مهدی علیپور محمّدیه در گفت و گو با خبرنگار صبح توس، با بیان اینکه خراسان رضوی در طول سال میزبان بیش از 25 میلیون زائر و گردشگر است، اظهار داشت: 25 میلیون زائر و گردشگری که وارد استان شدند چه میزان هزینه داشته اند و چه اندازه درآمد برای استان آورده اند؟ سهمیه شهرستان خلیل آباد از این میزان درآمدی که وارد استان می شود چقدر است؟

وی با بیان اینکه مطمئناً خود شهرستان به واسطه انجمن های میراث فرهنگی در سطح روستاها و شهرها سهم خود را از این درآمد کسب کند، خاطرنشان کرد: حوزه گردشگری سازمان میراث فرهنگی این بستر را آماده کرده که در کنار دهیاران قرار بگیرد و برای ایفای نقش و دریافت سهم خود از درآمد گردشگری استان با برنامه ریزی هایی که صورت می گیرد اخذ کنند.

مدیر انجمنهای میراث فرهنگی خراسان رضوی همچنین در ادامه تصریح کرد: فاصله شهرستان کاشمر با خلیل آباد حدود 15 کیلومتر است و کاشمر در سال بین 1.5 تا 3.5 میلیون زائر دارد حال سوال این است که سهم شهرستان خلیل آباد از این 3.5 میلیون زائر چقدر است؟

وی ادامه داد: اینکه شهرستان نتوانسته سهمیه خود را از این میزان زائر کسب کند به این دلیل است که زائر هیچ شناختی نسبت به ظرفیت های گردشگری و بوم گردی شهرستان و روستاهای آن ندارد.

علیپور با بیان اینکه دهیاران به عنوان روسای انجمن های میراث فرهنگی در سطح روستاها باید این اطلاعات را با برنامه ریزی هایی که صورت می گیرد به گردشگر بدهند و روستا را به گردشگران و مسافران معرفی کنند، اذعان کرد: انجمن میراث فرهنگی استان می تواند با دریافت اطلاعات گردشگری هر روستا نسبت به انتقال این اطلاعات در اماکن گردشگری شهر مشهد یا از طریق فضای مجازی به مسافران و زائران اقدام کند.

وی با تاکید بر اینکه قریب به 5 میلیون نفر بازدید کننده خارجی در سال داریم و این گردشگران به دنبال اقامت در اقامتگاه های بوم گردی روستاها هستند تا با روستاها و فرهنگ هر روستا آشنا شوند، عنوان کرد: اولویت اول در حوزه بومگردی، خانه های قدیمی است و خانه های قدیمی در روستاها با ارزش شده اند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برنامه ریزی سازمان در سال 98 این است که بر روی انجمن های میراث فرهنگی در سطح استان کار کنیم، تشریح کرد: در هر عرصه اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ... کار به مردم واگذار شده است موفق بوده ایم و رویکرد ما در انجمن های میراث فرهنگی این است که کار را به مردم به سپاریم.

وی در پایان با بیان اینکه وجود امامزادگان واجب تعظیم و جاذبه های گردشگری ظرفیت مطلوب و خوبی در شهرستان خلیل آباد است که می تواند ماندگاری مسافر را در این شهرستان بیشتر کند، خاطرنشان کرد: باید در حوزه معرفی شهرستان خلیل آباد بیشتر کار شود و گردشگر، مسافر و زائر نیز با جاذبه های گردشگری این شهرستان آشنا شود تا ورود آنها به شهرستان بیشتر شود.

انتهای پیام/