به گزارش صبح توس؛ سومین رویداد توانمندسازی فعالان انقلاب اسلامی با نام «خط روشنگری» و دروغ دموکراسی با موضوع بازخوانی نقش آمریکا در مقابله با مردم سالاری در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

فؤاد ایزدی، عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در این رویداد اظهار کرد: آمریکا در موضوع سیاست خارجه، کشورها را به چند دسته تقسیم می‌کند و با آن‌ها نسبت به این تقسیم بندی برخورد و مراوده می‌کند.

وی تأکید کرد: آمریکایی‌ها با تمام کشورهای جهان تنش ندارند و تنها با کشورهایی که منابع طبیعی فراوانی دارند و حکومت هایشان با سیاست‌های آمریکا همسو نیستند تنش دارد.

عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، کشورهای فقیر و غیر استراتژیک که آمریکا نیازی به آن‌ها ندارد را دسته اول خواند و افزود: این کشورها به دلیل نداشتن منابع طبیعی و نداشتن موقعیت ژئوپلیتیک خاص آمریکا بر روی این کشورها سرمایه گذاری نمی‌کند.

آمریکا به دنبال همسو کردن کشورهایی با منابع طبیعی بالا است

ایزدی تصریح کرد: گروه دوم کشورهایی هستند که دارای منابع طبیعی خوب یا موقعیت ژئوپلیتیک قابل قبولی دارند و آمریکا به دنبال همسو کردن این کشورها با خود است.

وی با بیان اینکه آمریکا گروه دوم کشورها که دارای منابع خوبی بودند را نیز به سه دسته دیگر تقسیم می‌کند، گفت: اولین دسته کشورهایی هستند که با آمریکا همسو نیستند و دارای منابع چشم گیر به همراه بمب اتم هستند و آمریکا به دلیل جلوگیری از یک جنگ اتمی با این کشورها وارد جنگ نمی‌شود، مانند پاکستان، هند و چین.

عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: دسته دوم کشورهایی هستند که دارای منابع قابل قبول هستند و بمب اتم نیز ندارند اما حکومت های حاکم آن‌ها با سیاست‌ها آمریکا همسو هستند مانند ژاپن.

ایزدی ادامه داد: دسته سوم کشورهایی هستند که دارای منابع خوب و دولت غیرهمسو با سیاست‌های آمریکا دارند اما دارای بمب اتم نیز نیستند مانند ایران که آمریکا بیشترین تنش ها را با این کشورها دارد و سیاست نفوذ، تحریم و تهدید را در قبال آن‌ها اتخاذ می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه تاریخ نشان می‌دهد که مشکل آمریکا با کشورهای غیر همسویش حل نمی‌شود مگر اینکه ساختار حکومت این کشورها عوض شود، بیان کرد: در کتاب سیاست‌های خارجه آمریکا که در سال 2009 توسط نویسندگان و تحلیلگرهای خارجی نوشته شده است به قسمت هایی از سیاست‌های خصمانه آمریکا نسبت به کشورهای دیگر اشاره شده است.

تحریم کشورهای مخالف آمریکا پس از مذاکره به صورت پلکانی افزایش می‌یابد

عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران ادامه داد: در این کتاب به صراحت نوشته شده است که چنانچه پس از فشار و تحریم کشورهای مخالف آمریکا، این کشورها حاضر به مذاکره شدند، این امر نشان از کارساز بودن تحریم‌هاست و در این زمان تحریم‌ها به صورت پلکانی افزایش میابد.

ایزدی با اشاره به اینکه برجام در سال 2016 به امضا رسید گفت: این کتاب در سال 2009 نوشته شده است اما گویی اتفاقات پس از برجام را پیش بینی کرده است و امروز شاهد اجرایی شدند سیاست‌ها خصمانه آمریکا علی‌رغم امضای توافق برجام هستیم.

وی گفت: آمریکایی‌ها تا 18 اردیبهشت که ایران تصمیم به خروج گام به گام از برجام را گرفت، گمان می‌کردند تا معامله برد- بردی را با ایران کرده‌اند زیرا به تصور خود در صورتی که ایران علی‌رغم عهد شکنی آمریکا در برجام می‌ماند و آمریکا نیز تحریم‌ها را سنگین تر می‌کرد، برنده آمریکا بود و در صورتی که ایران ناگهان از برجام خارج می‌شد نیز آمریکا برد می‌کرد زیرا بهانه‌ای پیدا می‌کرد برای حمله نظامی به ایران.

