به گزارش صبح توس؛ مهدی جمالی‌نژاد شب گذشته در نشست مشترک دهیاران و رؤسای شوراهای اسلامی کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد که در مجتمع فرهنگی سرو کاشمر برگزار شد، اظهار داشت: توزیع عادلانه امکانات و خدمات یکی از سیاست های اصلی نظام و دولت است و همواره بر آن تاکید دارند.

وی با بیان اینکه اگر توزیع عادلانه امکانات صورت نگیرد همه از شهر و روستا به مراکز استان روی می آورند، خاطرنشان کرد: اشتغال، ایجاد اشتغال، بردن امکانات به روستاها و شهرهای کوچک و توسعه متوازن در کنار توسعه متوازن جمعیت است و اگر روستاها و شهرهای کوچک خالی از سکنه شوند تمام زحمات مسئولان پر می کشند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور همچنین در ادامه تصریح کرد: مساعدت و کمک به روستاها یک بازی برد برد است زیرا هم روستاها و شهر های کوچک رشد می کنند و بانشاط و سرزنده می شوند و هم مشکلات شهرهای بزرگ کمتر می شود و حاشیه نشینی از بین خواهد رفت و مطمئناً توسعه کشور از روستاها گذر خواهد کرد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه در این شرایط سخت اقتصادی شاید خیلی از خواسته های دهیاران محقق نشود ولی خیلی اقدامات خوبی را شروع کرده ایم، بیان کرد: 37 هزار 59 دهیاری و 1284 شهرداری در سطح روستاها و شهرهای کشور داریم و در این شرایط سخت نمی توان همه این شهرداری ها و دهیاری ها تجهیز کرد ولی تلاش خود را انجام می دهیم.

جمالی نژاد با اشاره به اینکه دنبال راهکار خلاقانه و نو آورانه باشند که در این شرایط سخت اقتصادی بتوان امکانات و تجهیزات را فراهم کرد، افزود: 95 درصد روستائیان کشور زیر نظر دهیاری ها هستند و اقدامات بسیار خوبی برای تقویت جایگاه دهیاری ها انجام شده است.

وی بیان کرد: سهم دهیاری از اعتبارات عوارض سوخت را از 20 درصد به 35 درصد افزایش داده ایم و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده از این ماه عوارض سوخت به حساب دهیاری‌ها واریز می‌شود.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با بیان اینکه روستاها و شهرهای کوچک ظرفیت های زیادی داریم که باید به ابداعات خلاقانه بر روی آنها کار شود تا بتوان درآمد روستائیان را افزایش داد، تاکید کرد: اگر دهیاران در روستاها کارهای جدید و خلاقانه انجام دهند که موجب تولید ثروت در روستا شود به یقین ما هم آنها را حمایت خواهیم کرد.

وی همچنین عنوان کرد: در حوزه تجهیز پایگاه های آتش نشانی دهیاری ها ورود پیدا کرده ایم و 893 پایگاه بر اساس شاخص های مرکزی و پوشش حداکثری در مناطق روستایی تجهیز کرده ایم که از این تعداد حدود 570 پایگاه در این چند سال اخیر بوده است.

 

توسعه و جبران عقب ماندگی روستاها با همت دهیاران و مردم محقق می شود

بهروز بنیادی در این مراسم با بیان اینکه توسعه و جبران عقب ماندگی روستاها جز با همت دهیاران و مردم شریف روستاها جبران نخواهد شد، اظهار داشت: هر یک تومانی که دولت در روستاها هزینه می کند مردم 5 الی 6 برابر آن را خود به روستا کمک می کنند.

نماینده مردم خلیل آباد، کاشمر و بردسکن همچنین خاطرنشان کرد: مردم بالای 20 تا 30 میلیارد تومان در واگذاری زمین، عقب نشینی ها، تعویض شبکه فرسوده و دیگر مشکلات روستاها کمک کردند و پای کار بودند.

 

لزوم تجهیز آتش نشانی های روستایی در شهرستان خلیل آباد

محمد رمضانی در این مراسم تصریح کرد: عدالت اجتماعی و توجه به محرومان، حفظ و ارتقاء سرمایه اجتماعی، کاهش آسیب های اجتماعی و گسترش مشارکت مردمی از سیاست های دولت است.

وی با بیان اینکه سال جاری و بحث سیل یک محک جدی برای مدیران و تخمین زدن نقاط ضعف در مناطق روستایی بود، اذعان کرد: در تمام نقاط خلیل آباد و بخش ششطراز که در فروردین ماه دچار آسیب شد و ما احساس خطر می کردیم، اقدامات پیشگیرانه توسط مردم و مسئولان انجام گرفت.

بخشدار ششطراز ادامه داد: در حوزه ادوات بحران بخش دهیاری ها بسیار ضعیف هستیم و اگر بخش خصوص به یاری و کمک ما نیامده بود مطمئناً مشکلاتی نظیر آق قلا و سایر استان ها در بخش ششطراز به وجود می آمد.

وی با بیان اینکه آتش نشانی ها در برخی روستاها احداث شده ولی تجهیز نیست و تجهیز آتش نشانی ها نیز از خواسته های ما است، عنوان کرد: طرح های بازنگری روستایی باید به جد در دستور کار قرار گیرد و اگر بازنگری انجام شود جوانان روستا نیز بناهای اصولی تری می سازند.

انتهای پیام/