به گزارش صبح توس؛ با آغاز دهه کرامت در مشهد و خراسان رضوی با هدف بالا بردن نشاط و امید در جامعه شاهد برگزاری جشن‌های فرهنگی و طنز در بوستان‌ها و فرهنگسراهای سراسر استان هستیم اما روز جمعه یکی از این جشن‌ها که قرار بود با حضور سید بشیر حسینی، داور برنامه «عصر جدید» در فرهنگسرای ترافیک مشهد برگزار شود به دلایلی مبهم لغو و به مکانی دیگر منتقل شد.

نکته قابل‌توجه این است که یک کانال تلگرامی مدعی شد این برنامه توسط مدیران ارشد فرهنگی مشهد لغو شده است. ازاین‌رو جزئیات دقیق این موضوع را از برگزارکننده این برنامه و مسئولان فرهنگی شهرداری مشهد پیگیری کردیم.

محمود سعیدی مقدم، فعال فرهنگی و برگزارکننده برنامه «جمعه مشهدی» در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، اظهار کرد: سید بشیر حسینی حدود یک هفته گذشته جهت شرکت در جشن «جمعه مشهدی» اعلام آمادگی کرد و پس‌ازآن پوسترهای این برنامه چاپ شد و طی توافقی که با فرهنگسرای ترافیک داشتیم مقرر شد تا این برنامه در این فرهنگسرا اجرا شود.

قصاص قبل از جنایت

وی افزود: حدود 72 ساعت قبل از برگزاری برنامه در کانال‌های تلگرامی وابسته به اصلاح‌طلبان در مشهد، شروع به تخریب این برنامه شد و با انتشار محتوایی با تیتر «ترافیک مخالفان در فرهنگسرای ترافیک!» نوشت: «پس از برگزاری شب‌شعر توسط "ا.م"، شبه شاعر توهین کننده به اعضای شورای شهر در این‌ مرکز فرهنگی این بار شاهد حضور چهره‌های جدید اصولگرایی هستیم! نکته قابل تأمل اینه که برنامه مشارکتیه و با مشارکت فرهنگسرا داره برگزار میشه!».

برگزارکننده برنامه «جمعه مشهدی» مدعی شد: با پیگیری‌هایی که انجام دادم مشخص شد که این پیام‌ها را «بنیاد امید ایرانیان» از طریق یک کانال تلگرامی منتشر می‌کند تا از برگزاری این برنامه کاملاً غیرسیاسی در فرهنگسرای ترافیک جلوگیری کنند.

کار سیاسی نکردیم و قصد انجام آن را در «جمعه مشهدی» نداشتیم

سعیدی مقدم با تأکید بر اینکه پیش‌ازاین، 3 برنامه فرهنگی دیگر نیز در مشهد برگزار کردیم، گفت: دلیل مخالفت این افراد برای عدم برگزاری برنامه «جمعه مشهدی» در فرهنگسرای ترافیک این عنوان ‌شده است که سید بشیر حسینی به دنبال ایجاد جبهه فرهنگی در مشهد است!، این در حالی است که طی 3 برنامه گذشته ما، هیچ کار سیاسی انجام‌نشده و قصد انجام کار سیاسی در این برنامه را نیز نداشتیم.

وی خاطرنشان کرد: فرهنگ‌سرای رسانه پیش‌ازاین پاتوق بچه‌های هنرمندی بود که تازه ‌وارد عرصه هنر شدند، اما پس از توهینی که مسئول این فرهنگسرا به ما کرد این پاتوق را به «حوزه هنری» منتقل کردیم.

پاسخ متناقض مسئولان فرهنگ‌سرا ترافیک

این فعال فرهنگی تصریح کرد: یک روز قبل از برگزاری برنامه «جمعه مشهدی» از طرف فرهنگسرای ترافیک با من تماسی گرفته شد مبنی بر اینکه سیستم برق سالن سوخته است! با پیگیری‌هایی که انجام دادم هرکدام از مسئولان فرهنگ‌سرا ترافیک جواب متناقضی برای دلیل مخالفتشان با برگزاری برنامه در روز جمعه ارائه می‌دادند.

