به گزارش صبح توس؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری،حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز در دیدار مسؤولان و کارگزاران نظام با تأکید بر ضرورت تقوای مسؤولان به‌ویژه در «رسیدگی به امور مردم، رعایت بیت‌المال و اجتناب از اشرافیت» به بیان وظایف اساسی مسؤولان سه قوه برای حل مشکلات اقتصادی و رونق تولید پرداختند و با اشاره به اقدامات خبیثانه امریکا برای «تغییر محاسبات و تسلیم شدن مسؤولان» و نیز «فاصله گرفتن مردم از نظام» افزودند: گزینه قطعی ملت ایران در مواجهه با دشمن، مقاومت در همه زمینه‌هاست، چراکه مذاکره با دولت کنونی امریکا سمّ مضاعف است، البته جنگی نخواهد شد بلکه برخورد، برخورد اراده‌هاست و در این زمینه، اراده ملت ایران و نظام اسلامی قوی‌تر از دشمن است و به فضل الهی این بار هم پیروز خواهیم شد.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنانشان ماه رمضان را «ماه تقوا» و زمینه و بستری برای رواج پروا از خداوند متعال خواندند و گفتند: قرآن وعده داده است که تقوا موجب بصیرت، رستگاری، جلب رحمت و هدایت و ایجاد قدرت تشخیص حق از باطل خواهد شد و باوجود تقوا، هیچ بن‌بستی وجود نخواهد داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای جنبه دیگر تقوا از منظر قرآن کریم را «تقوای از غیر خدا» برشمردند و افزودند: معنای تقوای از غیر خدا این است که از هیچ قدرتی غیر از خدا نترسیم وزندگی و آینده خود را وابسته و به دست آن‌ها ندانیم.

ایشان با یادآوری کلامی حکمت‌آمیز از امام راحل مبنی بر لزوم پرهیز از شهوات معنوی در ماه رمضان به‌ویژه قدرت‌طلبی، خطاب به مسئولان تأکید کردند: گفتار، رفتار و تصمیم‌های ما مسئولان در سرنوشت مردم مؤثر است، بنابراین مسئولان بیش از همه به تقوا نیاز دارند، چراکه با بی‌تقوایی آن‌ها، حقوق مردم به طرز جبران‌ناپذیری پایمال خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی، «تقوا و امانت‌داری» را جزو مهم‌ترین شاخص‌ها در سپردن امور و مسئولیت‌ها دانستند و با تأکید بر لزوم مراقبت مسئولان در رعایت بیت‌المال، خویشتن‌داری در برابر طغیان نفس و پرهیز جدی از مال‌اندوزی و میل به اشرافیت، گفتند: سلوک پیغمبر اکرم(ص) و امیرالمؤمنین(ع) کاملاً برخلاف دنیاطلبانی بود که به دنبال کسب قدرت برای رسیدن به شهوات نفسانی و مال و ثروت هستند و در جمهوری اسلامی نیز مسئولان موظف‌اند با تمسک به سیره آن بزرگواران، از اسراف وزندگی اشرافی و تجملاتی پرهیز کنند.

رهبر انقلاب اسلامی سخنان خود را با ورود به مباحث و مسائل اقتصادی کشور ادامه دادند و با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر لزوم جدی‌تر شدن مدیریت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها، گفتند: سخنان آقای رئیس‌جمهور، سخنان درستی است که باید انجام شود و انجام دادن آن‌هم به دست خود مسئولان و دولت است و راه هم در این زمینه باز است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مهم‌ترین مسئله کشور را در شرایط کنونی «مسئله اقتصاد و مشکلات معیشتی و فشار بر مردم به‌ویژه طبقات ضعیف و متوسط» دانستند و افزودند: مشکلات اقتصادی و نداشتن برنامه اقتصادی علاوه بر اینکه به اعتبار هر کشوری لطمه وارد می‌کند، به دلیل آنکه مردم و طبقات ضعیف تحت‌فشار قرار می‌گیرند، زمینه‌ساز طمع دشمن نیز می‌شود.

