نامه‌ای را اخیراً به مسئولین نوشته‌ام  و در آن درخواست کرده‌ام  که اگر در 4 ماه آینده مجوزهای کار و فعالیت من صادر نشود دیگر به هیچ قیمتی حاضر به ماندن در این شهر نیستم ، ضمن اینکه هرروز بگذرد و کاری از سوی مسئولین صورت نگیرد شرایط ماندن ما هم سخت‌تر خواهد شد.

اگر  مجوز موزه ثبت شود می‌توان برای راه‌اندازی مجدد موزه امیدوار بود

شهردار نیشابور در این رابطه در گفتگو با خبرنگار صبح توس اظهار کرد: آقای میرمعزی به‌عنوان مدیر موزه درخواست‌هایی ازجمله اینکه این اقلام در نیشابور باشد و در جلسه‌ای که روز گذشته در محل شهرداری نیشابور برگزار شد قرار بر این شد که ایشان در ابتدا نسبت به اخذ مجوز موزه از مراجع قانونی مربوطه اقدام کنند.

علی نجفی افزود: هر مساعدی که از سوی ادارات و مسئولین نیشابور باشد منوط بر این است که ایشان در ابتدا مجوز قانونی موزه را از اداره میراث فرهنگی نیشابور اخذ کنند.

وی با اشاره بر اینکه این موزه هیچ‌گونه مجوزی نداشته است و در حال فعالیت بوده است ابراز کرد: تاکنون این موزه از هیچ مرجعی مجوزی نداشته است و به همین منظور قرار شد کارشناسان اداره میراث فرهنگی با آقای میرمعزی ارتباط بگیرند و قرار شد که تعدادی از اقلام تاریخی‌شان را در اختیار بگذارند و اداره میراث فرهنگی کار ثبت این اقلام را انجام دهد و حداکثر تا دو ماه آینده کار ثبت تمام شود.

شهردار نیشابور ادامه داد: اگر ما بخواهیم به آقای میرمعزی مساعدتی داشته باشیم ایشان باید مجوز موزه داری داشته باشند غیر آن باشد این خلاف قانون است.

وی بیان کرد: پس از اتمام ثبت قرار شد که مکانی را در اختیار ایشان بگذاریم که مکان های پیشنهادی کاروانسرای شاه عباسی بود که اداره میراث فرهنگی اعلام آمادگی کردند که فضای موزه کاروانسرا را در اختصاصا در اختیار ایشان بگذارد و همچنین در محل اردوگاه شهید رجایی نیشابور هم مسئولین اردوگاه اعلام آمادگی کردند که بستری را اختیار بگذارند.

نجفی پیشنهاد کرد: ایشان حتی می‌توانند اشیای خود را با اخذ مبلغ اجاره ای به شهر نیشابور اجاره دهند و شهرداری این اجاره را با هماهنگی شورای شهر به آقای میرمغزی پرداخت خواهد کرد.
وی اظهار کرد: طی دو ماه کار ثبت تمام شود و در جلسه روز گذشته قرار بر این شد که به فعالیت خود ادامه دهند.

وی با تاکید بر اخذ مجوز از سوی مدیر موزه اسناد نیشابور گفت: اگر این مجوزها ثبت شود می‌توان برای راه‌اندازی مجدد موزه امیدوار بود.

انتهای پیام/