به گزارش صبح توس؛  ظهر امروز نماز سیاسی و عبادی جمعه در سراسر خراسان رضوی برگزار شد و بر موضوعات حجاب و عفاف و ایستادگی در مقابل زیاده خواهی‌های دشمن تاکید شد که به شرح ذیل مطرح شد؛

امام جمعه قوچان:

 افزایش سرعت چرخ هسته ای شوک بزرگی به آمریکا وارد کرد 

حجت الاسلام و المسلمین محمد علی دستجردی، ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه قوچان  ضمن گرامیداشت دهه کرامت و ولادت امام رضا(ع) گفت: تصمیم ایران برای افزایش سرعت چرخ هسته ای شوک بزرگی به غرب و به ویژه آمریکا وارد کرد و این پاسخ در چارچوب مقاومت و اقدام درستی از سوی مسئولین بود.

وی با بیان اینکه شکست برجام ناشی از رفتارها و تصمیمات آمریکا بود و چین و روسیه نیز به آن اذعان دارند، افزود: دیگر نباید نگران ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت باشیم زیرا اروپا و آمریکا هر نوع فشار و تحریمی که می توانستند علیه جمهوری اسلامی ایران وضع کنند دریغ نکرده و بیش از این نیز تحریمی نمی توانند اعمال کنند.

وی فروپاشی نظام، تسلیم کامل ایران در برابر غرب و اجماع جهانی علیه ایران  را از جمله سناریوهای پیش بینی شده آمریکا برای مقابله با ایران اسلامی دانست و ادامه داد: ملت بزرگ ایران بدانند که اگر قرار به حمله نظامی بود، پس از سرنگونی پهپاد فوق پیشرفته آمریکا در هرمزگان که آبروی نظامی، سیاسی و تکنولوژی آمریکا را از بین برد، قطعا آن را عملی می کردند.

خطیب نماز جمعه قوچان با بیان اینکه توجه بیشتر به جریان فلسطین برای عقب نشینی غرب، تقویت اقتصاد و حمایت از تولید و سرمایه گذاران و واقع نگر بودن سه رکن و راهبرد اصلی در برابر فشارهای آمریکا است، تصریح کرد:  دولتمردان بدانند که تزریق امید به جامعه که از جمله منویات مقام معظم رهبری است با حرف اتفاق نمی افتد  بلکه امید می بایست همراه با عمل باشد تا بتواند تاثیرگذار شود.

حجت الاسلام دستجردی با اشاره به ضرورت حمایت جهانی از شیخ زکراکی نیز خاطر نشان کرد: شیخ زکراکی، مردی شجاع، ایثارگر و الهی است که طی چهار سال اخیر در اسارت بوده و از نظر جسمی در شرایط بسیار بدی قرار دارد و چه بسا وی را مسموم کرده باشند وعلیرغم رای دادگاه نیجریه برای آزادی وی متاسفانه همچنان در زندان به سر می برد و از نظر جسمی وضعیت خوبی ندارد و فرزندانش را در مقابل جشمانش به شهادت رساندند و می بایست تمام جهان به ویژه مسلمانان مظلومیت این چهره شاخص  و شاگرد امام خمینی (ره) را فریاد بزنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی قوچان ضمن گرامیداشت سالگرد تاسیس شورای نگهبان بیان کرد: ردپای شورای نگهبان را می بایست در دوران مشروطه جستجو کرد اما متاسفانه ساز و کار خوبی برای آن تعریف نکردند اما به لطف خدا در جمهوری اسلامی ایران ساز و کار و جایگاه بسیار خوبی برای آن تعریف کردند.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان خاری است در چشم دشمنان است زیرا اجازه ورود نفوذی ها را به بخش های مختلف به ویژه مجلس شورای اسلامی نمی دهند، تاکید کرد: سکولارها و کسانی که مبانی اسلامی را قبول ندارند و ردصلاحیت شدگانی که عامل دشمن  برای نفوذ بودند دو جریان مقابله و دشمنی با شورای نگهبان می باشند و از شورای نگهبان درخواست داریم تا با برنامه ریزی منسجم و دقیق برای برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال جاری، با قاطعیت در برابر تخلفات انتخاباتی ایستادگی کند.

