به گزارش صبح توس؛ علی رضا رزم حسینی در این مراسم که در روستای سیل‌زده سیف‌آباد از توابع بخش مرکزی بردسکن برگزار شد، اظهار داشت: هر چه زودتر واحدهای خسارت‌دیده از سیل در بردسکن بازسازی و تعمیر خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: طی سه دهه اخیر خشک‌سالی‌های سی‌ساله تقریباً همه استان‌های کشور را درگیر این پدیده کرده بود به‌گونه‌ای که با بحران آب شرب مواجه بودیم و میلیاردها تومان برای رفع این مشکل باید هزینه می‌کردیم.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه به دلیل خشک‌سالی‌ها مشهد حداقل 30 درصد کمبود آب داشت، تصریح کرد: به برخی روستاها با تانکر آب‌رسانی می‌شد که خوشبختانه امسال خراسان رضوی از نعمت بارندگی برخوردار شد.

وی با اشاره به اینکه با توجه به بارندگی‌های فروردین‌ماه اکنون همه سدهای استان پر است، اذعان کرد: سد دوستی در گذشته زیر 200 میلیون مترمکعب ذخیره آبی داشت و الان این میزان به 800 میلیون مترمکعب رسیده است.

رزم حسینی با تاکید بر اینکه بارش‌های اخیر و افزایش ذخیره آب منجر به این شده که تا سه سال آینده شهر مشهد از بحران آب نجات یابد، عنوان کرد: البته بارندگی‌ها تخریب‌هایی هم در پی داشته که دلیل آن‌هم  دست‌اندازی ما به رودخانه و زمین‌ها بوده که منجر به بروز سیلاب شده و تخریب‌هایی را در پی داشته است.

وی همچنین در ادامه تشریح کرد: به‌عنوان‌مثال  در شهرستان پل‌دختر در بستر رودخانه واحدهای مسکونی ساخته‌شده و همین منجر به بروز تلفاتی در سیل گردید البته خوشبختانه در خراسان رضوی تلفات جانی نداشته‌ایم و تلاش داریم خسارات مالی به‌زودی جبران شود.

استاندار خراسان رضوی در همین خصوص با بیان اینکه به‌جز شهرستان‌های بردسکن، کلات و سرخس و مختصر شاندیز و طرقبه، بارندگی‌ها آسیب جدی در پی نداشت، تاکید کرد: ولی مزارع و باغات  بسیاری از شهرستان‌ها آسیب دیدند هرچند وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی در پی این بارش‌ها بهبود یافت.

وی با تاکید بر اینکه در روستای سیف‌آباد بردسکن عملیات بازسازی واحدهای مسکونی خسارت‌دیده از سیل آغازشده است، بیان کرد: امیدواریم طی سه ماه آینده منازل مسکونی روستایی با کمک مردم بازسازی شود.

 

سیلاب اخیر بردسکن در 100 سال اخیر بی سابقه بود

ابراهیم قاسم پور در این مراسم اظهار داشت: این شهرستان در روزهای 26 اسفند، 6 فروردین و 25 و 26 فروردین وقوع سیلاب را تجربه کرد به‌طوری‌که این سیل در سال‌های گذشته به‌نوعی در 100 سال اخیر بی‌سابقه بود.

وی با بیان اینکه وقوع سیلاب باعث شد برخی مناطق روستایی و شهری دچار آب‌گرفتگی شوند البته با پیشگیری و پیش‌بینی‌های لازم تلفات جانی در شهرستان نداشتیم، خاطرنشان کرد: امسال در شهرستان بردسکن شاهد بارش 110 میلی‌متری باران طی مدت 48 ساعت بودیم که خسارات به بخش‌های کشاورزی، مسکن و راه‌های روستایی وارد کرد.

سرپرست فرمانداری بردسکن با تاکید بر اینکه بلافاصله گزارش خسارات به مقامات استانی داده شد، تصریح کرد: در کنار اجرای عملیات کلنگ‌ زنی و احداث بناهای خسارت‌دیده از سیل، خسارت‌های وارده در بخش‌های دیگر نیز جبران و مشکلات حل شود.

انتهای پیام/