اگر ایران به آمریکا امتیاز می‌داد، جنگ می‌شد/ اسرائیل تاوان حمله آمریکا را پرداخت می‌کند

عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه اگر ایران در منطقه به آمریکا امتیاز می‌داد، جنگ می‌شد، تصریح کرد: پس از نابودی پهپاد آمریکایی، ترامپ قصد حمله نظامی به ایران را داشت اما نتانیاهو از او خواست تا این کار را انجام ندهد زیرا اسرائیل هزینه حمله آمریکا را پرداخت می‌کند.

نفوذ منطقه‌ای و توانمندی موشکی ایران از جنگ جلوگیری کرد

ایزدی یادآور شد: نفوذ منطقه‌ای و توانمندی موشکی ایران از جنگ جلوگیری کرده است و آمریکا می‌خواهد با برجام 2 و 3 این قدرت‌ها ایران را بگیرد تا بتواند حکومت ایران را سرنگون کند.

 عده‌ای در داخل کشور به دنبال تطهیر آمریکا هستند

وی افزود: متأسفانه عده‌ای در داخل کشور به دنبال تطهیر آمریکا هستند و زمانی که آمریکا در سیاست‌هایش شکست می‌خورد به دنبال حمایت از آن‌ها برمی‌آیند.

عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه مذاکره با آمریکا همواره با شکست مواجه شده است، گفت: در حال حاضر آمریکا آماده مذاکره و دادن امتیاز به ایران نیست لذا زمان مناسبی برای مذاکره نیز نیست زیرا شکست مذاکره خودش هزینه است و باعث حذف این گزینه از روی میز می‌شود.

در ادامه موسی حقانی، معاون پژوهشی موسسه مطالعات تاریخ ایران ضمن تشریح کامل اتفاقاتی که در ملی شدن صنعت نفت در ایران رخ داد، اظهار کرد: اکنون آمریکایی‌ها به دنبال اجرایی کردن همان سیاست‌ها و فن هایی است که در زمان ملی شدن صنعت نفت در ایران پیاده کرد.

وی افزود: رهبری واحد، مقاومت مردم و امید به آینده دلایل پیروزی نهضت ملی شدن صنعت نفت شد اما از 30 تیر سال 1331 تا کودتای 28 مرداد 1332، آمریکا طی جنگ نرمی که در داخل کشور به راه انداخت این سه عامل را از ملی شدن صنعت نفت گرفتند و باعث شکست آن شدند.

دشمن به دنبال تخریب چهره مسئولان و گرفتن امید از مردم است

حقانی با تأکید بر اینکه دشمن به دنبال تخریب چهره مسئولان و گرفتن امید از مردم است، گفت: دشمن امروز با اجرای جنگ نرم در داخل کشور می‌خواهد یکپارچگی مسئولان و رهبری را دچار تشدد کند و آن‌ها را در میان مردم بی اعتبار کند.

 آمریکا تسلیم جمهوری اسلامی را می‌خواهد، نه گفت‌وگو

معاون پژوهشی موسسه مطالعات تاریخ ایران تصریح کرد: چیزی که آمریکا می‌خواهد تسلیم جمهوری اسلامی است نه گفت‌وگو، از این رو با انجام جنگ روانی در داخل کشور و سیاه نمایی به دنبال از بین بردن امید مردم به آینده است.

وی با اشاره به اینکه امروز دشمن با انتشار اخبار دروغ در فضای مجازی و رسانه‌های وابسته به دنبال خاموش کردن روزنه‌های امید مردم است، ادامه داد: «جیسون رضاییان» که چندی پیش به جرم جاسوسی دستگیر شد، وظیفه تربیت خبرنگار و رسوخ در رسانه‌های مختلف بود تا خواسته‌های آمریکا در ایران پیاده شود.

حقانی با تأکید بر اینکه آمریکا با اصل حکومت اسلامی ایران مشکل دارد، یادآور شد: در زمان محمدرضا شاه، ایران 19 میلیارد دلار اسلحه از ایالات متحده آمریکا خریداری می‌کرد، دقیقه همان کاری که امروز بن سلمان می‌کند و حمایت آمریکا را به خود جلب کرده است.

انتهای پیام/