به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام نصرالله پژمان فر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه در خصوص آخرین وضعیت مردم مناطق سیل‌زده در کلات اظهار کرد: هیچ اقدام مناسب اجرایی برای مردم مناطق سیل‌زده در کلات انجام‌نشده، فقط با پیگیری‌هایی که بنده داشتم زمینی به وسعت ۵ هزار مترمربع برای ساخت منزل برای کسانی که خانه‌های خود را در سیل ازدست‌داده‌اند  از طرف وزارت راه و شهرسازی تخصیص‌یافته است.

وی افزود: البته تنها کاری که انجام‌شده تابه‌حال تخصیص همین متراژ زمین است و حتی کار نقشه‌برداری آن‌هم برای ساخت واحد مسکونی انجام‌نشده و طبق برنامه مقررشده که کمیته امداد و بنیاد مسکن واحدهای مسکونی برای سیل‌زدگان را در این زمین ۵ هزار متری بسازند.

پژمان فر تصریح کرد: باوجوداین اما زندگی مردم بعد از سیل عملاً با مشکل مواجه است و باوجوداینکه حدود صد واحد مسکونی در سیل تخریب‌شده‌اند هنوز حتی یک واحد بازسازی نشده و اقدامی صورت نگرفته است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سیلاب‌های اخیر به اکثر زمین‌های کشاورزی مناطق کلات که در معرض سیل قرار دارند خسارت واردشده و مردم خسارت جدی را از این سیلاب‌ها متحمل شدند.

وی گفت: یکسری مسائل باید در کلات به‌صورت ریشه‌ای حل شود، کلات هرسال در سال‌های 96-97 و امسال دچار بحران‌های سیل بوده و هست. یکی از مسائل مهم برای جلوگیری از سیل در کلات آبخیزداری و آبخوان‌داری و احداث دیواره‌های حفاظتی در مسیر رودخانه‌هاست و تا زمانی که این دیوار احداث نشود کلات و روستاهای آن در معرض آسیب است و این شهر همیشه به دلیل کوتاهی‌های صورت گرفته در معرض سیل قرار داشته است.

پژمان فر خاطرنشان کرد: گاهی کل محصول کشاورزی این منطقه براثر سیل از بین رفته این مسائل و مشکلات همه روی‌هم جمع شده و باعث شده تا ما با کاهش جمعیت در کلات و مهاجرت به سمت مشهد باشیم و این کوچ جمعیت از کلات به مشهد یک فاجعه است که دارد اتفاق می‌افتد. ما در منطقه کلات نسبت به سال‌های گذشته ۵ درصد کاهش جمعیت داشته‌ایم.

وی بیان کرد: مشکل دیگری که وجود دارد این است که ما در ۲۰ مرداد ۹۶ شاهد وقوع سیل در منطقه کلات بودیم و بنا شد مشکل شبکه آب‌رسانی روستایی بعدازاین سیل حل‌وفصل شود اما هنوز که هنوز است مشکل لوله‌کشی و آب‌رسانی روستایی این مناطق که براثر سیل تخریب‌شده، حل‌نشده است و ما شاهد بحران در این منطقه هستیم.

انتهای پیام/