به گزارش صبح توس؛ روز گذشته به دنبال بارش‌های رگباری و شدید در شمال خراسان رضوی، شاهد طغیان رودخانه‌ها و جاری شدن سیل در شهرستان کلات و روستاهای اطراف آن بودیم. این سیل باعث تخریب یک باب منزل مسکونی و آب‌گرفتگی 10 خانه دیگر شد.

قطع آب 3 روستا به دلیل جاری شدن سیل

خوشبختانه این سیل تلفات جانی به همراه نداشت اما مشکلات و خسارات فراوانی را به زیرساخت‌های روستایی و شهری وارد کرد که دراین‌بین آب ۳ روستای اطراف کلات قطع شد.

در ساعات اولیه این سیل جاده مشهد ـ کلات و راه ارتباطی تونل کلات به علت جاری شدن سیل یک‌ساعتی بسته بود و راه ارتباطی چهار روستای خاکستر، سنگ دیوار، چهارراه و لایین کهنه از توابع شهرستان کلات قطع شد.

خسارت 200 میلیارد ریالی به کشاورزان کلات

مهدی ناصری، مدیر ستاد بحران کلات در اظهارنظری نسبت به میزان خسارت وارده به مزارع کشاورزی کلات و روستاهای اطراف آن گفت: برآورد می‌شود سیلاب 200 میلیارد ریال خسارت وارد کرده باشد.

این سیل محدود به شهرستان کلات نبود و به دلیل سیل در درگز پل روستای «شمس خان» تخریب شد و جاده کلات به درگز تا صبح امروز مسدود شد بود.

بسته شدن 6 راه روستایی 

ابراهیم نصری، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خراسان رضوی نیز درباره این سیل گفت: سیلاب روز گذشته راه ارتباطی 6 روستا را در شهرستان‌های سرخس، کلات و جغتای مسدود کرد؛ همچنین هفته گذشته مسیر دو روستا را در شهرستان جغتای بست که هم‌اکنون همکارانم در حال بازگشایی این راه‌ها هستند.

حضور نیروهای بسیج از ساعات اولیه

نیروهای بسیج و سپاه نیز از لحظات اولیه وقوع سیلاب در کنار مردم بودند و اقدام به کمک رسانی و امدادرسانی به مردم کردند و هم اکنون نیروهای بسیجی در حال تخلیه گل و لای از منازل سیل زدگان هستند.

امدادرسانی به 28 سیل زده

اسماعیل بهمن آبادی، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان رضوی نیز در خصوص سیل روز گذشته کلات گفت: 28 نفر از شهروندان سیلزده در شهر کلات توسط نیروهای هلال احمر امدادرسانی شدند و هشت خانوار در قالب پنج منزل شهری در کلات دچار آبگرفتگی شدند که امدادرسانی به آنان انجام شد.

وی ادامه داد: تعداد سه تخته چادر، شش تخته موکت، 22 تخته پتو، چهار بسته غذایی 72 ساعته، چهار بسته غذایی 24 ساعته، چهار گالن 20 لیتری آب و دیگر اقلام مورد نیاز بین خانوارهای حادثه دیده کلاتی توزیع شد.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی خراسان رضوی روز گذشته بیشترین میزان بارش در کلات با 28 میلی‌متر اعلام شد و موج بارشی شدید که دیروز در بخش‌های شمالی، مرکزی و غربی استان فعال‌شده بود روز آینده از استان خراسان رضوی خارج می‌شود.

انتهای پیام/