ایشان با تأکید بر اینکه حل مسائل و مشکلات اقتصادی باید به‌طورجدی در دستور کار مسئولان قرار گیرد، خاطرنشان کردند: درزمینهٔ مسائل اقتصادی موانع وجود دارد ولی هیچ بن‌بستی وجود ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: مسائل و مشکلات اقتصادی باعث شده است که دشمنان ما و در رأس آن امریکا به‌زعم خود تصور کنند، با تحریم‌های بی‌سابقه می‌توانند به ایران ضربه بزنند درحالی‌که فلز جمهوری اسلامی به همت مردم و مسئولان مستحکم است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه اقتصاد کشور از زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های خوبی برخوردار است، گفتند: اقتصاد کشور از چند بیماری مزمن رنج می‌برد که اگر در شرایط تحریمی فعلی بتوان این بیماری‌ها را برطرف کرد، اقتصاد ایران حرکت جهشی خواهد کرد.

ایشان «وابستگی به نفت و خام فروشی»، «مداخلات غیر لازم دستگاه‌های حکومتی در مسائل اقتصادی و عدم اجرای مناسب سیاست‌های اصل 44» و «تخریب فضای کسب‌وکار و قوانین دست‌وپا گیر» را ازجمله بیماری‌های مزمن اقتصاد کشور برشمردند و افزودند: اصلاح ساختاری بودجه که قرار بود مجلس و دولت، در چهارماهه اول امسال آن را انجام دهند و همچنین اصلاح نظام بانکی از دیگر کارهای مهم و اساسی است که باید انجام شوند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: تحقق این امور زیربنایی و ساختاری نیازمند مدیریت شجاعانه، امیدوارانه، جهادی، همراه با اشراف میدانی بر مشکلات، عدم انفعال در برابر دشمن و شرطی نکردن اقتصاد به مسائل خارج از اختیار خودمان است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: متأسفانه در سال‌های اخیر به‌طور مکرر، اقتصاد کشور به تصمیم‌های دیگران گره‌زده شد و بسیاری از کارها به تصمیم‌های امریکا یا اروپا موکول شد و درنتیجه سرمایه‌گذار و فعال اقتصادی نیز کارهای خود را موکول به این امور کرد.

ایشان یکی از راه‌های حل مشکلات اقتصادی را استفاده از ظرفیت وسیع مردمی کشور دانستند و با تأکید بر اینکه برخورد دولت با عوامل مخرب در بخش‌های گوناگون اقتصادی بسیار ضروری است، افزودند: باید با قاچاق، دلالی‌ها، خریدهای خیانتکارانه‌ی ارزاق عمومی و احتکار، بدون هراس از جنجال‌ها، برخورد قاطع شود و همه باید از دولت در این عرصه حمایت کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان چند کار و وظیفه اساسی که باید به‌عنوان تفکری عام موردتوجه و عمل سه قوه قرار گیرد، «رونق تولید» را کلید حل بسیاری از مشکلات خواندند و افزودند: در سایه عزم جهادی و به‌کارگیری جوانان متخصص، موانع رونق تولید قابل‌رفع است که اگر این هدف محقق شود، مسائلی نظیر اشتغال، کاهش تورم، رفاه مردم و صادرات، شتاب خوبی خواهد گرفت.

ایشان «اعتماد به جوانان» را راه‌حل اصلی برشمردند و خاطرنشان کردند: هر جا به نسل جوان اعتماد کردیم و حداقلِ امکانات را در اختیارش گذاشتیم، پیش رفتیم.

رهبر انقلاب تولیدات تحسین‌برانگیز نظامی ازجمله موشک‌های نقطه زن بالستیک و کروز با برد 2 هزار کیلومتر را نتیجه اعتماد به جوانان مؤمن، باانگیزه و خستگی‌ناپذیر خواندند و افزودند: در بحث غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم و تأمین نیازهای پزشکی هسته‌ای نیز وقتی کار را به جوانان محول کردیم، در میان ناباوری بسیاری، کار به این مهمی را به سرانجام رساندند، ضمن اینکه مشکل‌ترین بخش غنی‌سازی، رسیدن به 20 درصد است و مراحل بعدی، آسان‌تر از این مرحله است.

