به گزارش صبح توس؛ محمدرضا عباسپور صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشتکشت محصول سیب‌زمینی در سطح 2 هزار و 100 هکتار از مزارع این شهرستان که بیشتر آن در رخ واقع است، آغازشده است.

 

وی تصریح کرد: همه‌ساله از مزارع زیر کشت محصول سیب‌زمینی بالغ‌بر 70 هزار کیلوگرم سیب‌زمینی برداشت و پیش‌بینی می‌شود میزان تولید امسال نیز بیش از 73 هزار کیلوگرم باشد.

 

عباسپور با بیان اینکه تربت‌حیدریه رتبه نخست سطح زیر کشت و تولید سیب‌زمینی استان را دارا است، گفت: این شهرستان همچنین یکی از قطب‌های تولید سیب‌زمینی کشور محسوب می‌شود به‌طوری‌که 36 درصد سطح زیر کشت و 42 درصد تولید استان را به خود اختصاص داده است.

 

عباسپور افزود: به علت ویژگی‌های محیطی جلگه رخ، عمدتاً تولید سیب‌زمینی بذری استان در این منطقه تولید می‌شود و بذر سیب‌زمینی تولیدی به همه استان‌های کشور که کشت سیب‌زمینی دارند صادر می‌شود.

 

وی همچنین گفت: سیب‌زمینی در اردیبهشت تا خرداد کشت و از اواخر مرداد تا اواخر مهر برداشت می‌شود.

 

مدیر جهاد کشاورزی تربت‌حیدریه در بخش دیگری از آغاز فصل کاشت چغندرقند خبر داد و گفت: سطح زیر کشت این محصول 3 هزار و 600 هکتار و رتبه دوم استان درکشت چغندرقند بعد از شهرستان جوین را دارا است.

 

عباسپور با بیان اینکه در سال 210 هزار تن چغندر در تربت‌حیدریه تولید می‌شود، افزود: شواهد حاکی از آن است که به علت قیمت تضمینی پایین‌ چغندرقند در سال زراعی امسال، سطح زیر کشت این محصول کاهش چشمگیری داشته باشد.

 

وی زمان کاشت چغندر را اردیبهشت تا خرداد اعلام و زمان برداشت این محصول را از 10 مهر تا آخر آذرماه عنوان و اظهار داشت: اکنون میانگین برداشت چغندرقند در تربت‌حیدریه 55 تن در هکتار است.

 

انتهای پیام/