محمدرضا عباسپور در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار کرد: متأسفانه میزان خسارات بر اساس محاسبه کارشناسان این اداره بالا بوده  و بارش تگرگ در منطقه کدکن به ۲۴۰ هکتار باغات سیب، آلو، آلوچه و  بادام بین ۸۵ تا ۱۰۰ درصد و همچنین حدود ۲۵ هکتار از اراضی گندم ۵۰ درصد خسارت وارد کرده است.

 

وی تصریح کرد: عمده خسارات در بخش رخ مربوط به روستاهای رودخانه، خرم و شهر رباط سنگ و همچنین دامنه‌های منتهی به روستای سربالا و دهستان نسر بوده و از ۱۵۰ هکتار باغات بادام، سیب، آلو و گلابی بین ۴۰ تا ۵۰ درصد آن آسیب جدی دیده است.

 

عباسپور افزود: ۸۰ درصد از ۷۰ هکتار زیرکشت محصول چغندرقند و ۵۰ هکتار اراضی گندم و جو کشت آبی به میزان ۴۰ درصد و زمین‌های کشت دیم گندم که چیزی حدود ۸۰۰ هکتار برآورد می‌شود، ۶۰ درصد آن خسران‌دیده است.

 

وی بیان کرد: با وجود سامانه ضد تگرگ در یک باغ پسته واقع در روستای خرم بخش رخ، هیچ آسیبی متوجه محصول این باغ نشد.

 

مدی جهاد کشاورزی  از تلاش‌های خود برای جذب اعتبارات استانی و جبران خسارت‌های کشاورزان این منطقه گفت و افزود: البته معمولاً آسیب‌های حاصل از بارش تگرگ و سرمازدگی محصولات کشاورزی از طریق پرداخت غرامت بیمه محصولات کشاورز مشمول جبران می‌شود.

 

وی از تحقق اعتبار 9.5 میلیارد تومانی بلاعوض به کشاورزان آسیب‌دیده در سیل ایام نوروز تربت‌حیدریه خبر داد و تصریح کرد: به همین میزان اعتبار علاوه بر آن در قالب وام‌های کم‌بهره با بازپرداخت دراز مدت برای جبران خسارات وارده به کشاورزان سیل‌زده تعلق خواهد گرفت.

 

79 درصد نيروي كار تربت‌حیدریه در گستره 90 هزار هكتاري زمین‌های كشاورزي و باغي اين شهرستان به كشاورزي اشتغال دارند.

 

بخش كشاورزي تربت‌حیدریه با توليد 37 نوع محصول زراعي و 31 نوع محصول باغي به ترتيب رتبه‌های پنجم و سوم را از اين نظر در خراسان رضوي دارد.

 

يكي از شاخص‌ترین محصولات اين شهرستان كه در ايران و جهان رتبه نخست را به خود اختصاص داده زعفران است كه كشت آن در سطح هشت هزار هكتار با توليد سالانه 34 تن صورت می‌گیرد.

 

انتهای پیام/