به گزارش صبح توس؛ صادق یوسفی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: از آغاز اجرای تبصره 3 تا پایان سال گذشته 8 میلیارد و 290 میلیون تومان برای مشترکین در قبوض، بند تبصره 3 صادرشده که 6 میلیارد و 600 میلیون تومان آن وصول و از این مبلغ نیز 3 میلیارد و 350 میلیون تومان صرف اصلاح شبکه آب‌رسانی شده و در تلاشیم که باقیمانده این مبلغ که در پروژه‌های فاضلاب هزینه شده را در اصلاح امور شبکه آب‌رسانی نیز هزینه کنیم.

 

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون یک میلیارد و 200 میلیون تومان از محل درآمده‌ای شرکت برای اصلاح شبکه آب‌رسانی هزینه شده، افزود: از مجموع 490 کیلومتر شبکه آب‌رسانی شهر تربت‌حیدریه 30 درصد آن فرسوده است که تلاش می‌کنیم به‌مرورزمان و طبق اعتبارات شرکت، اصلاح شبکه آب‌رسانی انجام شود.

 

مدیرعامل شرکت آبفای شهری تربت‌حیدریه بیان داشت: حدود 43 کیلومتر شبکه گالوانیزه داریم که جزء 30 درصد شبکه فرسوده محسوب می‌شود و برای اصلاح آن 40 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

 

اولویت اصلی سرمایه‌گذار تصفیه‌خانه فاضلاب "تأمین پساب موردنیاز تربت‌حیدریه" است

یوسفی در خصوص پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب که به بخش خصوصی واگذارشده، گفت: طبق قرارداد با شرکت توس مسیر که قرار است 29 سال از پساب تصفیه‌خانه استفاده کند، مقررشده به ازای آن  100 کیلومتر اصلاح شبکه فاضلاب شهری، اجرای 22 هزار انشعاب فاضلاب و همچنین بهره‌برداری از فاز دوم تصفیه‌خانه را نیز عهده‌دار باشد.

 

وی با بیان اینکه طبق تأکید مسئولان ارشد شهرستان اولویت استفاده از پساب تصفیه‌خانه برای صنایع شهرستان است، افزود: تاکنون فولاد رخ، نیروگاه 500 مگاواتی راشد و شهرداری‌ها برای پساب تصفیه‌خانه اعلام نیاز کرده‌اند.

 

یوسفی افزود: در خصوص بوی نامطبوع تصفیه‌خانه فاضلاب که باعث اعتراض اهالی آن منطقه شده ا، در حال حاضر امکانات و تجهیزات خریداری‌شده و تا استقرار و راه‌اندازی آن و رفع بوی نامطبوع چهار ماه زمان نیاز داریم.

 

مدیرعامل شرکت آبفای تربت‌حیدریه تصریح کرد: تمامی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری در کشور و ازجمله تربت‌حیدریه با مشکل مالی مواجه‌اند و جذب شرکت‌ها نیز زیان ده هستند واین بدان خاطر است که بودجه این شرکت با ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان زیان بسته‌شده است.

 

یوسفی اضافه کرد: قیمت انتقال آب برای شرکت آبفا هر مترمکعب ۱۰۶۱ تومان تمام می‌شود و این در حالی است که فروش ما ۶۱۷ تومان است و این یعنی به ازای هر مترمکعب ۴۴۴ تومان زیان به ما وارد می‌شود.

 

وی بیان کرد: در بخش فاضلاب نیز اوضاع همین‌گونه است و قیمت تمام‌شده یک مترمکعب فاضلاب ۱۰۱۹ تومان و فروش آن نزدیک به ۶۰۷ تومان  است و اینجا به ازای هر مترمکعب فاضلاب ۴۱۲ تومان زیان می‌کنیم.

 

یوسفی گفت: اعتبار مصوب شرکت آبفای شهری تربت‌حیدریه در سال گذشته سال  ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی و استانی بوده که ۵۰ درصد آن تخصیص و جذب شد.

 

تابستان امسال قطعی آب نداریم

مدیرعامل شرکت آبفای شهری تربت‌حیدریه اظهار کرد: متولی تأمین آب در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر شرکت آب منطقه‌ای است که کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی آن را اجرا و شرکت آبفای شهری نیز پیگیر این موضوع است.

 

وی با بیان اینکه کیفیت آب شهر تربت‌حیدریه مناسب است، افزود: وضعیت مخازن تربت‌حیدریه در نقطه سربه‌سر است و از دونقطه از دشت ازغند و منطقه گوجی و اسفیوخ منابع شهری تغذیه می شوند که ممکن است گاهی بعلت نوسانات برق و یا ساعات اوج مصرف به خصوص در تابستان شاهد افت فشار باشیم اما قطعا قطعی آب نخواهیم داشت.

 

به گفته یوسفی، شرکت آبفای تربت‌حیدریه چهار بخش مرکزی رخ بایگ و کدکن را با جمعیت شهری ۱۶۴ هزار نفر و جمعیت روستایی ۳۰ هزار نفر در 27 روستا تحت پوشش دارد.

 

مدیرعامل شرکت آبفا گفت: این شرکت همچنین ۶۲ هزار فقره انشعاب معادل ۱۰۰ درصد جمعیت آبفای شهری و۲۶ هزار و ۳۰۰ فقره انشعاب آب و فاضلاب معادل  ۴۳ درصد جمعیت فاضلاب را تحت پوشش دارد.

 

وی بیان کرد: طول شبکه توزیع آب ۵۵۰ کیلومتر  و ۱۷۴ کیلومتر خط انتقال آب و همچنین ۲۳۰ کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب است.

 

انتهای پیام/