به گزارش صبح توس؛ به نقل از آستان نیوز، سیدرضا فاطمی امین در دیدار با مدیران سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی که در سالن جلسات این نهاد برگزار شد، با تأکید بر اینکه مأموریت اصلی آستان قدس رضوی کار فرهنگی است، اظهار داشت: سازمان فرهنگی از زمان تشکیل تا به امروز با انسجامی که میان مؤسسات فرهنگی آستان قدس رضوی ایجاد کرده توانسته بسیار تأثیرگذار باشد.

وی با اشاره به وضعیت فرهنگی کشور، افزود: بررسی تحولات اقتصادی در جامعه قابل سنجش و بررسی است اما در حوزه فرهنگ شاخص‌ها و اطلاعات آشکار نبوده و قابل سنجش نیستند که این موضوع یکی از مشکلات و سختی‌های کار فرهنگی است.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی ﻓﺮﻫﻨﮓ را ﻣجموﻋﻪ‌ای از ارزش‌ﻫﺎ، ﺑﺎورﻫﺎ و رفتارها خواند و گفت: رفتار 3 مؤلفه اصلی دارد که عبارت است از انگیزه‌ها و خواستن‌ها، زیرساخت‌ها و توانایی‌ها و در نهایت دانش و علم. در حوزه کار فرهنگی باید باورها و نیت‌ها را به سمت ارزش‌های الهی اصلاح کرد.

وی افزود: اگرچه نیت‌ برای تعالی انسان‌ اصل است اما چون رفتارها، فرصت‌ها و چالش ها را پیش می‌آورد نیت و رفتار در حوزه فرهنگ و کمال انسانی به یک اندازه حائزه اهمیت است.

فاطمی امین مسئولان سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی را به تعریف شاخص‌هایی برای سنجش وضعیت فرهنگ جامعه سفارش و ابراز کرد: باید پس از اجرای طرح‌های فرهنگی در یک منطقه یا جامعه خاص، تغییرات رفتار افراد به سمت رفتارهای صحیح مبتنی بر باورهای دینی در آن جامعه مورد بررسی قرار بگیرد.

وی با اشاره به گستره‌ حوزه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی از مدارس گرفته تا حوزه کتاب و نشر، گفت: سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی می‌تواند طرح‌های فرهنگی ملی را به صورت پایلوت اجرا کند.

انتهای پیام/