ایشان پرسیدند: آیا این‌گونه جوانان نمی‌توانند مشکلات صنایع را حل کنند و با یافتن حلقه‌های مفقوده بخش‌های مختلف، کارها را به سامان برسانند؟
رهبر انقلاب با ابراز تلخ‌کامی از شنیدن خبر تعطیلی برخی واحدهای تولیدی یا کشاورزی، وزارت صنایع را به تهیه فهرست موارد موردنیاز واحدهای تولیدی (اعم از ماشین‌آلات، قطعات و مواد اولیه) و ارائه فراخوان برای رفع این نیازها توصیه مؤکد و خاطرنشان کردند: بسیاری از این موارد در داخل کشور قابل تأمین است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دومین کار و وظیفه اساسی دولت و دیگر قوا را «تلاش برنامه‌ریزی‌شده و بی‌وقفه برای خودکفایی به‌ویژه درزمینهٔ کشاورزی» برشمردند و افزودند: متأسفانه در مقطعی با این حرف که خرید محصولات از بیرون ارزان‌تر تمام می‌شود و تولید در داخل صرفه اقتصادی ندارد، روند خودکفایی دچار ضربه شد.

ایشان افزودند: البته ممکن است خرید برخی محصولات ازجمله گندم از خارج به‌صرفه باشد، اما اگر جلوی واردات این محصول مهم را گرفتند چه‌کار خواهیم کرد؟ بنابراین باید با تلاش بیشتر به راه عاقلانه خودکفایی ادامه دهیم.

رهبر انقلاب خودکفایی درزمینهٔ بنزین را مهم برشمردند و افزودند: پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس که به همت سپاه احداث و راه‌اندازی شد، حدود یک‌سوم مصرف مسرفانه کنونی بنزین را تأمین می‌کند که بسیار مهم است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی این محور تأکید کردند: اقتدار و آبروی کشور در «خودکفایی» است و باید نیازهای مهم کشور را خودمان تولید و تأمین کنیم.

«سهولت کسب‌وکار» سومین مسئله‌ای بود که رهبر انقلاب به‌عنوان دستور کار عمومی قوا مطرح کردند و افزودند: «مقررات و قوانینِ بسیار و گاه متناقض» عملاً مانع رونق فضای کسب‌وکار شده است که باید خیلی جدی این مشکل دست‌وپا گیر را برطرف کرد.

رهبر انقلاب بخش کشاورزی را دارای اولویت خواندند و افزودند: این بخش، هم از جهت تأمین مواد غذایی و هم از جهت سهم اشتغال، بسیار مهم است و باید با احداث صنایع تبدیلی در روستاها و برطرف کردن مشکل فروش محصولات کشاورزی روستاییان، به آن توجه کامل کرد چراکه در پیشرفت و قدرت کشور بسیار مؤثر خواهد بود.

رهبر انقلاب نیروی انسانی کارآمد، جوان، پرانگیزه و خستگی‌ناپذیر را ثروتی عظیم و بی‌نظیر دانستند و افزودند: هزاران گروه تحقیقاتی در داخل و خارج از دانشگاه‌ها وجود دارند که می‌توانند با ایده‌ها و فکرهای خوب و راهگشا، چرخه کارها در بخش صنایع و معادن و دیگر بخش‌ها را روان‌سازی و مسائل زمین‌مانده را راه‌اندازی کنند.

ایشان فرصت جبران خسارات سیل را فرصت خوبی برای رونق‌بخش‌های مختلف تولید خواندند و تأکید کردند: باید اعتبارات جبرانی مناطق سیل‌زده را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و هدایت کرد که به رونق کارخانه‌ها بینجامد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مسکن‌سازی را ازجمله رشته‌های کارآفرین خواندند و گفتند: ازجمله غفلت‌های چند سال اخیر، بی‌توجهی به موضوع مسکن‌سازی بوده است.

ایشان افزودند: باید از فرصت ترمیم یا ساخت مسکن برای هم‌وطنان سیل‌زده استفاده کرد و با کمک دستگاه‌های مختلف و بخش خصوصی حرکت عظیم اشتغال‌زا و تولید آفرین در بخش مسکن را به وجود آورد.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان به موضوع تلاش‌ها و اقدامات ضد ایرانی امریکا پرداختند و خاطرنشان کردند: در مواجهه با دشمن دو راه بیشتر وجود ندارد یا عقب‌نشینی ما و پیشروی متقابل آن‌ها و یا مقاومت و ایستادگی که تجربه ما در جمهوری اسلامی نشان می‌دهد هر جا در مقابل دشمن مقاومت کردیم، جواب گرفتیم.