حجت الاسلام دستجردی با بیان اینکه می بایست تمام قد از فرهنگ عفاف و حجاب حمایت کرد و برنامه ریزی فرهنگی مناسبی برای آن انجام داد گفت: برخی مخالف ورود نیروی انتظامی به ماجرای نوع پوشش و مساله حجاب هستند اما معتقدیم مساله حجاب با امنیت جامعه ارتباط مستقیمی دارد و می بایست باتمام توان و برنامه ریزی و فعالیت های فرهنگی در این مسیر گام برداشت و درصورت لجاجت برخی افراد می بایست از قدرت قهریه استفاده کرد.

 

امام جمعه سرخس:

نقش و عمل 2 هزار شهید مسجد گوهرشاد باید حفظ شود/ امروز نگاه رضوی در سرخس حاکم است

 حجت الاسلام محمد بختیاری در خطبه های این هفته نماز جمعه سرخس با تاکید بر اینکه عفاف و حجاب جزو فطریات سالم بشری است، اظهار کرد: زن با شخصیت و زنی که منزلت دارد زنی است که در حجاب پیشتاز باشد.

امام جمعه سرخس افزود: ایرانیان عزیز نماد غیرت و نماد مبارزه با بی عفتی و بدحجابی در تاریخ هستند.

وی با بیان اینکه بزرگ ترین و سنگین ترین هزینه را برای حجاب ایرانیان پرداخت کردند، تصریح کرد: در یک روز در تاریخ سابقه ندارد خون دو هزار نفر برای حجاب به زمین بریزد.

حجت‌الاسلام بختیاری عنوان کرد: در هشت سال دفاع مقدس خون صدها هزار شهید بر زمین ریخته شد و وصیت نامه آن ها به عنوان یک سند زنده و سند افتخار برای ما مانده که در این وصیت‌نامه ها پرتکرارترین واژه‌ بعد از دفاع از ولی فقیه دفاع از حجاب است.

خطیب نماز جمعه سرخس با اشاره به اینکه حجاب میراث زینبی است، افزود: در یک روز در مسجد گوهرشاد و در کنار حرم رضوی خون دو هزار شهید بر زمین ریخت تا غیرت، حجاب و عفاف بماند، بنابراین همه ما در برابر این خون‌ها مسئول هستیم.

امام جمعه سرخس خاطرنشان کرد: شهدای ما همچون تهرانی مقدم ها، باقری ها، چمران ها و حججی ها در دامان مادرانی پاک دامن و عفیف رشد کردند و دنیای استکبار را به هم ریختند.

وی ادامه داد: امروز منافقین کوردل که روزی سلاح در دست داشتند، پشت رایانه ها نشسته‌اند، یعنی جنگ، جنگ فرهنگی است و می خواهند مادران پاک دامن را از خانواده ها بگیرند تا از این طریق به جامعه اسلامی آسیب بزنند.

حجت الاسلام بختیاری بیان داشت: برای اینکه اندلس ذهنی ما فتح نشود باید نقش و عمل دو هزار شهید مسجد گوهرشاد که به خاطر آن جان دادند یعنی همان عفاف و حجاب را حفظ کنیم.

خطیب نماز جمعه سرخس در پایان با بیان اینکه امروز نگاه رضوی در شهرستان سرخس حاکم است، گفت: ما با بدحجابی و بی حجابی و بی عفتی مخالفیم و نباید اجازه بدهیم در شهرستانی که با قدوم امام رضا علیه السلام نورانی شده، عده‌ای چهره شهرستان را با بدحجابی لکه دار کنند.

