به گزارش صبح توس؛ سعیده کدخدا، کارشناس مسائل بین الملل پیرامون دلایل نادیده گرفتن پیام ترامپ توسط رهبری نوشت: دیدار نخست‌وزیر ژاپن با مقام معظم رهبری برگزار شد و پیام ترامپ برای معظم‌له قرائت نشده برگشت داده شد. اکنون تاریخ تکرار شده و جبهه حق مقتدرانه دست رد به سینه باطل می‌زند. در این خصوص چند دلیل را می‌توان برشمرد.

1- اگر قرار بود رهبر معظم انقلاب پاسخی به نامه ترامپ می‌دادند، مانند چندين پيام و نامه‌هاي پيشين رهبران امريكا، پاسخي خصوصي برايشان فرستاده مي‌شد، حتي اگر قرار بود جوابي براي ترامپ صادر نشود و صرفاً مخاطب بيانات رهبر انقلاب صرفاً نخست‌وزير ژاپن بود هم نيازي به «خرق عادت» و تغيير رويه هميشگي اطلاع‌رساني از ديدارهاي ديپلماتيك رهبر انقلاب نبود.

2- به نظر مي‌رسد كه روی حساب بيانات رهبر معظم انقلاب در ديدار نخست‌وزير ژاپن فقط ترامپ و دولتمردان آمریکایی نبوده است؛ بلکه ایشان اشخاص ديگري را هم مورد خطاب قرار داده‌اند که به این شکل پیچیده و هدفمند بخش‌هایی از دیدار به‌صورت هوشمندانه منتشر شد. درواقع افرادی که  از حضور مسئولین آلمان و ژاپن ذوق‌زده شده و صغری و کبری موضوع را آن‌طور که در ذهنشان بود تحلیل می‌کردند و در رسانه‌ها نوید مذاکره و... می‌دادند با واکنش معظم‌له به پیام ترامپ زمین‌گیر و منکوب شدند.

3- علی القاعده میانجی باید شرایطی داشته باشد که طرفین دعوا او را قبول دارند و به‌موقع می‌تواند ریشی بجنباند و این در مورد موجودی به نام آمریکا، صدق نخواهد کرد، چه برسد به اینکه آن میانجیگری بخواهد آلمان یا ژاپنی باشد که رسماً مستعمره آمریکا هستند. این کشورها در بهترین حالت همان پیغام‌رسان و سفیر پیام آمریکا خواهند بود که رهبر معظم انقلاب هم جواب درخوری به آن‌ها ارائه نمودند.

4- شیوه برخورد و مواجهه رهبر بزرگ جهان اسلام با نمایندگان آمریکا به شیوه‌ای بود که باعزت به جهانیان تفهیم شد که انقلاب اسلامی بر اساس دیدگاه‌های ارزشی و اسلامی خود قصد تولید سلاح هسته‌ای ندارد، نه به خاطر ملاحظه امثال ترامپ بلکه بر اساس آموزه‌های دینی از این عمل نهی شده است. ضمن این‌که شیوه مذاکره رهبر فهیم انقلاب به‌عنوان لوحی زرین در تارک پرافتخار ملت ایران می‌درخشد.

5- شیوه پاسخ رهبر انقلاب به پیام آمریکا، بی‌اعتنایی و جدی نگرفتن ترامپ بود که منطقاً نتیجه رفتار متفرعانه و درعین‌حال احمقانه خود آمریکاست. وگرنه به اذعان بسیاری از رهبران جهان که به دیدار ایشان نائل‌آمده‌اند بلااستثنا همگی از معنویت، نورانیت و درایت معظم‌له تعریف کرده‌اند و چنانچه شخصیت ترامپ لگدمال شد نتیجه تدابیر غلطش است.

6- مهم‌ترین نکته سفر تاریخی نخست‌وزیر صنعتی‌ترین کشور جهان برای میانجی‌گری با ایران نشان از درماندگی و استیصال آمریکا در مقابل سیاست‌های ایران است و این واقعیت که تیرهای ترامپ برای مهار و مرعوب‌ ساختن ملت بزرگ ایران به هدف نخورده است. ترامپ با قلدری و زورگویی و فشار تحریم‌ها می‌کوشد ایران را وادار به مذاکره کند، که باصلابت و مواضع قدرت رهبر انقلاب تحقیر شد.

انتهای پیام/