ایشان مقاومت در عرصه اقتصادی را متفاوت از مقاومت در عرصه نظامی دانستند و افزودند: مقاومت در عرصه اقتصادی به معنای مستحکم کردن ساخت اقتصادی کشور است که لازمه آن‌هم برخورد جدی با مسائل و پیگیری امور است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه برای اصلاح امور نباید چشم به خارج دوخت، خاطرنشان کردند: چشم دوختن به بیگانه موجب ضربه به کشور می‌شود که نمونه آن را در برخورد اروپایی‌ها در قضیه برجام می‌بینیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: ما با اروپایی‌ها، مشکل و دعوایی نداشتیم اما آن‌ها به هیچ‌یک از تعهدات خود عمل نکردند و نمی‌کنند و درعین‌حال مدام ادعا می‌کنند که ما به برجام پایبند هستیم.

ایشان با تأکید بر اینکه علاوه بر دولت، مردم نیز باید برای حل مسائل اقتصادی، نقش‌آفرینی کنند، گفتند: مردم با خرید محصولات داخلی و استمرار حمایت از کالای ایرانی، پرهیز از اسراف، توجه نکردن به شایعات در فضای مجازی و زیاده‌روی نکردن در خرید، می‌توانند به رونق تولید کمک کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه سخنان خود، در تبیین طراحی آمریکایی‌ها در شرایط فعلی گفتند: آن‌ها تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا با فشارهای شدید اقتصادی، اولاً نظام محاسباتی مسئولان را به‌گونه‌ای تغییر دهند تا آنان مجبور به تسلیم شوند و ثانیاً مردم را در مقابل نظام قرار دهند.

ایشان با تأکید بر اینکه طراحی و محاسبه امریکا همانند محاسبات چهل سال گذشته غلط است و به نتیجه هم نخواهند رسید، افزودند: آمریکایی‌ها این بار نیز قطعاً شکست خواهند خورد و در این موضوع تردیدی نیست.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: سردمداران امریکا به دلیل بغض و کینه‌ای که به جمهوری اسلامی ایران دارند، کور شده‌اند و نمی‌توانند درست محاسبه کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مخالفت بسیاری از صاحب‌نظران در امریکا با شیوه برخورد با ایران و گروه‌های مقاومت گفتند: مسئولان کنونی امریکا واقعاً درک درستی نسبت به مسائل گوناگون و همچنین جمهوری اسلامی ندارند.

ایشان با تأکید بر اینکه هیچ‌کس نباید از هیبت ظاهری، تشرها و هیاهوهای امریکا بترسد، افزودند: ابرقدرت‌ها معمولاً کار خود را با تشر و هیاهو پیش می‌برند و هرگونه جا زدن در مقابل این تهدیدها خطا است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: علاوه بر امریکا، از ثروت قارون‌های منطقه خلیج‌فارس نیز نباید ترسید زیرا هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: امریکا در سال 1357 و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بسیار قدرتمندتر از شرایط فعلی بود و کارتر رئیس‌جمهور آن زمان، هم عقل و هم قدرت بیشتری از رئیس‌جمهور کنونی امریکا داشت و محمدرضا پهلوی نیز به‌عنوان مأمور آن‌ها بر همه امور مسلط و کاملاً تابع بود اما ملت ایران توانست با دست‌خالی همان امریکا را شکست دهد، ضمن آنکه جوان‌های انقلابی امروز کمتر از سال 57 نیستند و عمق اندیشه انقلابی آن‌ها نیز بیشتر است.

ایشان با تأکید بر اینکه دشمنی امریکا با جمهوری اسلامی بیشتر نشده بلکه نسبت به چهل سال گذشته، آشکارتر و صریح‌تر شده است افزودند: باید بدانیم، کسی که با صدای بلند تهدید می‌کند، قدرت و توانایی او به‌اندازه آن صدای بلند نیست.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: دولت فعلی امریکا علاوه بر دشمنی صریح‌تر با نظام اسلامی بیش از هر دولت دیگر این کشور، در خدمت مصالح رژیم صهیونیستی است و به عبارتی بسیاری از سیاست‌های امریکا در دست صهیونیست‌ها است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ادعا و جنجال مقامات فعلی امریکا ازجمله رئیس‌جمهور این کشور مبنی بر اینکه سیاست‌های ما موجب تغییر در ایران شده است، گفتند: بله، تغییر در ایران ایجادشده اما این تغییر به این صورت بوده است که نفرت مردم از امریکا، ده برابر شده است.

