به گزارش صبح توس؛ سورنا ستاری صبح امروز در مراسم گرامیداشت روز ملی خیام نیشابوری در محل سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه نیشابور گفت: باید بررسی کرد که چه اتفاقی افتاده است که دیگر خیام‌ها و عطارها نداریم، امروز بیشتر بودجه در تاریخ در بحث علمی و آموزشی هزینه می‌شود.

وی تصریح کرد: چه اتفاقی می‌افتد که دیگر حافظ و سعدی و خیام نداریم، دلیلش زیست‌بوم و یا همان محیط است، متأسفانه ما فکر می‌کنیم کمبود پول است. بارها گفته‌ام که تکنولوژی خریدنی نیست بلکه یادگرفتنی است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: اگر می‌خواهیم دوباره چنین شخصیت‌هایی داشته باشیم باید زیست‌بوم داشته باشیم و همه این سیستم کنار هم کار کند.

ستاری افزود: ما با استان اصفهان با گذشته‌ای قوی، هر هنری داشته‌ایم پیاده کرده‌ایم، فولاد و پتروشیمی و ... در آنجا ساخته‌ایم و دیگر حتی یک متر دیگر نمی‌توانیم به صنعت آنجا اضافه کنیم و شهری که با فناوری نرم می‌توانست دنیا را بگیرد به این نقطه رساندیم.

وی خاطرنشان کرد: مفهوم پیشرفت در شهری مثل نیشابور چه چیزی می‌تواند باشد؟ یک ترجمه انگلیسی رباعیات خیام در زمانی مناسب چه تغییری در دنیا ایجاد کرد؟ قدرت نرم می‌تواند به اقتصاد و اشتغال تبدیل شود، خیام و عطار در همین بچه‌های شما هستند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تأکید کرد: ما محیطی را برای رشد و نشان دادن بچه‌های خودمان فراهم نکرده‌ایم، سعی می‌کنیم با لابی و پول شهر را صنعتی کنیم درحالی‌که دانشگاه باید خلاقیت را توسعه دهد.

وی افزود: ما با پول دولتی در دانشگاه‌های دولتی درس خواندیم، از پول مردم درس خوانیدم که مشکلات مردم را رفع کنیم. دانشگاه‌های استان حداقل باید مشکلات استان خودش را برطرف کند.

ستاری ادامه داد: راه توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت آپ ها ایجاد ارزش‌افزوده است، خرید یک شیشه عطر برابر با سه هزار شیشه نفت خام است.

وی افزود: ما با اقتصاد نفتی استعدادهای بچه‌ها را از بین برده‌ایم، در اختیار فرزندانمان کوچک‌ترین امکانات را قرار نداده‌ایم و آرزویشان این است که پشت در اتاق مسئول بنشینند تا استخدام شوند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان داشت: در آموزش عالی یکجا اشتباه کرده‌ایم، و این اشتباه از نوع نگاه ما ایجاد شده است، پیشرفت شهرستان نیشابور در اختیار جوانان و افراد خلاق هست.

ستاری تأکید کرد: باید از گذشته درس گرفت و نوع نگرش به صنعت و توسعه باید عوض شود، توسعه یک موضوع وارداتی نیست. توسعه ذاتی است و باید از جامعه بجوشد و به‌واسطه نیروی انسانی خلاق و حذف بروکراسی ایجاد شود.

وی تأکید کرد: کشوری که چهار هزار سال سابقه کارآفرینی دارد، از صدسال پیش با نفت به اینجا رسیده است، تابه‌حال فکر کرده‌ایم که چهار هزار سال گذشته را بدون نفت چگونه گذرانده‌ایم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: آدم حقوق‌بگیر و پول دولتی خلاقیت را از بین می‌برد و سقف آرزوها گرفتن حقوق است.

ستاری خاطرنشان کرد: در معاونت علمی در اختیار شما برای توسعه بر اساس صحبت‌های که داشتم داریم، شرکت‌های خوبی در نیشابور داریم ولی پتانسیل نیشابور با 10 هزار سال تاریخ و مهد تمدن پتانسیل بسیار بالاتری دارد.

وی گفت: امیدواریم بزرگ‌ترین پروژه پایه‌ای علم در کشور رصدخانه کاشان است که امیدواریم طی چند ماه آینده با توان نیروهای بومی کشور افتتاح شود که باعث جهشی در حوزه نجوم کشور شود.

انتهای پیام/