به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام محمدرضا عصمتی صبح امروز در نشست شورای زکات تربت‌حیدریه اظهار کرد: جلسات شورای زکات در تربت‌حیدریه سالی یک‌بار آن‌هم در فصل برداشت جو و گندم برگزار می‌شود و این معنا را می‌رساند که شاید زکات مختص گندم و جو است کما اینکه کشت این دو محصول در منطقه ما کاهش‌یافته است.

 

وی با انتقاد از برگزاری جلسات شورای زکات به‌صورت سالانه، افزود: اصل تبلیغ و ترویج فریضه زکات در کشور ضعیف است که می‌توان با برگزاری جلسات به‌صورت فصلی و همچنین تبلیغ ماهرانه و هنرمندانه در جمع‌آوری زکات نقش بیشتری ایفا کرد.

 

امام‌جمعه تربت‌حیدریه تأکید کرد: برگزاری جلسات به‌صورت فصلی این امکان را فراهم می‌کند که علاوه بر بررسی مسائل جانبی این امر مهم، روش‌های تبلیغی و راهکارهای جمع‌آوری زکات در بین اعضا موردبحث و بررسی قرار بگیرد.

 

عصمتی با بیان اینکه باید به سمت تبلیغ و احیای زکات مستحب حرکت کنیم، افزود: وقتی زکات واجب مطرح می‌شود مردم به آن مکلف هستند کما اینکه کشت محصولات مختص زکات در این منطقه رو به کاهش است و با توجه به سایر اندوخته‌های مالی مردم این منطقه که کم هم نیست می‌توان با تبلیغ و احیای زکات مستحبی در کمک به فقرا و نیازمندان نقش بیشتری ایفا کرد.

 

رئیس شورای زکات در بخشی دیگر خواستار ارائه گزارش و ملموس شدن هزینه‌های زکات برای مردم شد و گفت: اگر مصارف زکات برای فعالیت‌هایی که قابل‌دیدن است به مردم نشان داده شود این معنای واقعی کلمه تبلیغ و ترویج فریضه زکات را می‌رساند.

 

امام‌جمعه تربت‌حیدریه همچنین تأکید کرد: در برخی روستاها زنان سرپرست خانوار و معلولینی که تحت پوشش بهزیستی قرار دارند و  از توان مالی مناسب برخورد نیستند، از دریافت زکات  محروم هستند، لذا می‌طلبد تا افرادی که کار تبلیغ و ترویج و جمع‌آوری زکات را به عهده‌دارند نسبت به  این امر مهم نیز توجه داشته باشند.

 

جمع‌آوری 14 میلیارد ریال زکات در تربت‌حیدریه

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) تربت‌حیدریه در ادامه از جمع‌آوری 14 میلیارد ریال زکات در سال گذشته خبر داد و افزود: هرسال توافق‌نامه‌ای مبنی بر تعهد جمع‌آوری زکات به امضا می‌رسد که پارسال کمیته امداد این شهرستان مبلغ 17 میلیارد و 200 میلیون ریال تعهد داشته و درمجموع 14 میلیارد ریال آن در حوزه‌های کمک به نیازمندان، مباحث عمرانی و خیرین نیز جمع‌آوری‌شده است.

 

عباس ترکمن زاده با بیان اینکه 620 میلیون تومان این مبالغ از محل جمع‌آوری زکات در بخش مرکزی و بایگ بوده ، افزود:  امسال هم به‌مانند گذشته در نظر داریم زکات جمع‌آوری‌شده هر منطقه و روستا را در همان‌جا هزینه کنیم و لذا بعد از جمع‌آوری زکات این مبالغ صورت‌جلسه و در همان روستا نیز هزینه می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه جمع‌آوری زکات محرومین تربت‌حیدریه رتبه برتر در استان را کسب کرده، گفت: بخشی از کل مالک‌ها زکات مالشان را در روستای خودشان صرف می‌کنند و بخشی هم زکات خود را تحویل کمیته امداد می‌دهند.

انتهای پیام/