به گزارش صبح توس؛ شهر بار نیشابور را می‌توان یکی از پرآب‌ترین شهرهای کشور با وجود بزرگ‌ترین آبشار عرضی استان خراسان رضوی نام نهاد. شهری در دامنه بینالود و ارتفاع هزار و 800 متری از سطح دریا که میانگین بارش سالانه آن بیش از ۸۰۰ میلی‌متر است.

در اطراف شهر بار که محصور در میان کوه‌های بلند و استوار بینالود است، صدها چشمه دائمی و فصلی وجود دارد که بهانه سکونت و ایجاد روستاهایی بزرگ و کوچک در حاشیه این شهر بوده‌اند. در شهر بار یک رودخانه بزرگ وجود دارد که پرآب‌ترین روزهای سال را تجربه می‌کند؛ اما مردم آن با دبه از سرچشمه آب برای نیازشان تهیه می‌کنند و هنوز برخی از مناطق شهر در این روزهای بهاری با قطعی آب و مشکلات ناشی از آن مواجه هستند‌.

خانم خانه‌داری که خود را حسینی معرفی می‌کند در رابطه با این موضوع گفت: در خیابان بهارستان شهر بار زندگی می‌کنم و از نبود آب رنج می‌بریم.

وی تصریح کرد: بیش از چند هفته است که تماس‌های همسایه‌ها با مسئولین بی‌نتیجه مانده و راه به‌جایی نبرده و در این مدت مردم و شهروندان این خیابان با نهادهای مسئول تماس گرفتند اما متأسفانه کسی به این مسئله توجه لازم را ندارد.

این ساکن خیابان بهارستان افزود: شهروندان این خیابان به‌مانند باقی مردم شهر به‌شدت نسبت به قطعی آب ناراحت هستند و اعتقاددارند که مسئولان باید در کنار مردم باشند نه در مقابل مردم باشند.

شهردار بار با اشاره به موضوع کمبود آب در این شهر خاطرنشان کرد: شهرداری بار تاکنون وظایف خود را انجام داده است و باید موضوع را از مسئولین اداره آب و فاضلاب پیگیری نمایید.

حسن پارسا تصریح کرد: البته شهرداری بار آمادگی هرگونه فعالیت و همکاری در مورد رفع نیازهای مردم را دارد.

امام‌جمعه شهر بار نیز با اشاره به این موضوع گفت: سابقه شهر بار در انقلاب و دفاع مقدس بسیار درخشان است به‌نحوی‌که بر اساس آمار، نسبت به جمعیت ب

حجت‌الاسلام محمدمهدی الهی پور افزود: مقام معظم رهبری در دهه 60 شخصاً برای تقدیر از مردم به این شهر آمده‌اند و خواستار خدمات بیشتر به این مردم شده‌اند ولی متأسفانه در این 40 سال شدیدترین بی‌توجهی‌ها به این مردم شده است.

وی ادامه داد: اگر مسئولین هر چقدر دستور می‌داد که به این افراد بی‌توجهی شود بازهم این‌قدر امکان بی‌توجهی که امروز شاهدش هستیم نبودیم.

امام‌جمعه شهر بار خاطرنشان کرد: بار شهری از شهرهای نیشابور است ولی هنوز گاز ندارد و امسال قول‌هایی داده‌شده است ولی این شهر در جهات مختلف مشکلاتی دارد.

وی با اشاره به وضعیت آب این منطقه گفت: این شهری که وسط آب‌های زلال، آب‌های کوهستانی است خدمات آب شرب مردم مشکل دارد به صورتی که آب دارای قطعی‌های بسیار زیاد است و آب دهی منطقه‌ای مدیریت می‌شود.

الهی پور با اشاره به عملکرد اداره آب و فاضلاب شهرستان نیشابور گفت: اداره آب و فاضلاب شهرستان نیشابور از روزی که آمده‌ایم کمر همت را بسته‌اند تا مشکلات را حل کنند که امیدواریم با کمک مسئولین و البته کمک رسانه‌ها این مشکل مردم هر چه سریع‌تر حل شود.

امام‌جمعه شهر بار در پایان خاطرنشان کرد: همان‌گونه که رهبری مقاومت و استقامت در برابر مشکلات و دشمنان را توصیه می‌کنند من نیز باافتخار و برای کاستن مشکلات به شهر بار آمده‌ام و مشکلات این شهر به‌ویژه مشکل کمبود آب شرب را تا رسیدن به نتیجه پیگیری خواهم کرد.

رئیس شرکت آب و فاضلاب شهرستان نیشابور نیز در رابطه با این موضوع گفت: 400 کنتور در این شهر خراب است و عدم پرداخت به‌موقع قبوض آب در شهر بار مشکلاتی را برای شهروندان قانون‌مدار به وجود آورده است.

محمد سلطانی با اشاره به مشکلی که در خیابان بهارستان و برخی مناطق دیگر به وجود آمده بود تأکید کرد: شهر بار و تمام نقاط آن در حال حاضر به‌صورت کامل آب دارد و مردم باید از آب برای مصارف شرب استفاده کنند، متأسفانه شاهد هستیم که بسیاری از افراد برای آبیاری باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی از آب شرب استفاده می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۱۰۰ مشترک متخلف که از آب آشامیدنی برای آبیاری باغات خود استفاده می‌کنند تاکنون شناسایی‌شده‌اند.

سلطانی افزود: مردم شهر بار دو برابر نیازشان آب استفاده می‌کنند به نحوی که با قطع یک مشترک 160 خانوار که آب به آن‌ها نمی‌رسید، به آب دسترسی پیدا کردند.

رئیس شرکت آب و فاضلاب شهرستان نیشابور ادامه داد: این خانواده لوله را در چاه قرار داده بود و آب درون چاه را برای آبیاری باغات خود استفاده می‌کرد.

به نظر می‌رسد فرهنگ‌سازی برای حل مشکل آب مردم اولویت اصلی دستگاه‌های متولی و فرهنگی این شهرها باید باشد.

گزارش: سجاد سلیمی

انتهای پیام/