علی سلیمی، روان‌شناس بالینی و کارشناس حوزه تربیت و آموزش در گفت‌وگو با صبح توس؛، پیرامون هدیه کتاب داستانی جنسی به دانش‌آموزان یکی از مدارس تیزهوشان مشهدی اظهار کرد: دانش‌آموزان سنین دبیرستان در موضوعات و مسائل جنسی دارای حساسیت هستند و بیان این مسائل به‌صورت باز و توزیع کتاب و بروشور، دارای جایگاه و برد علمی نیست، چراکه تبعات منفی داشته و بایستی بااحتیاط بیشتری و با در نظر گرفتن جوانب به این مسائل ورود کرد.

وی افزود: کتبی که در غرب با این موضوع چاپ‌شده را نباید داخل کشور در اختیار گروه‌های سنی دانش‌آموز قرارداد، چراکه به‌طور طبیعی شبکه‌های مجازی دنیای مدرن به این موضوعات دامن می‌زنند.

سلیمی ضمن مخالفت با اصل وجود مدارس خاص دولتی و استعداد درخشان گفت: دانش‌آموزان باید در روال عادی و فضای رقابت سالم به تحصیل بپردازند و در میان برخی مسئولان این موضوع اشتباه رواج پیداکرده که چون برخی دانش‌آموزان تیزهوش هستند، فراتر از مسائل علمی، برخی موضوعات جنسی را نیز به دانش‌آموزان هدیه کنیم و قطعاً این امری خلاف است.

وی با اشاره به اتفاقات اخیر و سرودهای نامتعارف در مهدکودک‌ها و مدارس ابتدایی افزود: متأسفانه امروز به روش‌های زیرزمینی و در سایه به بندهای مختلف سند ۲۰۳۰ عمل می‌شود.

کارشناس حوزه تربیت و آموزش تصریح کرد: استفاده از این سند برای نزدیکی به نظریات غربی است که با توجه به شرایط و اقتضائات کشور، تصمیم صحیحی نیست و بایستی از جانب خود مسئولان آموزش‌وپرورش پیگیری شود.

وی افزود: برفرض اگر اقدامی قرار است پیرامون این مسائل انجام شود باید زیر نظر محققان و پژوهشگران داخلی آموزش‌وپرورش صورت بگیرد و نه اینکه مجموعه‌ای غربی و غیرعلمی نسخه‌ای برای دانش‌آموزان کشور ما در این زمینه ارائه بدهند.

سلیمی در پایان خاطرنشان کرد: دوران امروز با توجه به حملات دشمن در فضای مجازی بسیار خطرناک است و باید بیش از گذشته مراقب دانش‌آموزان در این زمینه باشیم.

روز گذشته خبری با موضوع اسناد استحاله فکری و جنسی دریکی از مدارس استعداد درخشان مشهد منتشر شد که بر اساس آن کتابی با محتوای جنسی از طرف آموزش‌وپرورش به دانش‌آموزی به‌منظور تقدیر هدیه داده‌شده است.

انتهای پیام/