ایشان «دست‌نیافتنی‌تر شدن منافع جمهوری اسلامی»، «افزایش همت جوانان» و «افزایش آمادگی نیروهای نظامی و امنیتی» را از دیگر تغییرات در ایران برشمردند و تأکید کردند: سخنان مقامات آمریکایی نشانگر میزان دوری آن‌ها از واقعیات و محاسبات اشتباه و غلط آن‌ها است.

رهبر انقلاب اسلامی سخنان مقام‌های آمریکایی درباره ایران را نشان‌دهنده حماقت بالای آن‌ها دانستند و افزودند: رئیس‌جمهور امریکا می‌گوید از وقتی‌که من آمده‌ام، هر جمعه در ایران راهپیمایی علیه نظام برگزار می‌شود باید به این فرد گفت، اولاً روز جمعه نیست بلکه شنبه است و ثانیاً تهران نیست بلکه پاریس است.

رهبر انقلاب با اشاره به مشکلات درونی و بزرگ امریکا در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی افزودند: این نکته البته غالباً موردتوجه قرار نمی‌گیرد اما مشکلات مهم اجتماعی و تناقض و آشفتگی در دولت امریکا، واقعیتی است که وضع ضعیف دشمن را نشان می‌دهد.

ایشان با استناد به گزارش‌های رسمی مراکز دولتی امریکا، «وجود 41 میلیون آمریکایی دچار گرسنگی و ناامنی غذایی»، «نامشروع بودن چهل درصد نوزادان»، «وجود 2 میلیون و 200 هزار زندانی (که بالاترین میزان جهانی به نسبت جمعیت است)»، «بیشترین آمار مصرف مواد مخدر» و «وقوع 31 درصد تیراندازی‌های جمعی دنیا در امریکا» را ازجمله واقعیات این کشور خواندند و افزودند: برخی‌ها، امریکا را خیلی بزرگ و پرهیبت و خطرناک جلوه ندهند البته نباید از دشمنیِ دشمن غفلت بشود اما حقیقت آن است که امریکا گرفتار مشکلات مختلف است.

ایشان افزودند: علاوه بر این گرفتاری‌های درونی، سیاست‌های غلط امریکا ازلحاظ سیاسی و امنیتی عموماً به ضرر این کشور تمام‌شده و در منطقه ما، اروپا و مواجهه با برخی قدرت‌های آسیایی، آن‌ها را دچار مشکلات بیشتر کرده است، ضمن اینکه روند هزینه‌های 7 هزار میلیارد دلاری و بی‌نتیجه آن‌ها در منطقه، همچنان ادامه دارد اگرچه دستشان در کیسه سعودی‌ها نیز هست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به هشدار برخی صاحب‌نظران آمریکایی مبنی بر اینکه فشار بر جمهوری اسلامی به جهش اقتصادی ایران منجر خواهد شد، گفتند: امریکا در مواجهه با ملت ایران و استحکام روزافزون نظام اسلامی قطعاً شکست خواهد خورد.

ایشان با اشاره به برخی که می‌گویند مذاکره با امریکا چه عیبی دارد، تأکید کردند: مذاکره با امریکا تا وقتی به تعبیر حضرت امام آدم نشده سمّ است ضمن اینکه مذاکره با دولت فعلی این کشور سمّ مضاعف است.

رهبر انقلاب در تبیین این واقعیت افزودند: معنای حقیقی مذاکره، معامله و بده بستان است و آن‌ها دقیقاً در این معامله، دنبال نقاط قوت ایران هستند.

ایشان افزودند: می‌گویند بیایید درباره موشک مذاکره کنیم، معنای حقیقی این حرف این است که شما باید بُرد و دقت موشک‌هایتان را کم کنید تا اگر روزی شمارا هدف قراردادیم، نتوانید جواب بدهید. اما بدیهی است که کسی در ایران این حرف را نمی‌پذیرد؛ بنابراین همین سروصداها ادامه خواهد یافت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: این مسئله بحث دین و انقلاب نیست، بلکه هیچ ایرانی غیرتمند و باشعوری حاضر نیست با طرفی که می‌خواهد نقاط قوت کشور را از دست او درآورد، معامله کند.