 

امام جمعه رشتخوار:

اولویت استخدام در شهرستان رشتخوار استفاده از نیروهای بومی باشد

حجت الاسلام حسن جهانشیری امام جمعه شهرستان رشتخوار ظهر امروز در جمع پرشور این هفته نمازگزاران مسجد علی ابن ابی طالب شهر رشتخوار با گرامیداشت سالروز تاسیس شورای نگهبان در 26 تیرماه به فرمان امام (ره) گفت: یکی از وظایف شورای نگهبان نظارت بر قانون گزاری است، شورای نگهبان باید نظارتی دقیق داشته باشد، که اتفاقی بر علیه کشور نیفتد.

وی در ادامه افزود: کار و نظارت شورای نگهبان به نحوه و صورت های مختلف در بیشتر کشورهای دنیا امروز دنبال می‌شود و اینگونه نیست که برخی اعلام می‌کنند که اسلام و تشیع در این رابطه سخت گیر است.

حجت الاسلام جهانشیری در ادامه با تاکید بر اینکه داشتن وحدت و انسجام باعث پیروزی در هر انتخاباتی است، اظهار داشت: یکی از کارهایی که شورای نگهبان و زیر مجموعه شورای نگهبان انجام می دهد، اینکه قانون را برای مردم تفسیر میکنند، که این قانون دارای چه فواید و چه مضراتی است.

امام جمعه شهرستان رشتخوار در ادامه با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در رابطه با اهمیت انتخابات امسال نیز گفت: با توجه به قرار گرفتن در چهل سالگی دوم انقلاب و از طرفی برداشتن گامی محکم در ابتدای چهل سال دوم انقلاب انتخابات پیش رو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی در ادامه ضمن درخواست از مسئولین در جهت جذب نیروهای بومی در بحث استخدامی ادارات و نهادهای این شهرستان گفت: با توجه به ظرفیت موجود در سطح شهرستان رشتخوار و بهره مندی از نیروهای بومی مومن و متخصص لازمه کار و پیشرفت در زمینه های مختلف در سطح شهرستان روی آوری و استفاده از نیروهای بومی در پست های مختلف است، جراکه حضور نیروی غیربومی پس از گذشت چند ماه تنها باعث مواجه شدن با درخواست انتقال به شهر خودش خواهد بود.

امام جمعه رشتخوار با درخواست از اشخاصی که معوقات پرداختی به بانک های شهرستان دارند، گفت: پرداخت معوقات بانکی موجبات استفاده مجدد از این تسهیلات را برای افراد نیازمند فراهم میکند.

وی همچنین با گرامیداشت سالروز تاسیس بهزیستی و تبریک این روز به کارکنان این نهاد در سطح شهرستان رشتخوار گفت: خیرین نسبت به کمک به خانواده های بی سرپرست و معلولین در سطح شهرستان اهتمام بیشتری داشته باشند، چرا که دنبال کردن این اقدام زیبا، رضای خداوند را هم در دنیا و هم در آخرت به دنبال خواهد داشت.

حجت السلام جهانشیری در پایان خواستار رسیدگی سازمان ها و جوامع بین المللی به وضعیت آیت الله شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه شد، و یادآور شد: آیت الله شیخ زکزاکی از شاگردان امام (ره) بود که با ایمان و اعتقاد بزرگ خود توانست میلیون ها نفر را دعوت به دین اسلام و تشیع کند، ایت الله شیخ زکزاکی در سال 93 به دست ارتش ظالم نیجریه دستگیر شد، که امروز در وضعیت جسمی بدی بسر می‌برد.

 

امام جمعه درگز:

انگلیس با اقدام متقابل ایران به غلط کردن خواهد افتاد

حجت الاسلام محمدحسین ایروانی، امام جمعه درگز در خطبه های نماز جمعه این هفته که در مصلی الغدیر برگزار شد، ضمن توصیه نمازگزاران به تقوا و عبادت الهی اظهار کرد: انسان با تقوا فردی است که در کنار تقوای فردی و اجتماعی، به اقوام و خویشان خود توجه داشته و نیاز آنها را رسیدگی کند.

