به گزارش صبح توس؛ حمیدرضا کریم، مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی ظهر امروز در نشست خبری این سازمان به مناسبت هفته قوه قضاییه اظهار کرد: تعزیرات حکومتی زیرمجموعه قوه قضائیه و آخرین حلقه از زنجیره مبارزه با تخلفات صنفی، ارزی، بهداشتی و درمانی است که همکاری تنگاتنگی با سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف و دانشگاه علوم پزشکی دارد.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی گشت‌های نظارتی یک اقدام فرا سازمانی است، گفت: سال گذشته بیش از چهار هزار و هفت صد و سی و یک مورد گشت زنی داشتیم اما وظیفه اصلی ما تنها حضور قاضی و اعلام رأی در خصوص انواع تخلفات مربوطه است.

کریم ادامه داد: سال گذشته 40 هزار و 672 پرونده در تعزیرات حکومتی خراسان رضوی تشکیل شد که 43 هزار و 261 پرونده مختومه اعلام شد و از این تعداد 34 هزار و 958 پرونده به اجرای احکام فرستاده شد که بیش از 37 هزار پرونده مختومه اعلام شد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی تخلفات در خصوص فروشندگان موبایل و هتل‌ها را مهم‌ترین پرونده‌های وارده اعلام کرد و گفت: در سال گذشته بزرگ‌ترین پرونده ارجاعی به تعزیرات استان که منجر به صدور حکم شد، مربوط به یک پرونده ارزی به ارزش 471 میلیارد تومان بود.

وی خاطرنشان کرد: خرید فروش ارز، خارج از صرافی‌ها در قانون جرم است که بیشترین پرونده‌ها متعلق به تخلفات اصناف اطراف حرم مطهر رضوی مربوط به این قانون است که البته بسیاری از این اتفاقات به دلیل عدم آگاهی مردم از قانون است.

کریم با اشاره به اینکه با فروشندگان ارز در اطراف بانک ملی مشهد برخورد جدی داشته‌ایم، یادآور شد: در اطراف بانک ملی مشهد برای ثبت تخلف افراد دوربین‌های نظارتی نصب‌شده است تا متخلفین نتوانند جرم خود را تکذیب کنند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی افزود: از ابتدای سال تا کنون 78 میلیون و 375 هزار و 639 انواع ارزهای خارجی از متخلفان این بازار کشف شده است که این مبالغ تحویل مراجع ذی‌صلاح گزارش و تحویل داده‌شده است.

وی طرح نظارت بر بازار مرغ و گوشت را مهم‌ترین طرح نظارتی تعزیرات در سال گذشته بیان کرد و گفت: با اجرای این طرح که با همکاری دیگر ارگان‌های نظارتی انجام شد شاهد تثبیت قیمت در بازار گوشت و مرغ بودیم.

کریم تصریح کرد: در سال 97 با همکاری نیروهای بسیج 21 تن گوشت فاسد پیش از توزیع در بازار کشف شد و مدرکی مبنی بر توزیع این گوشت‌ها در بازار پیدا نکردیم که در رابطه با این پرونده حدود 12 نفر دستگیر و راهی زندان شدند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه متأسفانه بسیاری از جریمه‌ها بازدارندگی ندارند، گفت: قانون‌گذار باید در میزان جریمه‌ها بازنگری داشته باشد زیرا بسیاری از جرایم بازدارنگی ندارند مانند جریمه عدم نصب قیمت اجناس که میزان آن 67 هزار تومان است.

وی ادامه داد: سال گذشته 67 پرده گران فروشی بر سر درب مغازه های گران فروش نصب شد که رستوران «راستگو» یکی از آن ها بود و در خصوص پرونده «سینا بهداشت» هم اکنون این مجموعه دارای 32 پرونده فروش لوازم تاریخ گذشته، قاچاق و غیر بهداشتی است که در حال گذراندن مراحل قانونی خود هستند.

انتهای پیام/