به گزارش صبح توس؛ الهام بهره‌مند صبح امروز در حاشیه آغاز طرح بسیج کنترل فشارخون در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار داشت: گروه هدف در این جامعه آماری شامل افراد بالای 30 سال، مادران باردار و بیماران کلیوی در هر سنی است.

متخصص بیماری‌های قلب و عروق و استادیار دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه نیز گفت: نخستین درمان بیماری فشارخون یا بیماری قاتل خاموش تغییر سبک زندگی و اصلاح رژیم‌های غذایی و انجام فعالیت‌های بدنی است.

رضا قاسمی با بیان اینکه خیلی از مبتلایان از بیماری خود بی‌خبر هستند، افزود: فشارخون سه دسته بیماری از جمله بیماری‌های عروق مغزی، عروق قلبی و عروق محیطی ایجاد می‌کند و این موضوع ضرورت آگاهی در مورد این بیماری را بیشتر می‌کند زیرا دوسوم کسانی که دچار سکته مغزی می‌شوند دچار بیماری فشارخون بوده و 50 درصد بیماران سکته‌های قلبی، سابقه فشارخون داشته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: نقش ژنتیک در ابتلای به این بیماری مهم‌ترین فاکتور است و عوامل دیگری مانند سن و جنسیت نیز تأثیرگذار و لازم به ذکر است عوارض فشارخون معمولاً 10تا 30 سال بعد از ابتلا به سراغ فرد می‌آیند.

هم‌زمان با سراسر کشور طرح بسیج ملی کنترل فشارخون از تاریخ 27 اردیبهشت تا 14 تیرماه امسال در دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه حال انجام است.

انتهای پیام/