به گزارش صبح توس؛سید حسین نیری مدیر کل ثبت احوال استان خراسان رضوی پی از ظهر امروز در نشست خبری با موضوع وضعیت کارت‌های هوشمند ملی در استان، گفت: کارت هوشمند ملی برای افراد بالای 15 سال در کشور صادر می‌شود که این جمعیت در استان بیش از 4 میلیون نفر هستند که از این تعداد بیش از 3 میلیون نفر درخواست کارت ملی هوشمند داده‌اند.

وی افزود: 35درصد افراد واجد شرایط استان دارای کارت ملی هوشمند نیستند و 695 هزار کارت تحویل داده نشده وجود دارد که در دفاتر پستی و در فرآیند صدور قرار دارد.

مدیر کل ثبت احوال استان خراسان رضوی اظهار کرد: از ابتدای خردادماه سال جاری وسیله احراز هویت توسط تمام دستگاه های اجرایی، بانک‌ها و سازمان‌ها اصل کارت ملی هوشمند است و اگر این مدرک در اختیار نبود رسید تکمیل ثبت نام کارت هوشمند همراه با اصل شناسنامه دارای اعتبار خواهد بود و کد رهگیری درج شده در شماره رسید نقش سریال کارت هوشمند را دارد.

وی با تأکید بر اینکه تمام کارت‌های ملی شناسایی قبلی (نمونه کاغذی) از درجه اعتبار ساقط شده است افزود: هر تعداد بار صدور رسید درخواست کارت ملی هوشمند رایگان خواهد بود.

نیری ضمن اشاره به امکان ثبت 12 هزار درخواست در استان تصریح کرد: تعرفه هزینه‌های کارت ملی مطابق سال گذشته است و مبلغ 36 هزار تومان اخذ خواهد شد که دفاتر اجازه افزایش قیمت‌ها را ندارند.

وی با اعلام اینکه آخرین وضعیت جمعیت استان بیش از 6 میلیون نفر است افزود: کارت ملی هوشمند بومی سازی شده و دارای لایه‌های امنیتی بالایی است که دولت یارانه آن را پرداخت می‌کند.

مدیر کل ثبت احوال استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: نمی توانیم زمان خاصی را در مورد فرآیند صدور اعلام کرد چون بر اساس اولویت‌ها و با روش‌های مختلفی این کارت صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه در مراحل ثبت نام کارت ملی هوشمند حتما بایستی متقاضی حضور داشته باشد و وکالت پذیر نیست افزود: برخی دفاتر در شهرستان و دفاتر پستی ایستگاه سیار برای روستا و برخی مراکز جمعیتی خاص ایجاد شده که هزینه اضافی نیز شامل آن نمی‌شود.

نیری گفت: کارت ملی هوشمند اعتبار 7 ساله دارد و دارای خاصیت بروزرسانی است.

وی افزود: باتوجه به فرمت جدید برای شناسنامه‌های جلد قرمز از سال 84 شناسنامه‌های زیر 15 سال مکانیزه صادر شده و در مجموع جمعیت استان بیش از 3 میلیون نفر شناسنامه مکانیزه دارند که امکانات خوبی دارد و براحتی قابل جعل نیست.

مدیر کل ثبت احوال استان خراسان رضوی اظهار کرد: تعویض شناسنامه‌های قدیمی اجباری نیست و به تدریج باید تغییر کند تا اطلاعات افراد بروزرسانی شود.

وی افزود: هزینه‌های تعرفه تبدیل شناسنامه 25 هزار تومان در نظر گرفته شده که همراه 10 هزار تومان کارمزد دفتر پیشخوان و 5 هزار تومان هزینه دفتر پست است و شناسنامه جدید بین 5 تا 15 روز تحویل داده خواهد شد.

انتهای پیام/