به گزارش صبح توس؛ محمد قهرمان پژوهشگر، مصحح و شاعر بنام خراسانی بود که علاقه وی در سرودن شعر در غزل و به‌ویژه سبک هندی به‌اندازه‌ای بود که یکی از شاعران مطرح غزل‌سرا شد.

 

او زبان بومی تربت‌حیدریه را به‌خوبی می‌دانست و بسیاری از اشعار وی که به زبان محلی سروده شده، در ردیف اول شعر بومی قرار دارد.

 

باگذشت حدود شش سال از درگذشت این شاعر بزرگ درحالی‌که در شهرهای مشهد و تهران خیابان‌هایی را برای پاسداشت به نام او ثبت کرده‌اند اما در زادگاهش تربت‌حیدریه هنوز دریغ از اقدامی و حتی خیابانی به نام وی!

 

هرچند دبیر شورای نظارت بر نام‌گذاری اماکن و معابر تربت‌حیدریه خبر از نام‌گذاری یکی از معابر یا محل زادگاه محمد قهرمان تا کمتر از دو ماه دیگر می‌دهد اما استاد در زادگاهش ناشناخته‌تر از بقیه شهرهاست.

 

چشمه فیاض شعر فاخر خاموش شد

محمد قهرمان در بیست و هشتمین روز از اردیبهشت ۹۲ براثر بیماری دار فانی را وداع گفت.

 

رهبر معظم انقلاب نیز در پیامی درگذشت این شاعر فرهیخته را تسلیت گفتند. بخشی از متن نامه رهبر انقلاب به این شرح است: «خاموش ‌شدن این چشمه‌ فیاض شعر فاخر و غزل پر نکته و آراسته، هر آشنای شعر و ادب معاصر را دچار تأسف و اندوه می‌سازد و آشنایان شعر ممتاز او و خود آن شخصیت متین و باوفا و آن ذهن مواج و ژرف‌بین و مضمون‌یاب را بسی بیشتر»
استاد محمدرضا شفیعی کدکنی نیز درباره محمد قهرمان می‌گوید: «در این خصوص حتی ملک‌الشعرای بهار آن خصوصیت یک شاعر محلی را به‌صورت کامل، آن‌گونه که قهرمان دارد، ندارد

 

در پی نشانی محمد قهرمان در زادگاهش تربت‌حیدریه

خرداد ۹۶ مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری شورای اسلامی شهر مشهد و با هدف توجه به ذخایر فرهنگی، هویت بخشی به نسل جوان و شناساندن بیشتر و بهتر بزرگ‌مردان عرصه ادب و فرهنگ، خیابان منزل استاد قهرمان واقع در بولوار وکیل‌آباد، خیابان معاد ۳ را به اسم این استاد بزرگ نام‌گذاری کرد.

 

همچنین فروردین امسال برابر مصوبه شورای شهر تهران خیابان چهارم در محدوده کلاهدوز (منطقه ۳شهرداری تهران) به اسم محمد قهرمان نام‌گذاری شد، اما متأسفانه غفلت و بی‌توجهی شورای نام‌گذاری اماکن تربت‌حیدریه و همچنین مدیران ارشد این شهر در بی‌توجهی به این شخصیت ادبی و نام‌گذاری محلی در شهر به نام وی، این سؤال را از پنج سال گذشته به ذهن دوستداران این شاعر اندیشمند متبادر می‌کند که نشانی خیابان یا میدان یا کوچه محمد قهرمان در شهر زادگاهش تربت‌حیدریه کجاست؟

 

چالش نام‌گذاری در تربت‌حیدریه

رئیس شورای اسلامی شهر تربت‌حیدریه  در پاسخ به این‌که چرا تاکنون اقدامی برای این نام‌گذاری صورت نگرفته است؟ می‌گوید: از دیرباز دغدغه همه برای زنده نگه‌داشتن نام مفاخر و شخصیت‌های ارزشمند در حوزه‌های مختلف تربت‌حیدریه وجود داشته است اما اصولاً نام‌گذاری میدان‌ها، خیابان‌ها و کوچه‌ها در تربت‌حیدریه با چالش‌هایی روبه‌روست که یکی از مهم‌ترین آن‌ها استقبال نکردن و به‌اصطلاح جا نیفتادن آن نام جدید بین مردم این شهر است.

 

محمد امانی تغییر نام محلی را که اکنون بین مردم نام مشخصی دارد کار درستی نمی‌داند و با اشاره به تغییر نام میدان باغ سلطانی به میدان امام علی(ع) در چند سال پیش می‌گوید: هنوز بعد از چندین سال مردم همان نام قدیمی این میدان را در گفت‌وگوهای بین خود بر زبان می‌آورند و این موضوع در دیگر نقاط شهر هم صادق است.

 

وی از نام‌گذاری‌های تکراری هم گله‌مند‌است و می‌گوید: متأسفانه در بعضی نقاط شهر یک نام را برای هم‌میدان، هم خیابان و هم پارک شهری استفاده کرده‌ایم و این کار دست شورای نام‌گذاری اماکن و معابر را برای نام‌گذاری‌های جدید محدودتر می‌کند.

 

رئیس شورای شهر تربت‌حیدریه با اشاره به شخصیت بسیار ارزشمند محمد قهرمان در زبان و ادبیات پارسی ایران‌زمین، افزود: استاد محمد قهرمان از مفاخر بنام نه‌تنها این شهر بلکه متعلق به‌کل کشور عزیزمان است و نباید در تربت‌حیدریه، شهری که او به دنیا آمده است، کوچه‌ای را به اسم ایشان نام‌گذاری کرد؛چراکه شخصیت و شأن این استاد فرهیخته والاتر از آن است.

 

وی خاطرنشان کرد: شورای اسلامی شهر به‌عنوان یک عضو از اعضای شورای نام‌گذاری اماکن و معابر تربت‌حیدریه در تلاش است که یکی از میدان‌ها یا معابر تازه تأسیس شهری را به اسم استاد محمد قهرمان در آینده نام‌گذاری کند.

 

نام‌گذاری کمتر از 2 ماه دیگر

احسان کریمی دبیر شورای نظارت بر نام‌گذاری اماکن و معابر تربت‌حیدریه از نام‌گذاری یکی از معابر یا محل زادگاه محمد قهرمان تا کمتر از دو ماه دیگر خبر می‌دهد.

 

معاون امور هماهنگی و عمرانی فرمانداری تربت‌حیدریه نیز افزود: در شورای نام‌گذاری گروهی برای بررسی و پیشنهاد اسامی فرهیختگان و نام‌آوران شهر تشکیل‌شده تا بعد از پیشنهاد محل آن، اقدامات لازم پیگیری شود که در حوزه فرهنگ و ادب یکی از استادان دانشگاه در رشته ادبیات مسئولیت این کار را بر عهده دارد.

گزارش: میرزا حسین شعبانی

انتهای پیام/