به گزارش صبح توس، نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی صبح امروز در مراسم روز ملی خیام در محل دانشگاه نیشابور گفت: خیام دارای جنبه‌های مختلفی است. شرایط آن موقع اروپا و آمریکا به همه‌گیر شدن اشعار خیام کمک کرد به‌نحوی‌که حتی در برخی مدارس به‌عنوان مطلب درسی تدریس می‌شد.

حمید گرمابی افزود: خیام در دربار سلجوقی در کنار اساتید نظامیه‌ها مراتب علم را گذراند و به مدت هشت سال مشغول بررسی و تحقیق بر روی گاه‌شمار می‌شود.

وی تأکید کرد: خیام 12 گروه ستاره‌ای را مشخص و در طول سال‌ها بر روی آن‌ها نظارت داشتند.

 نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در نیشابور کمتر از 10 مرکز دانش‌بنیان داریم و دور افتادن از مرکز باعث این اتفاق شده است، امیدواریم مشکلات این مراکز حل شود.

وی افزود: نیازمند مساعدت معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور برای حمایت از صندوق حمایتی از مراکز دانش‌بنیان هستیم.

گرمابی تأکید کرد: در نیشابور با آن چیزی که باید باشیم فاصله‌داریم و امیداریم بتوانیم سهم کوچکی در گسترش علم داشته باشیم.

دیگر نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی در این مراسم با اشاره به غیبت استاندار در روزهای خیام و عطار گفت: هنوز مسئولین ما روزهای ملی را در برنامه‌های خود قرار نداده‌اند و استاندار در این روز برنامه‌ای در شهرهای دیگر استان برنامه‌ریزی کرده است که این جای تأسف است.

هاجر چنارانی تأکید کرد: نیشابور شهر مزین شده به امام رضا(ع)، کسانی که در روز خیام شرکت می‌کنند به این شهر نمی‌افزایند بلکه به اعتبار خودشان اضافه می‌کنند، آنچه در نگاه خیام بسیار قابل‌توجه است، عام نگری و خاص نگری این شخصیت علمی است.

وی گفت: خیام در بین ادبای اسلامی نگین درخشانی در فرهنگ و ادب کشور و شهر ما است، ما باید این سؤال را مطرح کنیم که با چه‌کار می‌شود در تاریخ نمرد.

انتهای پیام/