به گزارش صبح توس؛ سید رضا موسوی نیا در مراسم آغاز عملیات احداث 50 واحد مسکونی روستای سیل‌زده سیف‌آباد از توابع بخش مرکزی بردسکن که با حضور استاندار خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: در شهرستان بردسکن از 12 هزار و 237 واحد مسکونی، 21 درصد واحد مسکونی بالغ‌بر دو هزار و 600 واحد بازسازی‌شده است.

وی بابیان اینکه تقریباً نصف میانگین کشور واحدهای مسکونی این شهرستان از نعمت وام‌های مقاوم‌سازی برخوردار شده و مسکن مقاوم ساخته‌اند، خاطرنشان کرد: 26 شهرستان و 615 نقطه روستایی در بارندگی‌های اخیر دچار حادثه و خسارت شده‌اند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه یک هزار و 109 واحد در بردسکن تخریبی و نیازمند بازسازی هستند، تصریح کرد: از این تعداد 971 مسکن روستایی و 313 واحد مسکن شهری بوده که درمجموع  796 مورد تخریب‌شده در روستاها و بقیه نیازمند بازسازی هستند.

وی با اشاره به اینکه با تمام مشکلات و کمبود اعتبارات و تسهیلات، امروز در روستای سیف‌آباد کار بازسازی و مقاوم‌سازی 50 واحد را شروع کردیم، افزود: برای شروع بازسازی حسب تکلیف با حضور استاندار کلنگ زنی به‌طور رسمی انجام شد.

موسوی نیا ضمن انتقاد از کم‌توجه‌ی به مقاوم‌سازی مسکن روستایی که موجب تخریب واحدهای مسکونی روستایی شده است، اذعان کرد: واحدهای مسکونی روستای سیف‌آباد که وام گرفتند و مقاوم‌سازی شده‌اند در سیل اخیر سالم و پابرجا مانده‌اند.

وی بابیان اینکه با مشارکت مردم زمینه بازسازی و مقاوم‌سازی مسکن روستایی در این شهرستان و همه شهرستان‌ها فراهم می‌شود، عنوان کرد: بنیاد مسکن در چابهار و سرپل ذهاب مشغول کار است و رکورد 17 روزه ساخت مسکن را دارد، البته می‌توانیم با کمک مردم با یک ماه زمان اجرای پروژه بازسازی و مقاوم‌سازی مسکن روستایی سیف‌آباد را داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه امیدواریم با مشارکت مردم و حمایت مسئولان بازسازی منازل مسکونی هرچه سریع‌تر صورت گیرد، تشریح کرد: البته یقین داریم اگر مردم پای‌کار باشند به‌سرعت می‌توانیم مسکن روستایی را در روستای سیف‌آباد به نتیجه برسانیم.

وی همچنین در ادامه ابراز کرد: به‌منظور مقاوم‌سازی و بازسازی منازل مسکونی تسهیلاتی به مبلغ 40 میلیون تومان در روستا و 10 میلیون تومان بلاعوض و در شهرها 50 میلیون تومان و 12 میلیون تومان بلاعوض پرداخت می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان رضوی بابیان اینکه در استان، 486 هزار واحد مسکونی وجود دارد که 9 درصد واحدهای کشور را شامل می‌شود، خاطرنشان کرد: از این تعداد 141 هزار واحد مسکونی معادل 29 درصد واحدهای مسکونی استان، نوسازی و بازسازی‌شده و این آمار در مقایسه با کشور که 35 درصد واحدهای مسکونی بازسازی و نوسازی شده‌اند؛ کم است.

انتهای پیام/