رمضانعلی سبحانی‌فر، نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، پیرامون سازوکار پیشنهادی اينستكس، اظهار کرد: اروپایی ها به دنبال حفظ آبروی خود در جوامع بین المللی هستند و می‌خواهند با ارائه سازوکار اينستكس اجازه ندهند ایران از برجام خارج شود.

وی افزود: شکست برجام در واقع بی آبرویی بزرگی است برای اروپا زیرا نشان داد که تصمیم آمریکا از تمام کشورهای اروپایی مهم‌تر است و آن‌ها نمی‌توانند بدون اجازه آمریکا به برجام پایبند بمانند.

سبحانی‌فر با بیان اینکه که اروپا متعهد شده تا در قالب اينستكس، تنها غذا و دارو را به ایران بدهد، گفت: سازوکار فعلی اينستكس مشکلی را از اقتصاد کشور حل نمی‌کند و قابلیت عبور از تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران وضع کرده است را ندارد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: سازوکار اينستكس باید تغییر کند تا بتواند تنگناهای اقتصادی، مالی و مبادلات کالای ایران با کشورهای دیگر را برطرف کند در غیر این صورت اگر اينستكس بخواهد تنها تابلویی باشد تا اجازه ندهد ایران از برجام خارج شود، هیچ تأثیری در اقتصاد کشور نمی‌گذارد.

وی تصریح کرد: چنانچه اروپایی ها نتوانند به تعهداتشان در مقابل ایران در چارچوب برجام عمل کنند ایران مجبور به خارج شدن گام‌به‌گام از برجام می‌شود که دومین گام آن 16 تیرماه اعمال می‌شود.

سبحانی‌فر بیان کرد: مجلس در آینده نزدیک موضوع اينستكس را مورد بررسی قرار می‌دهد اما هنوز به دلیل آنکه در ایام تعطیلات مجلس قرار داریم و نمایندگان به حوزه‌های انتخاباتی خود بازگشته‌اند نتوانسته‌ایم به صورت تخصصی موضوع اينستكس در مجلس بپردازیم.

انتهای پیام/