به گزارش صبح توس؛ اعضای شرکت تعاونی ابریشم کشان بایگ تربت‌حیدریه نسبت به عملکرد شرکت در این خصوص و ابهامات دیگری مبنی بر ورود نخ خارجی توسط شرکت و استفاده اعضای هیئت‌مدیره از کارت بازرگانی شرکت جهت خرید پیله شخصی انتقاد کردند.

 

منتقدان خواستار شفاف‌سازی ارز دریافتی نیمایی، علت ورود شرکت ابریشم به واردات نخ ابریشم خارجی توسط اشخاص حقیقی، استفاده از کارت بازرگانی شرکت برای ورود پیله توسط اعضای هیئتت مدیره شدند.

 

رئیس اداره تعاون روستایی تربت‌حیدریه گفت: ناظر تمامی فعالیت‌های شرکت‌های تعاونی سازمان تعاون روستایی هستیم و در خصوص اتهامات واردشده به شرکت ابریشم کشان بایگ تابه‌حال کسی به ما مراجعه  و اعلام شکایت نکرده است.

 

تاکنون شکایتی از شرکت واصل نشده است/در صورت نیاز حسابرسان مالی ورود پیدا می‌کنند

نسرین شیبانی تصریح کرد: شرکت‌های تعاونی در مجمع عمومی سالانه خود ملزم به ارائه گزارش هستند، گزارش‌هایی که بعد از تصویب ترازنامه توسط حسابرسان استان ارائه می‌شود.

 

شیبانی افزود: تمامی گردش‌های مالی شرکت با ریزبینی‌های بالا توسط حسابرسان محاسبه و تابه‌حال مشکل مالی در این تعاونی گزارش نشده است.

 

وی گفت: در حوزه شهرستان تربت‌حیدریه و حتی شهرستان‌های هم‌جوار به‌جرئت اعلام می‌کنم شرکت تعاونی ابریشم کشان بایگ تنها شرکتی است که به سود مناسب رسیده ودر بسیاری از فعالیت‌های مرتبط به جد پیگیر کار است.

 

رئیس اداره تعاون روستایی خاطرنشان کرد: آمادگی کامل داریم چنانچه اعضای شرکت تعاونی در هر قسمتی از فعالیت‌های شرکت ابهام دارند حسابرسان ورود پیدا کنند تا ابهامات به وجود آمده برطرف شود.

 

نیاز کشور به نخ ابریشم سالانه 500 تن است

مدیرعامل شرکت تعاونی ابریشم کشان بایگ نیز در پاسخ به انتقاد اعضاء در خصوص چگونگی هزینه کرد ارز نیمایی دریافتی گفت: از مجموع ارز نیمایی اختصاص‌یافته به شرکت عین پروفرم و ثبت سفارش ۲۰۸ هزار یورو به خرید پیله اختصاص پیداکرده که خرید این ارز در سامانه ۱۰۶۰۰ تومان بوده که با احتساب کارمزد بانک مرکزی و صراف هر یورو برای شرکت ۱۱۵۰۰ تومان تمام‌شده است‌.

 

علیرضا وثوقی نژاد افزود: مجموع این ارز تحویلی در دبی ۱۲۷۰۰ تومان شده که شرکت بابت این مابه التفاوت ۲۴۹ میلیون تومان سودآوری داشته است.

 

وی اظهار کرد: مابقی ارز تخصیصی ۳۳۳۷۰۰ یورو بوده که قیمت تمام‌شده هر یورو برای شرکت ۱۲۸۴۱ تومان شد که این ارز با توجه به عدم توانایی شرکت در تأمین مالی جذب ارز تخصیصی با مشارکت شخص دومی تعاونی اقدام به خرید نخ ابریشم خارجی کرد.

 

وثوقی نژاد بیان داشت: شرکت از محل خرید 1.5 تن نخ ( با دلار درآمده به نیما ۱۱۴۰۷ تومان و هزینه ۱۱۹۰۳ تومان در تاریخ اختصاص ارز نیمایی ۱۳۹۷/۱۲/۱۸) و دریافت کارمزد واگذاری ارز و کارت شرکت به این فرد شرکت توانست مبلغ ۱۶۶ میلیون تومان سود کسب کند.

 

وی در پاسخ به انتقاد مطرح‌شده که چرا باوجوداینکه از دیرباز همه ابریشم کشان بایگی به ورود نخ خارجی معترض هستند شرکت ابریشم خود اقدام به این کارکرده، گفت: در حال حاضر نیاز کشور به ابریشم ۵۰۰ تن در سال است که تولید داخلی جوابگوی این نیاز نیست، پس چرا وقتی این کمبود را دیگران می‌خواهند جبران کنند شرکت ورود پیدا نکند تا بتواند سودی عاید تعاونی کند.

 

هیچ‌کدام از اعضای هیئت‌مدیره تاکنون باکارت شرکت نخ وارد نکردند

رئیس هیئتت مدیره شرکت تعاونی ابریشم کشان بایگ نیز گفت: شرکت ابریشم با ارز نیمایی ۱۶ تن ثبت سفارش پیله داده که تابه‌حال ۱۳ تن آن از طریق مزایده به افراد واگذارشده و یک‌تن دیگر نیز از پیله خریداری‌شده در گمرک مراحل ترخیص را پشت سر می‌گذارد و 2 تن دیگر هم هنوز توسط عامل فروش مراحل کاری خود را پشت سر می‌گذارد تا تحویل شرکت شود.

 

حسین رضایی مقدم افزود: پیله خریداری‌شده برای شرکت به ازای هر کیلو ۱۴۱ هزار تومان تمام‌شده که شرکت باقیمت ۱۸۶ هزارتویمان اقدام به فروش کرده است.

 

وی در خصوص انتقاد مطرح‌شده به استفاده اعضای هیئتت مدیره از کارت شرکت جهت ورود پیله گفت: به ولای علی هیچ‌یک از اعضای هیئتت مدیره تابه‌حال حتی یک کیلو پیله یا نخ باکارت شرکت وارد نکرده‌اند و مطرح کردن چنین شایعاتی صرفاً در جهت تخریب هیئتت مدیره انجام می‌شود.

 

رضایی همچنین در پاسخ به اینکه چرا شرکت درترید نخ خارجی از مشارکت عمومی اعضای تعاونی استفاده نکرده، گفت: مشارکت ما با شخص دوم درترید نخ به خاطر نفوذی بود که وی در خارج از کشور داشت و این تضمینی بود بر خرید ما اما قبول داریم که این انتخاب اشتباه بوده و تلاش می‌کنیم در آینده و  در صورت تمایل اعضاء از مشارکت آن‌ها استفاده کنیم.

انتهای پیام/