به گزارش صبح توس؛  در حالی فقط چند کوچه بالاتر از اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه در منطقه باغسلطانی،عملیات تخریب یک منزل مسکونی قدیمی و تاریخی مربوط به اواخر قاجاریه و اوایل دوره پهلوی در حال انجام بود که ریاست این اداره از این اتفاق بی خبر بود.

میراث فرهنگی از عدم استعلام گرفتن بر اساس قانون از میراث خبر داده و از سویی شهردار تربت حیدریه از عدم ارائه طرح قطعی میراث، حقوق مالک بنا و عدم وظیفه شهرداری مبنی بر تشخیص با ارزش بودن بنا به عنوان دلیل این تخریب یاد می کند.

 

بنا دارای ارزش معماری و جزء بافت تاریخی تربت حیدریه بود

رئیس اداره میراث فرهنگی تربت حیدریه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: متاسفانه در روزهای تعطیل هفته گذشته با خبر شدیم؛ تخریب خانه قدیمی و تاریخی واقع در فردوسی جنوبی ۶۳ در حال انجام است.

 

علی محمدی می گوید: بنا به اظهار نظر کرباسی، مالک این خانه تاریخی با توجه به هماهنگی با شهرداری دستور تخریب این ملک را گرفته و به بهانه تعریض خیابان اقدام به از بین بردن این بنای ارزشمند کرده است.

 

وی می افزاید: اگر چه این بنا در لیست آثار میراث ملی نبوده اما دارای ارزش معماری  و جزئی از بافت تاریخی شهر تربت حیدریه بوده است.

 

شهرداری مکلف به حفظ آثار تاریخی مطابق قانون است

رییس میراث فرهنگی تربت حیدریه می گوید: مطابق ماده ۱۰۲ قوانین شهرداری ها، شهرداری مکلف به حفظ آثار تاریخی موجود در شهر به ویژه مجموعه های محدوده بافت تاریخی می باشد.

 

وی ادامه می دهد: حدود ۶۰ اثر تاریخی در بافت قدیمی تربت حیدریه واقع شده است که نشان دهنده هویت و تاریخ گذشتگان شهر ماست و همه ما مکلف به حفظ اینگونه بناها هستیم.

 

تغییر کاربری بناهای تاریخی برنامه میراث برای جلوگیری از تخریب

رییس میراث فرهنگی تربت حیدریه افزود: با پیگیری های صورت گرفته اداره میراث فرهنگی تربت حیدریه خانه های موجود در بافت قدیمی شهر شناسایی شده و در تلاش هستیم تا با کسب موافقت مالکین آنها، با تغییر کاربری اقدام به باززنده سازی این بناها از جمله تبدیل آنها به اقامتگاه های بوم گردی و یا مجموعه تاریخی گردشگری نماییم.

 

وی معتقد است،این اقدام میراث فرهنگی باعث جلوگیری از تخریب اینگونه بناها در آینده خواهد شد.

 

در تعطیلات بدون اطلاع میراث فرهنگی تخریب شد

محمدی خاطر نشان می کند: متاسفانه بدون هماهنگی و استعلام از میراث فرهنگی تخریب این بنا رخ داده و حتی با وجود اینکه در گذشته اعلام شده این بناها بعنوان آثار واجد ارزش تاریخی بوده و باید حفظ شوند،اما در ایام تعطیلات بدون هماهنگی با میراث فرهنگی اقدام به تخریب کرده اند.

 

علی محمدی در تشریح ارزش بنای تخریب شده اینطور می گوید: بنا مربوط به اواخر قاجاریه و اوایل دوره پهلوی اول بوده و دارای تزئینات آجر کاری ارزشمندی در نمای بیرونی خود داشت و در یک مجموعه بسیار بزرگ شامل: خانه،آب انبار،بادگیر بوده که متاسفانه نیمی از این مجموعه در سالهای قبل توسط مالک آن تخریب شده و باقی مانده آن هم علی رغم اهمیت معماری و تزئینات آجرکاری که شاخصه بسیار مهم این بنا بود؛چند روزی است که بدون اطلاع و هماهنگی با میراث فرهنگی از بین رفته است.

