به گزارش صبح توس؛ تب کریمه کنگو یک بیماری حاد تب‌دار و خون‌ریزی دهنده است که از طریق گزش  کنه یا تماس با خون، ترشحات و یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

تب خونریزی ‌دهنده کریمه کنگو در انسان، بیماری شدیدی همراه با مرگ و میر حدود ۳۰ ٪ ایجاد می‌کند و شیوع بیمارستانی آن نیز بسیار بالا است.

حامد شمس در گفتگو با خبرنگار صبح توس اظهار کرد: با توجه به گرم شدن روز افزون هوا و افزایش فعالیت کنه‌ها، خطر ابتلا به بیماری های ناشی از فعالیت این موجودات نیز افزایش پیدا می‌کند که یکی از این بیماری ‌ها تب کریمه کنگو است.

سرپرست شبکه دامپزشکی درگز با اشاره به اینکه مخزن ویروس تب کریمه کنگو در طبیعت اصولاً کنه‌ها هستند عنوان کرد: البته حیواناتی همچون گاو، گوسفند، بز و خرگوش به عنوان مخزن این بیماری و عامل انتقال آن مطرح هستند که در این حالت ویروس ممکن است از طریق تماس مستقیم خون یا لاشه حیوان آلوده با قصاب ها و سلاخ ها به افراد سالم انتقال پیدا کند.

وی افزود: بهترین راه جلوگیری از انتقال بیماری تب کریمه کنگو به انسان ها، ذبح دام ها در کشتارگاه های مجاز و قانونی است.

شمس در پایان خاطرنشان کرد: از شهروندان عزیز تقاضا داریم تا حد امکان گوشت تازه را از مراکز کشتارگاهی مجاز تهیه کنند چرا که ذبح دام در شرایط غیر از کشتارگاه و عدم رعایت پوشش های بهداشتی شامل دستکش، عینک و ماسک ابتلا به این بیماری را بیش از پیش خواهد کرد.

انتهای پیام/