به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام سید جلال حسینی، رییس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در مراسم رونمایی از این نسخ خطی و سنگی که با حضور شهردار مشهد برگزار شد، گفت: 51 نسخه خطی و چاپ سنگی نفیس از شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی در کتابخانه و موزه آستان قدس رضوی محفوظ است که برخی از آنها مصورطرحهای مینیاتوری است.

وی افزود: آستان قدس رضوی به لحاظ برخورداری از تعداد نسخ خطی شاهنامه رتبه نخست را در کشور دارد.

حجت الاسلام سید جلال حسینی اضافه کرد: نخستین لقبی که به فردوسی بزرگ نسبت دادند حکیم است و حکمت فردوسی، حکمت توحیدی، اعتماد به خدا، توکل و مجاهدت در راه حق و منبعث از عمیق ترین آموزه های دینی و اسلامی ماست لذا آنچه تاکنون درباب معرفی شاهنامه انجام گرفته کافی نیست.

رییس سازمان کتابخانه ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: باید شاهنامه به عنوان غنی‌ترین منبع هویتی ایرانیان در سطوح آموزش عالی مورد بررسی قرار گیرد زیرا این کتاب زمینه ساز هویت ایرانی و متن پرمحتوایی از حکمت دینی است.

وی افزود: محققان و پژوهشگران 15 کشور در مراسم امروز حضور دارند و حضور آنان تلاشی برای شناساندن وجود نسخه‌های نفیس از شاهنامه زیر پرچم حضرت رضا (ع) به دنیاست.

وی ادامه داد: معتقدیم که هر کتابخانه از مجموعه کتابخانه‌های آستان قدس رضوی باید در اختیار یکی از پژوهشگران دنیا باشد لذا آی پی دسترسی به منابع مطالعاتی این کتابخانه‌ها را از طریق فضای مجازی در اختیار همه پژوهشگران در سراسر دنیا قرار می دهیم.

استاد دانشگاه و فردوسی‌شناس برجسته خراسان نیز در این مراسم گفت: بهترین نسخ خطی و چاپ سنگی از قرآن و شاهنامه فردوسی در گنجینه آستان قدس رضوی وجود دارد و قرار گرفتن این دو کتاب در کنار هم پیوند خجسته‌ای است که در آن زبان فارسی با تشیع گره می‌خورد.

محمد جعفر یاحقی افزود: شاهنامه فردوسی تبلوری از پیوند تشیع و زبان فارسی است، فردوسی مسلمان بود و ایران اسلامی را در شاهنامه به تصویر کشید به طوری که تعالیم اسلامی در این کتاب حماسی تجلی یافته است.

وی اضافه کرد: نخستین متون مدون فارسی در ایران زمین مربوط به ترجمه‌های قرآن کریم است که نشان از قدمت پیوند بین زبان فارسی و دین اسلام دارد و همانطور که قرآن، سراسر هنر خداوندی است، شاهنامه به عنوان غنی‌ترین گنجینه زبان فارسی سراسر هنر و شگفتی است.

انتهای پیام/