به گزارش صبح توس؛ علی محمدی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: با توجه به کم‌نظیر بودن بافت تاریخی شهر تربت‌حیدریه که شامل، مساجد، بازارها، حمام و آب‌انبارهای متعدد است حفظ این امکان علاوه بر حراست از هویت تاریخی شهر در جذب گردشگر و منبع درآمدزایی نیز کارساز است.

وی تصریح کرد: امروزه استقبال از بازارهای سنتی و مشاغل فعال سنتی در این بازارها رو به گسترش است و با توجه به وقفی بودن بسیاری از بناهای تاریخی در شهر تربت‌حیدریه و رویکرد مسئولان و فرهنگ عمومی مردم بر نوسازی و بازسازی درصددیم تا تک بناهای حفظ‌شده را با رضایت مالک نگه‌داریم.

رئیس میراث فرهنگی تربت‌حیدریه با بیان اینکه نوروز امسال جذب گردشگر در تربت‌حیدریه 2 درصد افزایش‌یافته، افزود: با اجرای برنامه‌های متنوع نوروزی و برگزاری جشن‌های نوروزگاه و همچنین فعال کردن اماکن بومگردی، امسال 2 میلیون و 400 هزار مسافر و گردشگر از این شهرستان عبور کردند که 247 هزار نفر از اماکن تاریخی، گردشگری و مذهبی بازدید و بالغ‌بر 100 هزار نفر نیز اقامت داشتند.

محمدی، رویکرد اداره متبوع خود در حوزه گردشگری را معرفی جاذبه‌های روستایی و راه‌اندازی اقامت گاه‌های برمگردی عنوان کرد و افزود: بر همین اساس 5 روستای بسک، رودمعجن، حصار، بکاول و نسر به‌عنوان روستای هدف گردشگری در تربت‌حیدریه معرفی‌شده‌اند و همچنین 4 اقامتگاه برمگردی مجوز گرفته و 10 اقامتگاه دیگر درخواست راه‌اندازی داده‌اند که در حال بررسی است.

وی بیان کرد: در حوزه صنایع‌دستی بعد از عقیق و ابریشم، هنرمندان و رشته‌های هنری در این منطقه منسوخ‌شده بودند که با احیای آن‌ها، امروز با برگزاری نمایشگاه‌های مختلفی در سطح ملی و بین‌المللی باعث افتخار استان و کشور شدند که می‌توان از نمدمالی، قفل‌سازی سنتی و چرم‌دوزی از نمونه‌های بارز آن یادکرد.

رئیس میراث فرهنگی از احیای بناهای تاریخی به‌عنوان رویکرد اصلی در این حوزه یادکرد و گفت: در همین راستا چهار بنای رباط لاری، رباط کامه، رباط کسکک و حمام حاجی رئیس که بلااستفاده بوده برای احیا و تغییر کاربری به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذارشده است.

وی از راه‌اندازی موزه‌های تخصصی در این شهرستان خبر داد و افزود: با توجه به پتانسیل‌های موجود در سطح منطقه با ایجاد موزه‌های تخصصی مازاری و همچنین ابریشم و بازدید گردشگران داخلی و خارجی از این موزه‌ها تحول شگرفی در این حوزه پدیدار می‌کند.

رئیس میراث فرهنگی تربت‌حیدریه بیان داشت: روستای ملی بسک و شهر بایگ به جهت صنعت ابریشم‌کشی فرصتی را در سطح کشور فراهم کرده که با ایجاد زیرساخت‌های لازم در آینده نزدیک به دنبال ثبت جهانی این روستا هستیم.

در سطح شهرستان تربت‌حیدریه 300 جاذبه تاریخی و گردشگری شناسایی‌شده که 149 اثر آن ثبت آثار ملی شده است.

انتهای پیام/