به گزارش صبح توس؛ جعفر مروارید شب گذشته در آیین بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری در باغ مصفای خیام اظهار کرد: خیام استادانه به جهات مختلف دنیا توجه می‌کرد و شعر رسانه منحصربه‌فرد برای انتقال پیام است.

 وی گفت: خیام نیشابوری حجت‌الحق، ریاضی‌دان، فیلسوف، فیزیکدان، عالم به تاریخ، شاعر پرآوازه جهانی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: خیام آوازه جهانی دارد و امروز شعرهای حکیم خیام نیشابوری تبدیل به گفتمان ادبیات جهانی شده است ما باید گفتمان تفکر را در اشعار وی بشناسیم و برای جامعه خود امتداد ببخشیم.

دبیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خراسان رضوی بیان کرد: خیام همگان را به تحیر دعوت می‌کرد و هستی حیرت‌انگیز است و حیرت ما را به تفکر دعوت می‌کند و خیام استادانه به جهات مختلف دنیا توجه می‌کرد و شعر رسانه منحصربه‌فرد برای انتقال پیام است.

مروارید ابراز کرد: پیام امروز خیام به همگان توجه به گذران بودن زندگی و مقام ابدیت است و خود را در مقابل احساسات خودکنترل کردن است او حجت‌الحق فقیه و عالم به دانش‌های زمانه خودش بود.

وی عنوان کرد: خیام آوازه جهانی دارد و توسط جرالد ترجمه به انگلیسی شده و تبدیل به گفتمان جهانی شده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی اذعان کرد: خیام ما را توجه به توحید، خدا و هستی، تفکر و دوری از جرم‌اندیشی دعوت می‌کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: خیام یک حکیم و ناقد است که دل‌مشغولی‌های خود را در مورد جامعه بی‌تکلف بیان می‌کند و جهالت حاکم بر زمانه را بی‌رحمانه به سخره می‌گیرد.

گفتنی است آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری با حضور جعفر مروارید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، معاون سرمایه‌گذاری، امور حقوقی و مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، نمایندگان مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، مدیرکل امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولین، اهل ادب و هنر و خیام دوستان گل‌باران شد.

 در این مراسم که هزاران نفر از مردم نیشابور حضور داشتند مناجات خوانی، تواشیح‌خوانی، شعرخوانی استاد محمدعلی بهمنی، رونمایی تمبر یادبود روز ملی خیام از برنامه مراسم بزرگداشت بود.

انتهای پیام/