سعیدی بیان کرد: مسئولان فرهنگسرا از ما خواستند که تمام برنامه را لغو کنیم و زمانی که موضوع را با آقای سید بشیر حسینی مطرح کردم، وی عنوان کرد که «به‌هیچ‌عنوان نباید برنامه لغو شود و در صورت لغو شدن، این برنامه را جلوی درب فرهنگسرا برگزار می‌کنیم».

وی ادامه داد: با پیگیری‌های آقای حسینی و بنده مسئولان فرهنگسرا حدود 18 ساعت قبل از برگزاری برنامه به ما اعلام کردند که سالنی در بلوار دانشجو را برای ما گرفتند تا بتوانیم برنامه«جمعه مشهدی» را در آنجا برگزار کنیم.

این فعال فرهنگی با بیان اینکه علی‌رغم اطلاع‌رسانی محدودی که توانستیم در زمان 17 ساعته برای اعلام مکان جدید بکنیم، استقبال خوبی از برنامه شد، گفت: این برنامه بدون هیچ‌گونه نگاه سیاسی و به‌خوبی برگزار شد و آقای بشیر حسینی عنوان کرد که «امیدواریم با کارهای فرهنگی به‌صورت فرهنگی برخورد شود، نه سیاسی»

با کارهای فرهنگی به‌صورت فرهنگی برخورد شود، نه سیاسی

سعیدی تأکید کرد: متأسفانه عده‌ای در شهرداری مشهد با توجه به نزدیک شدن به ایام انتخابات و به بهانه جلوگیری از کار سیاسی، جلوی فعالیت برنامه‌های فرهنگی را می‌گیرند و اجازه نمی‌دهند هنرمندان کم‌بضاعتی که تازه پای بر صحنه اجرا گذاشته‌اند، فعالیت و دیده شوند.

مدیر فرهنگ‌سرای ترافیک از سوی معاونت فرهنگی شهرداری تهدید به اخراج شد

وی با ابراز تأسف در خصوص برخورد نامناسب معاونت فرهنگی شهرداری مشهد با برنامه جمعه مشهدی، گفت: متأسفانه مدیر فرهنگ‌سرای ترافیک از سوی معاونت فرهنگی شهرداری مشهد تهدید به اخراج شده بود و به وی اعلام شد که در صورت اجرای برنامه آقای بشیر حسینی در فرهنگ‌سرای ترافیک، اخراج خواهی شد.

این فعال فرهنگی در پایان خواستار برخورد قاطع با عوامل لغو کننده برنامه فرهنگی جمعه مشهدی به بهانه فعالیت سیاسی شد و افزود: امیدواریم دیگر شاهد چنین اتفاقاتی در مشهد مقدس نباشیم.

مدیر فرهنگسرای ترافیک: برای شما نه پاسخی دارم و نه نکته‌ای!/ اجازه مصاحبه ندارم

پس از این به سراغ مدیر فرهنگسرای ترافیک مشهد رفتیم تا دلایل آن‌ها را نیز بشنویم اما بهزاد چوپانکاره، مدیر این فرهنگسرا در گفت‌وگو خبرنگار صبح توس با بیان اینکه معاونت فرهنگی شهرداری مشهد، اجازه مصاحبه را به من نداده‌اند، گفت: برای شما نه پاسخی دارم و نه نکته‌ای!

سکوت کرکننده معاونت فرهنگی شهرداری مشهد

پس‌ازآن به سراغ معاونت فرهنگی شهرداری مشهد رفتیم اما پس از دو روز پیگیری مداوم از افراد مختلف در این معاونت در انتها مسئولان حاضر به جوابگویی به ما نشدند و سیاست سکوت رسانه‌ای را برگزیدند.

انتهای پیام/