به گزارش صبح توس؛ به خاطر دارید که پای علی رستمی فرماندار فعلی شهرستان به تربت‌حیدریه نرسیده بود، که او از طرح عزل مدیران بالای ۴ سال در بدو ورودش پرده برداشت.

از طرفی فرماندار تربت‌حیدریه چندی پیش دریکی از جلسات شورای اداری از سیاست انتصابات مدیران خود این‌طور گفته بود که هر مدیر بالای چهار سال باید برود؛ اما وی درجایی دیگر در توصیه‌ای به مدیران در خصوص تحقق شاخص انتصاب مدیران زن دو اصل "شایستگی" و "توانمندی" افراد را اساس انتصابات ذکر کرده بود.

۶ ساله بماند،۴ ساله برود

اما تربت‌حیدریه جایی که سابقه مدیران در آن مثلاً در اداره آبفای آن از حدود یک دهه هم پا را آن‌طرف‌تر گذاشته بود؛ امروز با این نوع سیاست نماینده عالی دولت روبرو شده است.

البته نگارنده استمرار مدیریت افراد نالایق را تائید نکرده و معتقد است ملاک ماندن یا رفتن مدیران زمان نبوده بلکه شایستگی مدیریتی فرد است اما به نظر می‌رسد اجرای سیاست آقای فرماندار کمی سلیقه‌ای بوده و در حال حاضر، مدیری باسابقه حدود ۶ سال مدیریت شامل این نگاه قهری آقای فرماندار نمی‌شود اما مدیری دیگر با حدود ۴ سال سابقه که عملکرد وی هم قابل دفاع بوده، شاید به دلیل عدم سنخیت باسیاست‌های پیش رو در سال منتهی به انتخابات مجلس شورای اسلامی، باید برود.

آقایان مسئول؛ مدیریت جایگاه آزمون‌وخطا نیست و هرکس که امتحان خود را خوب پس داده و دارای سوابق روشنی است باید انتصاب و در دوره مدیریت خود ابقاء شود، نه اینکه از روی کج‌سلیقگی فردی دیگر را به‌عنوان مدیر آن مجموعه انتخاب کرده، زیرا این کار ستم به منافع عموم مردم است.

توصیه حضرت امیر علیه‌السلام به مالک اشتر برای نصب مدیران ارشد را بخوانید: نفی خودشیفتگی آنان، پایبندی به عهد و پیمان آنان، شفاف‌سازی همه امور پیش مردم، نفی سوءاستفاده خویشان و نزدیکان از بیت‌المال، دخالت مستقیم وی در صورت ضرر مردم و قوانینی که بر ضرر مردم استفاده میشود، جلوگیری از تعدی اقتصادی، شایسته‌سالاری، و خیرخواهی، پاک‌دامنی مهربانی با ناتوانان و محکم بودن در برابر زورگویان و مسئولیت‌پذیری از ویژگیهای مدیران ارشد موردنظر حضرت است نه عدم همسویی سیاسی و عدم پیش برندگی جریانات در کسب آرای انتخاباتی!

 

دخالت نمایندگان مردود اصل تفکیک قوا

توجه شما را به یکی از اصولی که قانون‌گذار در قانون مدنظر قرار داده است؛ جلب می‌نماییم و آن اصل مهم تفکیک قوا است.

بر اساس این اصل، قوا با یکدیگر تعامل دارند اما حق دخالت در امور یکدیگر را ندارند.

امروز اما به‌صراحت می‌توان گفت که این اصل به‌صورت کامل به لطف بعضی مسئولان منفعت‌طلب در کشور مخدوش شده است.

بسیار روشن و مبرهن است که وجود مدیران ضعیف در دستگاه‌های اجرایی در سطح کشور به خاطر دخالت نا به‌جای نمایندگان مجلس در عزل و نصب‌ها به بسیاری از مشکلات شهرستان‌ها دامن می‌زند.

 

دخالت در انتصابات به چه قیمت؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به‌جای انجام وظایف و تکالیف خود (قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قانون)، متأسفانه به‌صورت مستقیم در عزل و نصب‌های مدیران در سطوح مختلف دخالت می‌کنند و این دخالت، قطعاً سیستم مدیریتی را با مشکلاتی روبرو می‌کند.

البته امروز این دخالت‌ها به خاطر منافع فردی و پاسخگویی به مطالبات طرفداران در انتخابات، به رویه‌ای ثابت تبدیل‌شده و مخصوص تربت‌حیدریه به نیست، این سیستم غنائمی انسان را یاد جنگ‌های دوران عهد عتیق می‌اندازد.

 

رعایت شایسته‌سالاری در عزل و نصب‌ها

عدم ثبات مدیریت و عدم رعایت شایسته‌سالاری در عزل و نصب‌ها، برنامه‌های راهبردی توسعه و برنامه‌های عملیاتی و اجرایی برای دستیابی به اهداف موجود در اسناد بالادستی مانند سند چشم‌انداز را با مشکل مواجه ساخته است.

متأسفانه فشارها و تهدیدهای برخی نمایندگان در سطح کشور، بعضی از مدیران قوی در شهرستان‌ها را زمین‌گیر و بسیاری از مدیران ضعیف را به آلت دست تبدیل کرده است.

 

شایسته‌سالاری و ثبات مدیریت راه برون‌رفت

متأسفانه در دوران متوالی و بعضی از موارد در شهرستان تربت‌حیدریه، مدیران مستقل و شایسته کنار گذاشته‌شده و مدیران بدون تخصص، تجربه، ضعیف، وابسته و به‌جای آن‌ها بکار گمارده شده‌اند.

نتیجه طبیعی چنین عملکردی توسعه‌نیافتگی شهرستان و بدبینی مردم نسبت به کار آیی مسئولین است که ظلمی آشکار به‌نظام است.

به نظر می‌رسد، تغییر دیدگاه مسئولان و تصویب قانون نظام مدیریت کشور راه برون‌رفت از این معضل بزرگ است که بر اساس آن دو نکته در آن رعایت شده باشد، اول "شایسته‌سالاری" و دوم "ثبات مدیریت".

در چنین نظام مدیریتی، مدیران دیگر بر اساس "لیاقت و شایستگی" انتخاب یا ابقاء شده و ترفیع می‌یابند و تغییر دولت‌ها و نمایندگان هیچ تأثیری بر روند کار آن‌ها و کار کشور و مردم نخواهد داشت.

انتهای پیام/