به گزارش صبح توس؛ سعید رضا قنبری زاده صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در بازدیدی که هفته گذشته معاونت توسعه فیزیکی وزارت بهداشت از این پروژه ملی انجام داد پیشرفت فیزیکی پروژه برای  تأمین نیروی انسانی و تجهیزات لازم مورد ارزیابی قرار گرفت.

 

وی با بیان اینکه بیمارستان آموزشی و درمانی امام حسین علیه‌السلام به‌صورت قطعی نیمه دوم امسال به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: این بیمارستان 274 تختخوابی به‌عنوان بیمارستان دوم دانشگاه علوم پزشکی در شهر تربت‌حیدریه است  و بیمارستان نهم دی نیز همچنان به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

 

قنبری زاده تصریح کرد: تا قبل از افتتاح این بیمارستان، تربت‌حیدریه با مجموع 270 تخت بستری در بیمارستان‌های رازی و نهم دی با کمبود تخت‌های بیمارستانی مواجه بود اما با بهره‌برداری از این پروژه ملی تنها 274 تخت بستری در بیمارستان امام حسین علیه‌السلام بخش مهمی از مشکلات حوزه درمانی جنوب خراسان رضوی برطرف می‌شود.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه ادامه داد: این در حالی است که با توسعه فضای اورژانس بیمارستان نهم دی علاوه بر اضافه شدن 34 تخت اورژانس 50 تخت بستری و همچنین 14 تخت دیالیز به مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه نیز افزوده می‌شود.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 50 هزار مترمربع فضای آموزشی، بهداشتی و درمانی در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه در حال احداث است، گفت: از مجموع این فضاهای در حال احداث 300 میلیارد ریال در حوزه بهداشت، 20 میلیارد ریال توسعه فضای اورژانس و همچنین 400 میلیارد ریال به اتمام پروژه بیمارستان امام حسین علیه‌السلام اختصاص دارد.

 

قنبری زاده با اشاره به اینکه در سال گذشته دو مرکز تحقیقات علوم اعصاب و علوم بهداشتی در تربت‌حیدریه راه‌اندازی شده، افزود: بر همین اساس و بنا به نیاز مجموعه علوم پزشکی منطقه، آزمایشگاه جامع تحقیقاتی بااعتبار 60 میلیارد ریال برای فعالیت‌های پژوهشی، آموزشی و تحقیقاتی شامل بخش‌های میکروب‌شناسی، فیزیک شناسی، شیمی، محیط بهداشت، آلودگی هوا و پسماند، علوم رفتاری و مرکز نگهداری حیوانات آزمایشگاهی نیز راه‌اندازی شده است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه یکی از مأموریت‌های مهم طرح تحول نظام آموزشی را هدفمند شدن دانشگاه و مأموریت گرایی عنوان کرد و گفت: بر همین اساس دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه در منطقه 9 کشور علاوه بر توسعه دانش علوم اعصاب، توسعه آموزش مجازی را به عهده دارد که  با تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت بهداشت انجام‌گرفته دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه به‌عنوان تنها دانشگاه مجوز تولید و انتشار در فضای مجازی را کسب کرده است.

 

وی در حوزه بین‌المللی به انعقاد تفاهم‌نامه با دانشگاه خاتم النبین(صلی‌الله) کابل افغانستان اشاره داشت و افزود: از ابتدای مهر امسال با برگزاری نخستین آزمون شاهد ورود دانشجویان افغانی به دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه خواهیم بود.

 

قنبری زاده با بیان اینکه کلینیک تخصصی احمدیه امسال به بهره داری می‌رسد، افزود: با پایان یافتن پروژه‌های بهداشتی و درمانی که اغلب آن‌ها امسال افتتاح خواهد شد، راه‌اندازی مرکز بیماران روانی و روان‌پزشکی، مرکز درمانی سوختگی و همچنین مرکز درمان سرطان با ارائه خدمات سطح 2 به‌عنوان 3 پروژه مهم موردنیاز منطقه در سال‌های آتی در اولویت قرارگرفته است.

 

17درصد جمعیت دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه به مراکز جامع سلامت مراجعه نکردند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه با بیان اینکه از آغاز ثبت اطلاعات در سامانه سیب(سامانه یکپارچه بهداشت) حدود 83 درصد مردم حداقل یک‌بار به مراکز و پایگاه‌های سلامت مراجعه و پرونده تشکیل داده‌اند، افزود: هنوز 17 درصد دیگر از جمعیت تحت پوشش  دانشگاه چنین اقدامی نکردند و تقاضا داریم حداقل برای یک‌بار نیز به نزدیک‌ترین پایگاه یا مراکز خدمات سلامت مراجعه کنند.

