محمدرضا عبادی نژاد رئیس اداره منابع آب سرخس در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛ با اشاره به بازگشایی سر دهانه شرکت تعاونی آببران مازادبر سد دوستی اظهار کرد: این سردهانه با حضور دادستان عمومی و انقلاب سرخس، فرمانده سپاه، فرمانده نیروی انتظامی، مدیر املاک و اراضی آستان قدس رضوی، مدیر جهاد کشاورزی و شهردار سرخس بازگشایی شد.

وی خاطرنشان کرد: سر دهانه شرکت آببران مازاد بر سد دوستی که بر روی کانال آستان قدس رضوی قرار دارد به علت مشکلاتی که بعضی از کشاورزان این تعاونی در گذشته و زمان جریان آب سد دوستی و حق آبه آستان قدس ایجاد می کردند از سوی آستان قدس مسدود شده بود که با دستور دادستان عمومی و انقلاب سرخس، پیگیری این اداره و مساعدت آستان قدس رضوی پس از ۶ سال انسداد دوباره بازگشایی شد.

عبادی نژاد افزود: طبق صورتجلسه انجام شده مقرر شد، اعضای تعاونی مرودشت ضمن تنظیم قراردادها با آستان قدس رضوی و در صورت تخصیص آب و انعقاد قرارداد با اداره منابع آب، از آب سد دوستی استفاده کنند.

حمید علیزاده، دادستان عمومی و انقلاب سرخس نیز در گفتگو با خبرنگار صبح توس، عنوان کرد: کانال انقلاب حق آبه کشاورزان از سد دوستی و همچنین حق آبه نزولات آسمانی را به دست کشاورزان می رساند که سر دهانه شرکت تعاونی آببران مازادبر مرودشت سرخس در این کانال قرار دارد و از چند سال پیش مسدود شده بود.

وی تصریح کرد: با درخواست کشاورزان از دادستانی و بررسی هایی که صورت گرفت، معلوم شد که این دریچه از قبل وجود داشته اما مسدود شده است.

دادستان عمومی و انقلاب سرخس بیان داشت: با دستور دادستانی و همراهی آستان قدس رضوی و در راستای پیشگیری از وقوع جرم و تشکیل پرونده، حفظ حقوق عامه، حمایت از تولید، کارآفرینی و اشتغال، پیشگیری از تخلفات حوزه جرائم آبی و حفظ محیط زیست، در این موضوع ورود کردیم و مقرر شد با توافقات طرفین و نظارت دادستانی دو سر دهانه این کانال به حالت قبل اعاده شود.

وی با تاکید بر اینکه با بازگشایی این سر دهانه و بررسی پلاک های این حوزه حدود ۱۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزان این مسیر از آب سد دوستی بهره مند می شوند، اضافه کرد: اگر به ازای احیای هر هکتار از این اراضی دو نفر مشغول به کار شوند، دو هزار و ۴۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می شود.

علیزاده در پایان خاطرنشان کرد: با بازگشایی دوباره این سر دهانه ضمن احیای اراضی کشاورزی از موقوفات آستان قدس رضوی نیز صیانت صورت می گیرد.

انتهای پیام/