 

آمادگی میراث برای تغییر کاربری ابنیه تاریخی شهر

محمدی گفت: ما آمادگی لازم را در جهت ارائه تسهیلات به مالکین آثار تاریخی و با ارزش برای تغییر کاربری آنها داشته و از محل اعتبارات مشارکتی می تواند به تسریع و تسهیل در امورات مالکین نسبت به ثبت بنا، کمک نماید.

 

۷۰ درصد بافت تاریخی شهر به بهانه پروژه زعفرانیه تخریب شد

محمدی  می افزاید: متاسفانه قسمت اعظم بافت تاریخی تربت حیدریه یعنی حدود ۷۰ درصد به بهانه ایجاد پروژه زعفرانیه از بین رفته و تخریب شده و  بناهای شاخصی در بافت تاریخی شهر در سالیان قبل تخریب شده است و خواهش ما از مدیران شهری این است که طوری طراحی های شهری را صورت دهند که ارزش و هویت شهری و میراث گذشتگان ما حفظ شود.

 

شهردار پاسخ می دهد

شهردار تربت حیدریه اما در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه آیا از میراث فرهنگی استعلام گرفته شده یا خیر؟،می گوید: تشخیص ارزش دار بودن بافت تاریخی با شهرداری نبوده و متولی کار میراث فرهنگی می باشد.

 

محمدصادق مجتهدی می افزاید: روند مشخصی بر اساس قوانین میراث فرهنگی برای ثبت یک اثر در فهرست آثار ملی وجود دارد و در جایی که آثار ثبت شده و دارای شناسنامه می باشد، طبق قانون حریم آنها رعایت شده است.

 

چاره ای جزء تعریض معبر نداشتیم

وی از لزوم بازگشایی معبر مربوط با توجه به نیاز موجود یاد می کند و می گوید: ما چاره ای نداشتیم و باید تعریض در این خیابان صورت می پذیرفت.

 

مجتهدی افزود: به هر جهت مالکین بناها حقوقی دارند و ما متاسفانه یک طرفه به موضوعات نگاه کرده و هیچ وقت حقوق مالکین را در نظر نمی گیریم.

 

۶ ماه است،منتظر طرح نهایی میراث فرهنگی هستیم

مجتهدی گفت: میراث فرهنگی در صورت تشخیص بنایی بر ارزشمند بودن آن باید در برابر رای تخریب آن اعلام مخالفت کند.

 

او به شناسایی حدود ۶۰ بنای تاریخی از سوی میراث فرهنگی اشاره می کند و می گوید: قرار بوده مشاور طرح از بین این آثار ارزش هر کدام را ظرف مدت یک ماه تعیین نماید که تاکنون بعد از گذشت ۶ ماه هنوز این طرح نهایی نشده است.

 

مجتهدی در پاسخ به معرفی این بنا توسط میراث فرهنگی این توضیح را می دهد: ممکن است این بنا جزء آن لیست ۶۰ تایی باشد اما این شبه وجود دارد که این طور است که حالا دست به این ۶۰ بنا نزنید تا اعلام کنیم و هنوز طرح نهایی به ما ابلاغ نشده است.

 

مجتهدی خاطر نشان می کند: باید میراث فرهنگی ابلاغ قطعی نماید و با زدن تابلو در هر بنا بگویند که حق تخریب این بنا وجود ندارد.

 

نمی توانیم حقوق مالکین را نادیده بگیریم

مجتهدی معتقد است که اگر ما بیاییم شبهه ایجاد کنیم و بگوییم صبر کنید تا مشخص کنیم ارزش بناها را کار درستی نبوده و می شود حقوق مالک را نادیده بگیریم.

 

مجتهدی افزود: سیستم میراث فرهنگی یک سیستم خشک بوده و بروز نیست و در همین دوره شهرداری من ملکی را از روی عکس های هوایی مشخص کرده اند، که اصطلاحا میراثی است در صورتی که اصلا بنایی در آن نقطه از شهر وجود نداشته است.

 

وی در پایان می گوید: مالکین صبر نمی کنند و به ما هم اجازه نمی دهند که حقوق آنها را نادیده بگیریم.

 

انتهای پیام/