ایشان در مثال دیگری درزمینهٔ اهداف واقعی دشمن در بحث مذاکره افزودند: عمق راهبردی سیاسی و امنیتی برای هر کشوری مسئله‌ای حیاتی است، برای ما نیز عمق راهبردی در منطقه خیلی مهم است، آن‌ها از این مسئله ناراحت‌اند و می‌خواهند بر سر عمق راهبردی بسیار خوب ایران با آن‌ها معامله کنیم؛ آیا کسی می‌پذیرد؟

رهبر انقلاب تأکید کردند: بر اساس این واقعیات اصل مذاکره با امریکا حتی باکسی که آدم‌حسابی باشد غلط است و مذاکره با این‌ها که به هیچ‌چیز ازجمله اخلاق و قانون و عرف بین‌المللی پایبند نیستند، مسخره است و مطلقاً معنا ندارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: البته در عقلای ماکسی دنبال مذاکره نیست، مردم هم که دنبال مذاکره نیستند، فقط برخی گوشه‌کنار حرفی می‌زنند.

رهبر انقلاب با اشاره به نامه‌های رئیس‌جمهور قبلی امریکا به ایشان افزودند: اوباما که ظاهرش خیلی اتوکشیده‌تر از این‌ها بود یک نامه فدایت شوم برای ما نوشت و بنده بعد از مدتی جوابی به او دادم، بلافاصله نامه دوم را نوشت، می‌خواستم جواب بدهم که فتنه 88 پیش آمد و او با فراموش کردن همه آن حرف‌ها و ابراز ارادت‌ها، با خوشحالی به حمایت و دفاع از فتنه و فتنه‌گرها شتافت.

رهبر انقلاب با اشاره به اینکه امریکا مجبور به عقب‌نشینی در مقابل مقاومت ملت ایران خواهد شد افزودند: بحث مقاومت، بحث برخورد نظامی نیست و اینکه برخی در روزنامه یا فضای مجازی مسئله جنگ را مطرح می‌کنند، حرف بیخود و غلطی است.

ایشان تأکید کردند: بنا نیست جنگی انجام بگیرد و انجام هم نخواهد گرفت، چراکه ما ابتدابه‌ساکن هیچ‌گاه دنبال جنگ نیستیم و آن‌ها هم می‌دانند که جنگ به‌صرفه‌شان نیست.

رهبر انقلاب در پایان سخنانشان خاطرنشان کردند: رویارویی کنونی، برخورد اراده‌هاست و چون ما اراده‌ای قوی‌تر داریم و به خدا توکل می‌کنیم، ان‌شاءالله آینده خوبی در انتظار ملت است.

ایشان تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران به فضل الهی، در پرتو ایستادگی، هوشیاری و اراده ملت و مدیریت‌ها و تدابیر جدیدی که رئیس‌جمهور محترم اشاره کردند پیروز این میدان خواهد بود.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای روحانی رئیس‌جمهور گفت: سال 97 سال سختی برای مردم کشورمان به‌ویژه ازلحاظ فشار بر معیشت وزندگی مردم و کاهش درآمدهای دولت بود.

رئیس‌جمهور به افتتاح طرح‌های بزرگ در سال‌های گذشته ازجمله افتتاح 15 فاز پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: در این مدت بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی که در خاورمیانه بی‌نظیر است، افتتاح شد که موجب تولید دو برابری و خودکفایی در تولید بنزین شد.

آقای روحانی از افتتاح بزرگ‌ترین طرح‌های مربوط به ارتباطات، راه و راه‌آهن و همچنین اتصال چهار استان به راه‌آهن سراسری خبر داد و با یادآوری بهبود تراز تجاری محصولات کشاورزی به بارش باران‌های بی‌سابقه اخیر اشاره کرد و گفت: علاوه برافزایش خرید تضمینی گندم، افزایش تولید دانه‌های روغنی و خودکفایی در تولید گندم، درزمینهٔ کشت گلخانه‌ای از 8 هزار و 800 هکتار به 15 هزار هکتار رسیده‌ایم و در آینده به 20 هزار هکتار خواهیم رسید.

آقای روحانی به افزایش سه تا پنج برابری پرداختی مستمری‌بگیران کمیته امداد و بهزیستی اشاره کرد و افزود: در زلزله کرمانشاه در مدت 14 ماه، سه و نیم میلیون مترمربع ساختمان‌سازی شده که این کاری بسیار بزرگ است.

