به گزارش صبح توس؛ امروز 16 تیر ماه، همانطور که روزشمار سایت صبح توس نشان می دهد، مهلت 60 روزه ایران به کشورهای اروپایی برای پرکردن جای خالی آمریکا در برجام و اجرایی کردن تعهداتشان نسبت به ایران پایان بافت.

خروج گام به گام ایران از برجام

شورای عالی امنیت ملی کشورمان در ۱۸ اردیبهشت ۹۸ و در سالگرد خروج آمریکا از برجام، ضمن اعلام گام اول توقف تعهدات برجامی ایران به طرف‌های باقیمانده در برجام (عدم تعهد به رعایت محدویت‌های مربوط به نگهداری ذخایر اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین) فرصت ۶۰ روزه‌ای داد که تعهدات بانکی و نفتی خود در قبال ایران را اجرا کنند و در غیراین صورت تهران گام دوم را برخواهد داشت.

 در بخشی از بیانیه شورای عالی امنیت ملی تاکید شد: «جمهوری اسلامی ایران در طول یک سال گذشته نهایت خویشتنداری را از خود نشان داده و به درخواست دیگر اعضای برجام فرصت قابل توجهی در اختیار آن‌ها قرار داده است تا اثرات و تبعات خروج آمریکا از برجام را جبران کنند... متأسفانه این حسن‌نیت و خویشتنداری هوشمندانه مردم ایران بی‌پاسخ مانده و غیراز صدور بیانیه‌های سیاسی، هنوز هیچ سازوکار عملیاتی برای جبران تحریم‌های آمریکا مستقر نشده است».

پس از این ضرب‌الاجل و در پی استمرار بی‌عملی اعضای باقی‌مانده در برجام و به خصوص طرف اروپایی، سازمان انرژی اتمی در روز ۳۰ اردیبهشت از چهار برابر شدن ظرفیت تولید غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۳/۶۷ خبر داد. روز ۱۰ تیرماه نیز «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه رسما اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد.

توقيف ابرنفت‌كش ايراني را در تنگه جبل‌الطارق توسط انگلیسی ها

13 تیرماه و يك روز پس از مواضع ضد اروپايي رئيس‌جمهور كشورمان مبني بر تو خالي‌ بودن اينستكس و پوشش ندادن تعهدات برجامي در آن،‌ انگليس در اقدامي خبيثانه و غيرقانوني‌ ابرنفت‌كش ايراني را در تنگه جبل‌الطارق توقيف كرد.

ماجرا از آنجا آغاز شد كه دولت جبل‌الطارق پنجشنبه سيزدهم تير ماه سال جاري،‌ در بيانيه‌اي رسمي از توقيف يك ابرنفت‌كش در آب‌هاي خود خبر داد و مدعي شد بر اساس شواهد، نفت‌كش «گرِيس‌ـ١» (Grace1) حامل نفت ايران براي تحويل به يك پالايشگاه در سوريه بوده است. هم‌زمان رويترز و گاردين هم در گزارش‌هايي مدعي شدند كه «انگليس نفت‌كش ايران را توقيف كرد». علاوه بر اين آمريكا، انگليس، رژيم صهيونيستي و رسانه‌هاي بيگانه با ادعاي اينكه «اين نفت‌كش به سمت سوريه در حركت بوده» و «ناقض تحريم‌هاي اتحاديه اروپا عليه دولت سوريه است» از توقيف نفت‌كش ايراني استقبال كردند. جان بولتون، ‌مشاور امنيت ملي آمريكا،‌ توقيف نفت‌كش ايراني را «خبر عالي» خواند و وزير انرژي رژيم صهيونيستي نيز اين اقدام انگليسي‌ها را ستود و آن را عاملي براي افزايش فشارها به ايران دانست.

عصر جمعه نيز دولت جبل‌الطارق در بيانيه‌اي اعلام كرد: «توقيف نفت‌كش تصميم مستقل ما بود و هيچ درخواستي سياسي براي آن در كار نبوده است»! از سوي ديگر خبري هم منتشر شد مبني بر اينكه دادگاه جبل‌الطارق توقيف نفت‌كش ايراني را 2 هفته ديگر تمديد كرده است.

درس عبرت!

همان‌طور كه مي‌دانيم خليج‌فارس شاهراه انتقال نفت خام به جهان است. حداقل 30 درصد نفت جهان براي آنكه پس از خروج چاه به دست مصرف‌كننده آن برسد، بايد از خليج‌فارس و تنگه هرمز عبور كند.

انگليس يكي از خريداران عمده نفت خليج‌فارس است و چاره‌اي جز عبور دادن نفت‌كش‌هايش از مقابل ديده‌باني جمهوري اسلامي ندارد. همان‌طور هم شاهد بوديم رئيس‌جمهور كشورمان چندي پيش آب پاكي را روي دست غربي‌ها ريخت با اين عنوان كه اگر نفت ايران صادر نشود، نفت هيچ كشور ديگري هم از خليج‌فارس صادر نخواهد شد؛ چه آنكه زين پس بايد بدانند هركس به سمت ايران سنگي پرت كند، بايد خود را براي رويارويي با يك ابرقدرت آماده كند.

عبور از مرز غنی‌سازی 3.67 اورانیوم

امروز علی ربیعی، سخنگوی دولت درباره گام دوم در برجام گفت از امروز از میزان 3.67 غنی‌سازی اورانیوم عبور‌ خواهیم کرد و میزان غلظت بر اساس نیاز ما خواهد بود.

وی افزود: همزمان با پایان یافتن مهلت 60 روزه ایران به کشورهای اروپایی، نشست اعلام اقدامات ایران در گام دوم  کاهش تعهدات برجامی دقایقی قبل با حضور علی ربیعی سخنگوی دولت، عباس عراقچی  معاون سیاسی وزارت خارجه و بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی آغاز شد.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران گفت: ما امروز در موعد 60 روز پایان گام اول تعهدات خود هستیم و از آنجایی که خواسته‌های ما در خصوص برجام، تحقق پیدا نکرده، ما امروز گام دوم را بر می‌داریم.

وی تصریح کرد: همانطور که در مرحله اول اعلام کردیم که میزان ذخایر پایبند نیستیم، در گام دوم نیز سطح غنی سازی را رعایت نمی‌کنیم، امروز در نامه آقای ظریف به موگرینی این موضوع اعلام می‌شود. روند کاهش تعهدات ایران در برجام روندی است که در راستای حفظ برجام است. ممکن است که این روند به خروج کامل ما از برجام منتهی شود، ولی حرکت ما برای حفظ برای برجام است. آنچه ایران در کاهش تعهدات خود انجام می‌دهد از دید ما نقض برجام نیست.

انتهای پیام/