به گزارش صبح توس؛ محمدعلی نبی‌پور در بازدید استاندار از شرکت کشت و صنعت پیشرو صالح کاشمر اظهار داشت: شهرستان کاشمر با حدود 180 هزار نفر جمعیت دارای دو بخش مرکزی و بخش کوهسرخ و دو شهر کاشمر و ریوش به عنوان مراکز شهرستان و مرکز بخش کوهسرخ است.

وی با بیان اینکه کاشمر در حوزه تولیدات زراعی و باغی در سطح استان و در برخی از اقلام در سطح کشور حرف برای گفتن دارد، خاطرنشان کرد: 71 هزار تن محصولات زراعی در شهرستان داریم که طالبی با حدود 12 هزار تن در سال بیشترین تولید منطقه‌ای را در کشور دارد.

فرماندار کاشمر با تاکید بر اینکه در برخی از محصولات دیگر همانند علوفه 27 هزار تن، خیار 6 هزار تن و در حوزه باغی نیز بیش از 100 هزار تن تولیدات داریم، تصریح کرد: بیشترین آن در بخش انگور با 85 هزار تن بوده که 70 درصد آن تبدیل به کشمش می‌‎شود و همچنین 25 تن زعفران، 11 هزار تن انار و یک‌هزار تن بادام دیم و آبی داریم.

وی با اشاره به اینکه این اقلام موجب شده که برخی از صنایع منطقه هم به صورت صنایع تبدیلی از این مجموعه استفاده کنند و پتانسیل بسیار ارزشمندی برای منطقه باشند، اذعان کرد: در بخش دام و طیور حدود 180 هزار راس دام سبک و بیش از 7 هزار دام سنگین و در مجموع حدود 190 دام سبک و سنگین در منطقه داریم.

نبی پور با تاکید بر اینکه از نظر صنعتی حدود 70 واحد داریم که بیشتر این واحدها در حوزه صنایع تبدیلی، غذایی و گیاهان دارویی و... فعال هستند، بیان کرد: در شهرستان 20 پروژه اولویت‌دار با سرمایه‌گذاری یک‌هزار و 150 میلیارد تومان داریم که در حال فعالیت و تکمیل شدن هستند.

وی همچنین در ادامه عنوان کرد: اکنون 4 طرح‌ اصلی پیشران در شهرستان داریم که منطقه ویژه، مجتمع گلخانه‌ای، توسعه شهرک صنعتی کاشمر و منطقه نمونه گردشگری از آن جمله است.

فرماندار کاشمر با بیان اینکه منطقه ویژه شهرستان مصوبه دارد اما هنوز اجرایی نشده، مجتمع گلخانه‌ای این شهر مراحل پایانی را طی می‌کند که برای به بهره‌برداری رسیدن نیازمند سرمایه‌گذار هستیم، تشریح کرد: شهرک صنعتی کاشمر چند پروژه بسیار بزرگ دارد که توسعه به عنوان یکی از طرح‌های پیشران بوده و منطقه نمونه گردشگری نیز از دیگر طرح‌های پیشران است.

وی با اشاره به اینکه در بخش گردشگری منطقه کوهسرخ یکی از بهترین مناطق بکر از نظر فضای کالبدی و طبیعت بوده که طی یک سال گذشته 5 اقامت‌گاه بوم‌گردی به بهره‌برداری رسیده است، اظهار کرد: اکنون سه معین اقتصادی در بخش کوهسرخ و چند معین اقتصادی در کاشمر فعال هستند که برنامه‌ریزی‌هایی در این خصوص داشته‌ایم و معین‌ها نیز خود فعالیت‌هایشان را آغاز کرده‌اند.

انتهای پیام/