به گزارش صبح توس؛ سعیده کدخدا، کارشناس روابط بین‌الملل نسبت به اعزام ناو هواپیمابر آمریکا به خلیج فارس واکنش نشان داد و در یادداشتی نوشت: چندی است که تنش‌ها و تهدیدات نظامی بین دو کشور به شکل بی‌سابقه‌ای بالا گرفته و راهبرد "تهدید مقابل تهدید" در بین سیاسیون و فرماندهان نظامی دو کشور رد و بدل می‌شود.

پس از انقلاب اسلامی، هر زمانی که آمریکا در منطقه احساس خطر کرده و یا منافع خود یا متحدین منطقه‌ای‌اش به خطر افتاده، نیروی ضربتی و تهاجمی این کشور شامل ناوهای هواپیما‌بر و بمب‌افکن‌ها به منظور رفع تهدیدات فوراً به منطقه خاورمیانه اعزام شده‌اند.

آخرین حضور ناو آبراهام لینکلن در منطقه خلیج فارس به سال ۲۰۱۲ برمی‌گردد. در آن ایام اختلافات آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای ایران بالا گرفته بود و ایران با تحریم‌های نفتی و کالایی بزرگی مواجه بود و هم‌زمان موضوع بستن تنگه هرمز و تنش میان ایران و آمریکا بالا گرفت.

در حال حاضر نیز جنگ روانی بالایی بین طرفین در گرفته است. آمریکا با تقویت حضور نظامی‌اش در منطقه خلیج فارس درصدد به رخ کشیدن قدرت نظامی‌اش می‌باشد. از سوی دیگر ایران نیز با پشتوانه قوی مردمی و نیروهای مسلح آماده حاضر به کوتاه آمدن نیست و فرماندهان نظامی در قبال سیاستهای تحریمی آمریکا، ادبیات تند و تهدیدآمیزتری را درپیش گرفته‌اند.

لذا این سیاست تهاجمی و مقتدرانه ایران باعث شده تا ترامپ کمی از خواسته‌هایش عدول کند و ایران را دعوت به مذاکره نماید و در این راه شماره تلفنی را به سفارت سوئیس برای برقراری تماس ایرانی‌ها ارائه نماید. بسیاری از کارشناسان و افسران آمریکایی اذعان می‌کنند که ما درپی جنگ با ایران نیستیم، همانطور که جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: به تهران هشدار می دهیم اما درپي جنگ نيستيم.

به هر شکل، هماورد و تقابل ایران در مقابل تهدیدات آمریکا پیام‌هایی را برای آنها دارد. بر این اساس، ناو آبراهام لینکلن در منطقه خلیج فارس به دلایلی باید منطقه را ترک و به خانه‌اش برگردد؛

1- ادامه تهدیدات نظامی طرفین ممکن است به یک درگیری طولانی با ایالات متحده و متحدانش را درپی داشته باشد و علی‌رغم همه تکنولوژی نظامی مدرن آمریکا، با توجه به فاصله زیادش از منطقه، شانسی برای پیروزی نخواهد داشت و در این مناقشه بهای سنگینی خواهد پرداخت. ضمن این که ایران این توانایی را دارد که سرتاسر منطقه را با موشکهای بالستیک هدف حمله قرار داده و خلیج فارس احتمالا بطور فوری به منطقه رویارویی با موشکهای ضدکشتی تبدیل خواهد شد و جایی برای حضور ناوهای آمریکایی در منطقه نخواهد بود.

2- پایان معافیت‌های تحریم نفتی و جلوگیری از صادرات نفت موضوع جدیدی نیست و در دوره‌های گذشته آمریکا همه تلاش خود را برای به صفر رساندن فروش نفت ایران انجام داده اما موفق نبوده است. حتی در مقاطعی چندین ناو نظامی غول پیکر خود را در منطقه خلیج فارس برای رصد تحرکات و مهار نفت ایران اعزام نمود، اما چندان توفیقی پیدا نکرد و در مقاطعی به دستگیری تعدادی تفنگدار آمریکایی منجر شد و باعث خدشه‌دار شدن غرور نظامی آنان گردید.

3- ادامه تهدیدات نظامی توسط ناوها و کشتی‌های نظامی آمریکا و ممانعت از فروش نفت ایران، باعث ناامن شدن تنگه هرمز خواهد شد. قاعدتا نیروهای نظامی ایران بسهولت قادر خواهند بود که همه منطقه را برای ناوهای غول پیکر آمریکا ناامن سازند. چرا که از مین‌گذاری تنگه هرمز تا محدودیت برای تردد کشتی‌های نفتی می‌تواند تاثیر بسزایی بر عرضه جهانی نفت داشته باشند و یک هزینه باورنکردنی را روی دست آنان خواهند گذاشت.

4- ناو آبراهام لینکلن آمده است تا به ایران پیام دهد که چنانچه رفتارهای نگران‌کننده‌ ایران منافع آمریکا یا متحدان این کشور را تحت‌الشعاع قرار دهد با نیروی نظامی بی‌امان روبه‌رو خواهد ‌شد. اما آمریکا به درستی می‌داند که هرگونه تخطی و تعرضی با واکنش غیر قابل پیش‌بینی از سوی سپاه‌پاسداران، نیروهای نظامی متعارف و یا گروه‌های نیابتی وابسته به جبهه مقاومت مواجه خواهد شد. لذا حضور این ناو جز هزینه بیهوده سودی را برای آمریکا درپی نخواهد داشت و لذا باید به خانه‌اش برگردد.
انتهای پیام/