رئیس‌جمهور با تأکید بر نیاز به وحدت و اتحاد در کشور گفت:کاری که ملت و مسئولان در ماجرای سیل انجام دادند بی‌نظیر بود و به وحدتی شبیه آنچه در ماجرای سیل شاهد بودیم نیاز داریم چراکه آن اتحاد توانست یک تهدید را به یک فرصت بزرگ تبدیل کند.

آقای روحانی بابیان اینکه مردم در فشار هستند و باید به معیشت آنان توجه ویژه کرد، افزود:اگر بتوانیم در کالاهای وارداتی نظارت بیشتری کنیم می‌توانیم مشکلات مردم را درزمینهٔ معیشت کمتر و بر تحریم غلبه کنیم. رئیس‌جمهور بابیان اینکه با متحد بودن می‌توانیم از معضلات عبور کنیم، معیار دوستی در درون نظام را اعتقاد و التزام به قانون اساسی برشمرد و افزود: اگر هرکسی به قانون اساسی پایبند باشد و همه ظرفیت‌های قانون اساسی بکار گرفته شود می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم.
رئیس‌جمهور با اشاره به تصمیم آمریکا برای متوقف کردن صادرات نفت ایران و اخلال در صادرات غیرنفتی، و فشار روانی و تبلیغی، افزود: با ایثار و وحدت مردم و با سازمان‌دهی، برنامه‌ریزی، مدیریت بهتر و هماهنگی بیشتر و تمرکز در اداره کشور می‌توانیم از این معضلات عبور کنیم.

رئیس‌جمهور بابیان اینکه اداره کشور بدون تغییر در ساختار بودجه و اقتصاد امکان‌پذیر نیست گفت: این کار تنها در اختیار دولت نیست، باید اختیارات متمرکز و درک مجلس و دولت از شرایط کشور و منطقه و جهان یکسان شود.

آقای روحانی با اشاره به اینکه می‌توانیم به‌جای درآمد نفتی درآمد غیرنفتی را جایگزین کنیم، گفت: آمریکایی‌ها با محاسبات اشتباه و غلط فکر می‌کردند ظرف چند ماه می‌توانند ملت بزرگ ایران را به‌زانو درآورند و تاریخ‌هایی را برای این موضوع تعیین کردند اما ملت ایران با استقامت، ایستادگی و مقاومت روزها و ساعات زرینی را در تاریخ جمهوری اسلامی ایران خلق کرد.

وی بابیان اینکه ملت، رهبری، دولت و مجلس موجب ناکامی دشمن شدند ادامه داد: امروز هم دشمن در پی زور و تزویر است، صبح ناوگانش را می‌فرستد و شب شماره تلفن می‌دهد. البته ما شماره تلفن‌های زیادی از آن‌ها داریم و هر تاریخی که آن‌ها در آن روز جنایتی علیه ملت ایران انجام داده‌اند شماره تلفن واقعی آن‌هاست.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اختلاف ما و شما در ظلم و تجاوز نسبت به ملت‌ها و ملت ایران است، توبه کنید و برگردید، راه باز است شاید مردم ایران از ظلم و جنایت تاریخی شما بگذرند.

آقای روحانی بابیان اینکه دنیا به بردباری ملت ایران پی برده است، افزود: بعد از تخلف امریکا از توافق هسته‌ای به دوستانمان و اتحادیه اروپا که هر دو از ما مهلت خواسته بودند تا به وظایفشان عمل کنند به‌اندازه کافی فرصت دادیم.

رئیس‌جمهور بابیان اینکه امروز باید از مسیر حقوقی استفاده کنیم و این را دولت و شورای عالی امنیت و نظام با رهنمود رهبری آغاز کرده، گفت: این مسیری است که اقدام و اعلام کردیم.

وی افزود: برخی به‌اشتباه می‌گویند که 60 روز مهلت دادیم تا 60 روز دیگر عمل کنند درحالی‌که ما از روز 18 اردیبهشت عمل کردیم و 2 تعهد را کنار گذاشتیم و 2 تعهد دیگر را نیز بعد از 60 روز کنار خواهیم گذاشت.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه با مشارکت مردم، مدارا با یکدیگر و مقاومت می‌توانیم به پیروزی برسیم، گفت:امروز در یک آزمایش بزرگ الهی قرارگرفته‌ایم و بی‌تردید با ایستادگی و مقاومت از این مرحله عبور خواهیم کرد.

انتهای پیام/