وی در ادامه با تبریک ولادت امام رضا (ع) گفت: توجه به نماز اول وقت و نماز شب، تلاوت منظم قرآن، حفظ عزت نفس و کرامت نیازمندان در هنگام مراجعه به ایشان و مبارزه دائمی و خستگی ناپذیر با طاغوت زمان از جمله مهمترین خصایص حضرت رضا (ع) است؛ زیارت با معرفت ایشان ثواب زیارت پیامبر (ص) را داشته و بهشت را بر انسان واجب می کند.

امام جمعه درگز عفاف و حجاب را یکی از ابزارهای دشمنان در مبارزه با اسلام دانست و عنوان کرد: دشمن در تلاش است تا با تهاجم فرهنگی در فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای، زنان و دختران ما را دچار فساد و بی بند و باری کرده و بنیان خانواده ها را از هم بپاشد.

حجت الاسلام ایروانی تصریح کرد: البته افراد بی حجاب دو نوع هستند؛ عده ای که فرهنگ خانوادگی آنها از ابتدا به همین سبک بوده و نیاز به کار علمی و ارشاد دارند و عده اندکی که عمدا و برای دهن کجی به اسلام و اشاعه فحشا این کار را انجام می دهند؛ دادستانی و نیروی انتظامی باید وظایف خود را در قبال این گروه حداقلی به درستی انجام داده و با آنها برخورد قانونی کنند.

وی شورای نگهبان را پشتیبان مردم و نظام و خوار چشم دشمنان و بدخواهان خواند و تاکید کرد: شورای نگهبان ضامن جمهوریت و اسلامیت نظام و حافظ قانون اساسی است؛ تمام توطئه های بدخواهان علیه این نهاد مقدس به واسطه ارزشی است که در حفظ نظام دارد.

امام جمعه درگز عنوان کرد: میلیون ها نفر در غرب آفریقا به واسطه اقدامات گسترده شیخ زکراکی به مکتب اهل بیت پیوستند، اما امروز وابستگان رژیم صهیونیستی و انگلیس، علاوه بر فتنه انگیزی های فراوان علیه خانواده و پیروان او؛ اجازه درمان این روحانی انقلابی که در سخت ترین شرایط جسمی به سر می برد را نمی دهند؛ ما نمازگزاران جمعه از سازمان کنفرانس اسلامی می خواهیم که با فشار بر حکومت نیجریه جهت انتقال هر چه سریعتر ایشان به بیمارستان اقدام کنند.

وی در پایان با اشاره به خیانت انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی خاطرنشان کرد: البته این استعمار پیر خباثت های زیادی از جمله حمایت از صدام، اجرای طرح ها و نقشه های براندازی و حمایت از فتنه گران را انجام داده اما باید بدانند که این دزدی دریایی آنها بی پاسخ نخواهد ماند و با اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران، همچون آمریکا به غلط کردن خواهد افتاد.

 

خطیب جمعه خلیل آباد:

عفاف و حجاب در امنیت و آرامش جامعه تاثیرگذار است / رعایت عفاف و حجاب در سطح جامعه یکی از مطالبات جدی مردم است

 حجت الاسلام علی ناهیدی، ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه شهرستان خلیل آباد با اشاره به 21 تیرماه سالروز قیام گوهرشاد، اظهار داشت: حجاب و عفاف یکی از مهمترین آموزه های دینی است.

وی با بیان اینکه اهمیت عفاف و حجاب در امنیت جامعه تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: از بین رفتن حریم عفاف و حجاب ارمغان فرهنگ غربی است که می تواند نسل جوان را در معرض خطر جدی قرار دهد.

خطیب جمعه خلیل آباد با تاکید بر اینکه کم توجهی به عفاف و حجاب نیز فضای اخلاقی را مورد خطر قرار داده است، تصریح کرد: رعایت عفاف و حجاب در سطح جامعه یکی از مطالبات جدی مردم است.

