به گزارش صبح توس؛ یادداشت/ حضور استاندار جوان خراسان رضوی و تعیین کارخانه فولاد نیشابور به‌عنوان معین اقتصادی برای تکمیل ضلع سوم توسعه‌ی شهری مطلب حائز اهمیتی است که ضمن تحسین تدبیر، چند تعریض مطلب کارکردی را می‌طلبد.

پس از شکست و روند نافرجام دو تصمیم مقطعی یعنی تشکیل مرکز توسعه و جذب سرمایه‌گذاری نیشابور توسط مهندس مظفری و همچنین مرکز پژوهش‌های شورای شهر باهدف مشخص نمودن پتانسیل‌ها و جهت‌دهی سرمایه‌گذاری‌ها، اینک با حضور استاندار تصمیم جدیدی اتخاذ و مسئولیتی به مهم‌ترین بنگاه اقتصادی خراسان رضوی تفویض گردید. جناب مهندس احمدی سلیمانی بی‌شک انتخاب حضرت‌عالی که سال‌های گذشته توانایی و حسن مدیریت خود را به نحو مطلوب اثبات نموده‌اید و اکنون در حساس‌ترین زمان مسئولیت بزرگ معین اقتصادی را عهده‌دار گردیده‌اید جای بسی شکر و امید است. لذا بر آن شدیم نکاتی که غفلت از آنان، دور نیست این فرصت را به فرسایش دیگر فرصت‌ها مبتلا کند با حضرت‌عالی در میان بگذاریم.

جناب مهندس احمدی سلیمانی ضرورت تحقیق در علل نافرجامی تدبیر مهندس مظفری در تشکیل مرکز توسعه و جذب سرمایه‌گذاری نیشابور پراهمیت می‌نماید. توانائی مهندس کمیلی پور بر کسی پوشیده نیست اما ضرورت دارد تورقی در آمار و ارقام و نحوه سیاست‌گذاری در آن مرکز صورت پذیرد تا بیش‌ازپیش از آزمون و خطا مبرا بوده و یک مسیر اشتباه دیگر باره پیموده نشود. در خصوص مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر نیز قابل به ذکر است مع الاسف هنوز لیستی از علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در نیشابور که به هر دلیل در ده سال اخیر موفق به حصول نتیجه نگردیده‌اند فراهم نیامده است. جدای از ریل‌گذاری‌های پژوهش محور، حداقل احترام به ایده‌های سرمایه‌گذاران تحقق‌نیافته که از رهگذر آن بتوان به دلایل انصراف و ناکامی در سرمایه‌گذاری مشرف گردید. با این توضیحات آنچه ضروری به نظر می‌رسد فراخوانی برای تدوین نسخه پژوهشی طی برگزاری جشنواره‌ای میان تشکل‌ها و مؤسسات پژوهشی مدیریت شهری – توسعه ملی فعال در ایران و یا کشورهای قابل تعامل است. آنچه بالواقع نیست، نسخه پژوهشی از ظرفیت‌هاست که متناسب با الگوهای صورت پذیرفته در نقاط دیگر، در نیشابور قابل تطبیق و اجرا باشد.

در خصوص صنعت گردشگری نقاط حائز اهمیت گردشگری در ایجاد توقف و بازدید تاریخی 8 نقطه پربازدید رایج از میان حدود 60 نقطه گردشگری مهم وجود دارد! افزایش محوریت این نقاط توقف گردشگر عمومی را در نیشابور از 14 ساعت به 48 ساعت افزایش می‌دهد.

دفتر پارک علم و فن‌آوری خراسان رضوی در نیشابور هنوز لیستی از انطباق رشته‌های دانشگاهی با صنایع فعال نیشابور تهیه و تدوین ننموده است؛ و البته در حقیقت هنوز این مهم متولی مشخصی ندارد.

بحران ترافیکی نیشابور در ده سال آینده از بحران طلاق پیشی خواهد گرفت.

شهرداری قسمت اعظم ماسه خود را از بخش خصوصی تأمین می‌کند و استقلال لازم در قیمت‌گذاری خدمات آسفالت را ندارد، هیچ برنامه بلندمدت یا کوتاه‌مدتی نیز جهت ارتفاع آن تدوین نگردیده است.

تمرکز احداث شهرک‌های صنعتی جدید بر نقاط ییلاقی نیشابور است و در آینده تأثیر منفی بر جاذبه‌های گردشگری خواهد گذاشت.

هنوز دفتر رسمی فرهیختگان و اندیشمندان نیشابوری مقیم خارج از کشور دائر نگردیده است.

طرح‌های نمادهای نوروزی شهری فاصله‌ی زیادی با تاریخ و فرهنگ نیشابور دارد و رویکرد روز آفرینی مفاهیم تاریخی به زبان هنر با سرعت زیادی جای خود را به آثار صرفاً انتزاعی سورئال داده است!

رباط‌ها و کاروانسراهای کهنی که علیرغم وجود رشته باستان‌شناسی در دانشگاه نیشابور به‌صورت تهاتر به جهت مرمت و بازسازی و بهره‌برداری به فارغ و التحصیلان و اساتید این رشته واگذار نمی‌گردد.

مدیرعامل محترم کارخانه فولاد خراسان اندک مواردی که به استحضار رسید تنها نگاه گذرایی به کمبودها و کسرهایی است که در تجربه‌های پیشین نافرجام مانده است. با توجه به توضیحات ارائه‌شده تمام مقصد و مقصود از نگارش این واگویه اشاره به طرح محوری به‌جای شخص محوری در توسعه نیشابور عزیز است. توقع این است فرصت فراخوانی برای تمامی فعالان و علاقه‌مندان در سراسر کشور به جهت تهیه و ارائه طرح جامع توسعه شهری نیشابور فراهم گردد و نقطه آغاز این مسیر خطیر متفاوت از تمام آغازهایی باشد که تاکنون به سرانجام معین نرسیده‌اند.

نگارنده: جواد زروندی

انتهای پیام/