عبدالله حاتمیان، نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، اظهار کرد: همان‌طور که وزیر امور خارجه پیش از این مطرح کرده بود، سازوکار اينستكس که امروز اروپایی‌ها برای حفظ برجام ارائه داده اند، پاسخگوی نیازهای اقتصادی کشورمان نیست.

وی ادامه داد: اروپا قول داده بود که سازوکار بانکی و روال مالی ایجاد کند تا بتوانیم از تحریم‌های آمریکا عبور کنیم، اما سازوکار اينستكس چنین قابلیتی را به ما نمی‌دهد و پاسخگوی نیازهای جمهوری اسلامی در موضوع مراودات مالی نیست که باعث می‌شود همچنان در چنبره تحریم‌ها باقی بمانیم.

نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اروپا از آمریکا می‌ترسد و توانایی مقابله با آن را ندارد، گفت: اروپا با اينستكس به دنبال زمان خریدن است تا بتواند ایران را در برجام نگه دارد و هیچ‌کدام از تعهداتش را نیز را عملیاتی نکند.

حاتمیان در خصوص آینده برجام تصریح کرد: آینده برجام آینده روشنی نیست زیرا شاهد بدعهدی آمریکا و کشورهای اروپایی بودیم لذا ایران به ناچار باید از برجام خارج شود که این اقدام تبعات سنگینی برای تمام طرفین برجام خواهد داشت.

وی با تأکید بر اینکه طبق قوانین بین‌الملل غذا و دارو نباید جزء هیچ‌گونه تحریمی قرار گیرد، گفت: اگر اروپایی‌ها بخواهند با اينستكس تنها غذا و دارو را در اختیار ما قرار دهند، کارایی برای ما نخواهد داشت و در صورتی که می‌خواهد ایران را در برجام نگه دارند باید سازوکاری برای عبور از تحریم‌ها ایجاد کنند.

نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اروپا و آمریکا باید به تعهداتشان در قابل برجام پایبند باشند و باید توجه داشته باشند که هر موضوع کوچکی باعث یک التهاب بزرگ جهانی و حتی باعث یک دردسر بی پایان جهانی شود.

حاتمیان با بیان اینکه آمریکا با تهدید شرکت‌های بزرگ تجاری آن‌ها را از تجارت با ایران باز می‌دارد، گفت: ایران نیز در حال مقاوم شدن نسبت به تحریم‌ها است و توانسته‌ایم آن‌ها را به روش‌ها مختلف دور بزنیم و علی‌رغم تحریم‌های سنگین آمریکا طی 3 سال گذشته، به اندازه 40 سال در زمینه‌های مختلف پیشرفت کردیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تحریم‌ها باعث شده تا در بسیاری از زمینه‌ها به خودکفایی برسیم و این تحریم‌ها علی‌رغم اینکه در کوتاه‌مدت باعث فشار اقتصادی به مردم و دولت می‌شود اما در طولانی ‌مدت برای ایران مفید است.

انتهای پیام/