وی انسان عفیف و پاکدامن را فرشته زمینی برشمرد و با بیان اینکه نخستین قدم برای کسب کرامت، حفظ حجاب است، اذعان کرد: مقوله حجاب و بد حجابی یک مقوله گسترده و وسیعی است که در این رابطه شورای عالی فرهنگی 26 دستگاه و نهاد را برای گسترش فرهنگ و حجاب مامور کرده، ولی متاسفانه مورد کم توجهی قرار گرفته است.

ناهیدی با بیان اینکه نظرات مختلفی در خصوص برخورد با بدحجابی در سطح جامعه وجود دارد، عنوان کرد: به نظر، وحدت رویه در بین دستگاه های مختلف برای برخورد با بدحجابی وجود ندارد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه شورای نگهبان ضامن جمهوریت و حافظ قانون اساسی است، تشریح کرد: امام و رهبری همواره بر حفظ جایگاه شورای نگهبان تاکید داشته اند.

امام جمعه خلیل آباد با تاکید بر اینکه دشمنان همواره شورای نگهبان را مورد حمله ناجوانمردانه خود قرار می دهند، بیان کرد: شورای نگهبان نبض نظام اسلامی به شمار می رود و وقتی شورای نگهبان قوی باشد زمینه را برای تحقق اهداف انقلاب اسلامی فراهم می کند.

وی همچنین در ادامه با اشاره به وضعیت وخیم جسمانی شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه، تاکید کرد: شیخ زکزاکی توانسته امتی را تربیت کند که در خط سیره اسلام، انقلاب، امام و رهبری حرکت کنند.

حجت الاسلام ناهیدی با بیان اینکه در سال 94 مقارن با شهادت امام رضا(ع) نیروهای امنیتی نیجریه به صورت وحشیانه به خانه شیخ زکزاکی حمله و فرزندانش را به شهادت و شیخ زکزاکی را دستگیر کردند، خاطرنشان کرد: شیخ زکزاکی در دادگاه تبرئه شد ولی هنوز ارتش نیجریه حاضر به آزادی شیخ زکزاکی نشده و در شرایط سختی به سر می برد و آزادی این روحانی انقلابی نیز از خواسته های ما است.

 

امام جمعه تربت حیدریه:

مسوولان در پاسخ به بدعهدی اروپا با سیاست فعال و به دور از انفعال عمل کنند

حجت الاسلام محمدرضا عصمتی در آیین خطبه های این هفته نماز جمعه تربت حیدریه اظهار داشت: غرب و امریکا و همه عوامل مزدور استکبار هیچ قدمی برای ما بر نمی دارند و مسوولان کشور باید با اتکا به توانمندی و ظرفیت های داخل، مشکلات کشور را برطرف کنند.

وی با بیان اینکه بدعهدی غرب در همه حوزه ها مشخص شده، ابراز امیدواری کرد که مسوولان کشور گام های بعدی در پاسخ به بدعهدی اروپا را با قاطعیت و سیاست فعال و به دور از انفعال و محکم بردارند.

خطیب جمعه تربت حیدریه گفت: امیدواریم آنچه که برخی در گذشته می پتداشتند شاید لبخندهای غربی ها رهگشا باشد، از این تفکر عبرت بگیرند و قدم های بعدی را مستحکم بردارند.

عصمتی با بیان اینکه باید از سبره و روش عملی امامان معصوم علیه السلام درس بگیریم تا جامعه به سلامت و سبک زندگی اصیل اسلامی دست یابد، افزود: ارتباط و محبت و تواضع با مردم و فرار از تجمل گرایی و اشرافی گری و با مردم بودن از ویژگی های زندگی اهل بیت علیه السلام است که در مرحله اول مسوولان و در ادامه همه مردم از این سیره عملی درس بگیرند.

 

انتهای پیام/