به گزارش صبح توس؛ چند روز گذشته عکس‌هایی مبنی بر فروش اسباب بازی‌های منتسب به گروه داعش در فضای مجازی منتشر شد که واکنش والدین و مسئولان را به همراه داشت؛ در همین راستا، محمدرضا روح‌بخش، مسئول مرکز مشاوره کودک و نوجوان سپهر در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، پیرامون تأثیر اسباب‌بازی‌های غیرمتعارف و ترویج کننده خشونت در کودکان اظهار کرد: کودک از زمان تولد و حتی قبل از آن از طریق حرکت و فعالیت با محیط خود ارتباط برقرار می‌کند که پس از تولد این ارتباط حالت بازی و سرگرمی برای کودک دارد.

وی افزود: با نگاهی به نحوه رشد و نمو انسان‌ها به این نتیجه می‌رسیم که بازی یکی از فصول مشترک تمام آن‌هاست و این نشان‌دهنده حکمت خالق هستی در تأثیری که بازی در رشد و پختگی حرکتی و شناختی تمام انسان‌ها دارد.

این روانشناس کودکان با تأکید بر اینکه بازی نقش مهمی بر خلق‌وخوی کودکان و شکل‌گیری شخصیت آن‌ها در آینده دارد، گفت: در بررسی نظرات روانشناسان در حوزه کودکان ما با نقطه مشترکی برمی‌خوریم و آن اهمیت بازی و بخصوص بازی‌های حرکتی در رشد و پختگی کودک دارد.

روح‌بخش خاطرنشان کرد: چنانکه پیاژه بر این مهم تأکید داشته و برای بازی مراحلی را در نظر می‌گیرد و آن را از زمان تولد با بازی‌های تمرینی شروع می‌کند و به بازی‌های تخیلی و سپس بازی‌های قاعده‌مند منتهی می‌کند و دربازی‌های تخیلی کودک است که بازی و قوانین آن را بر اساس تخیلاتش می‌سازد و کاملاً جنبه انفرادی دارد.

وی با اشاره به اینکه دربازی‌های تخیلی کودک نیازهایش را در قالب تخیلاتش برآورده می‌کند، افزود: در اینجا نقش والدین بعضاً همراه و هادی است و در بازی‌های قاعده‌مند بازی دارای قاعده و نظم و قانون است در اینجا ما از طریق بازی می‌خواهیم به کودک آموزش‌های موردنیاز را بدهیم.

مسئول مرکز مشاوره کودک و نوجوان سپهر ادامه داد: در اینجا مجدداً به این مهم توجه می‌کنیم که بازی نقش مهمی در شکل‌گیری و پختگی عملکردی-عاطفی- شناختی- اجتماعی و اخلاقی کودک دارد.

روح‌بخش با اشاره به اینکه برخی خاطرات شیرین و تلخ دوران کودکی هیچ‌گاه از ذهن انسان پاک نمی‌شود، تصریح کرد: همه ما وقتی به خاطرات دوران کودکی‌مان مراجعه می‌کنیم به لحظاتی می‌رسیم که یا به‌تنهایی یا با دوستان با وسایلی ابتدایی عروسک بازی و یا ماشین بازی می‌کردیم و از این بازی‌ها نهایت لذت را می‌بردیم و باز بعضاً خاطرات تلخی از گم کردن یا خراب شدن اسباب‌بازی‌های موردعلاقه‌مان در ذهن داریم همچنین لحظاتی را  به یاد داریم که از دیدن صحنه‌ای ترسناک یا شنیدن صدایی وحشتناک بر خود می‌لرزیدیم.

وی ادامه داد: اکنون نیز که سال‌ها از آن زمان گذشته همچنان با یادآوری برخی خاطرات ترسناک بر خود می‌لرزیم و در بررسی خاطرات افرادی که بعضاً با مشکلاتی در بزرگ‌سالی به مراکز مشاوره روان‌شناختی یا روان‌پزشکی مراجعه می‌کنند چنین خاطراتی را مرور می‌کنند.

این روانشناس کودک با تأکید بر اینکه نقش والدین در رشد و پیشرفت توانمندی‌های آتی فرزندان و نیز بهداشت روان آن‌ها نقشی انکارناپذیر است، بیان کرد: والدین در هر مرحله از رشد با مشارکت فعال در عملکردهای وی به رشد و بالندگی و یا در صورت عدم توجه لازم، منجر به مشکلات روحی و روان‌شناختی در زندگی فعلی و آینده کودک می‌شود.

روح‌بخش اظهار کرد: بعضاً در مراکز مشاوره ملاحظه می‌شود که والدین با کودک خود که علائم شدید اضطراب از قبیل کابوس‌های شبانه، بدغذایی، گوشه‌گیری و در موارد شدید شب‌ادراری از خود نشان می‌دهد و با بررسی مشکل مشخص می‌شود که اخیراً فیلم یا اسباب‌بازی غیرمجاز که متناسب با سنش نیست مورداستفاده قرار داده است.

وی با بیان اینکه دقت والدین در انتخاب فیلم‌ها حتی کارتون‌ها بسیار ضروری است، گفت: این تأکید در خصوص انتخاب نوع اسباب‌بازی که متأسفانه در برخی موارد دیده می‌شود که بر تولید و توزیع آن‌ها نظارت شایسته و بایسته صورت نمی‌گیرد اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

مسئول مرکز مشاوره کودک و نوجوان سپهر افزود: در کل در انتخاب نوع اسباب‌بازی برای فرزندمان باید به ویژگی‌های سنی، شناختی و فرهنگی توجه کنیم و اگر وسیله متناسب با سن فرزندمان نباشد ممکن است منجر به آسیب‌های جسمی و روحی شود لذا می‌بینیم که در بعضی اسباب‌بازی‌های شرط سنی آن مشخص‌شده است که خوشبختانه در سال‌های اخیر می‌بینیم که بسیاری از والدین به آن توجه می‌کنند.

روح‌بخش خاطرنشان کرد: متأسفانه یکی از مواردی که بعضاً والدین با آن بی‌توجه هستند اصل اساسی و مهم تأکید بر ویژگی‌های روان‌شناختی و فرهنگی اسباب‌بازی‌ها است و باید در نظر داشته باشیم هر چیزی برای همه مفید نیست.

وی تصریح کرد: افراد مختلف دارای مزاج‌های مختلف سردی یا گرمی یا.... هستند و هر چیزی برای هرکسی مفید نیست پس هر وسیله‌ای هم برای هر فرهنگ و ساکنین هر کشوری مفید نیست، لذا وجود کارگروهی متشکل از افراد صلاحیت‌دار در حوزه‌های فرهنگی- آموزشی و روان‌شناختی جهت نظارت بر عرضه اسباب‌بازی‌ها در بازار ضروری است.

لازم به ذکر است چند روز گذشته عکس هایی مبنی بر فروش اسباب بازی های منتسب به گروه داعش در فضای مجازی منتشر شد که واکنش والدین و مسئولان را به همراه داشت.

در این خصوص سید مرتضی تحقیقی، رئیس اتحادیه خرازی فروشان مشهد گفته بود: کسی جرأت فروش چنین اسباب بازی‌هایی را در سطح شهر ندارد و در صورت مشاهده تخلف، با ارسال گزارش بلافاصله رسیدگی صورت می‌گیرد.

اما پس از گذشت چند روز هنوز شاهد فروش اسباب بازی ها با مفاهیم غیر اخلاقی و غیر اسلامی در برخی اسباب بازی فروشی ها هستیم که نیازمند نظارت جدی تر بر این عرصه است.

انتهای پیام/