 

الهام بهره‌مند تصریح کرد: در پیوند با این موضوع در این سامانه الکترونیکی بعد از پایش افراد،  که خدمات بیمه‌ای، سوابق افراد و آنچه در برنامه چهارم و پنجم توسعه به آن اشاره‌شده  به‌عنوان ارجاع پرونده از سطح یک بهداشتی به سطح 2 درمانی به مراجعه‌کنندگان اعلام می‌شود که به کدام مراکز درمانی نیز باید رجوع کنند.

 

وی گفت: از دیگر وظایف ما تأمین مکمل برای گروه‌های سنی مختلف است که یکی از اولویت‌های ما دانش آموزان هستند  و پارسال مکمل آهن بین دانش آموزان دختر توزیع و بر این اساس پوشش این مکمل ۸۹ درصد بود و پوشش ویتامین دی باوجود مشکلات و محدودیت‌های اعتباری ۹۴ درصد جمعیت دانش آموزان متوسطه تحت پوشش قرار گرفتند.

 

بهره‌مند در ادامه گفت: در ماه چهار هزار و 100 سبد حمایتی با کمک بنیاد علوی به مادران باردار و شیرده توزیع می‌کنیم که هنوز ادامه دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: در سال 97 با انجام بیش از 13 هزار مورد بازرسی از اماکن مختلف 400 متخلف به مراجع قضایی معرفی و 60 تن مواد غذایی فاسد و تاریخ گذشته کشف و معدوم شد.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه افزود: در مدیریت بحران و ارزیابی که از 63 درصد خانوارها و مادران به‌عنوان جامعه هدف انجام‌گرفته، تنها 18.5 درصد آماده مقابله با خطرات و بلایای طبیعی هستند و می‌طلبد تا با آموزش‌های لازم و مداوم نسبت به توجیه خانوارها نیز در زمینه بلایای طبیعی اقدام شود.

 

بیش از 81 هزار نفر در کلینیک‌های تخصصی دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه ویزیت شدند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه با بیان اینکه روزانه 270 نفر به کلینیک‌های تخصصی تربت‌حیدریه مراجعه کنند، افزود: در سال گذشته 81 هزار و 519 نفر در کلینیک‌های تخصصی تربت‌حیدریه و هم‌زمان در کلینیک امام رضا علیه‌السلام مه ولات ۳۹ هزار و ۱۶۸ ویزیت با تعرفه دولتی انجام شد و همچنین ۲۶۷ هزار و ۸۱۷ نفر به بیمارستان نهم دی مراجعه کردند.

 

محمدرضا بهروز گفت: مرکز ام آر آی علاوه بر جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی که شامل تربت‌حیدریه، مه ولات و زاوه است، به شهرهای جنوب خراسان رضوی شامل خواف، رشتخوار، کاشمر و خلیل‌آباد نیز خدمات ارائه می‌کند، لذا پارسال در حوزه بیماران ام آر آی ۹۷۶ نفر بستری داشتیم و برای  6 هزار و 617 نفر به‌صورت سرپایی ‌ام آر آی انجام شد.

 

وی در خصوص مأموریت‌های اورژانس اظهار کرد: در سال گذشته 19 هزار و 263 مأموریت به مرکز اورژانس اعلام‌شده که از این تعداد 7 هزار و 107 مورد مأموریت جاده‌ای و 12 هزار و 156 مأموریت شهری نیز ثبت‌شده است.

 

بهروز افزود: پارسال یک دستگاه آمبولانس به مجموعه دانشگاه اضافه‌شده که اکنون تعداد آمبولانس‌های تحت پوشش به 32 دستگاه به‌اضافه یک دستگاه اتوبوس آمبولانس مجهز شده‌اند.

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه با بیان اینکه در حال حاضر مجوز 6 پایگاه اورژانس برای شهر تربت‌حیدریه اخذشده، افزود: با راه‌اندازی پایگاه اورژانس میدان شهدا، چهارمین مرکز اورژانس راه‌اندازی و برای دو پایگاه دیگر فقط مشکل واگذاری زمین‌داریم که به‌محض در اختیار گرفتن زمین نیز اقدام خواهد شد.

 

بهروز با بیان اینکه در سال گذشته 17 متخصص جذب مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه شدند، افزود: همچنین 41 مورد تجهیزات پزشکی بااعتبار 20 میلیارد ریال برای مراکز درمانی نیز خریداری‌شده است.

 

تا آبان 98 داروی موردنیاز دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه تأمین است/اصناف بدون هماهنگی با دانشگاه برای گیاهان دارویی پروانه کسب صادر می‌کند

 

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه گفت: سال گذشته با توجه به‌پیش بینی تحریم‌ها برای جبران کمبود داروی موردنیاز جمعیت تحت پوشش خرید تجمیعی صورت گرفته و تا پایان آبان 98  داروهای موردنیاز دپو شده است.

 

کاخکی، یکی از دغدغه‌های مهم را تأمین داروهای خارجی عنوان کرد و گفت: با توجه به تحریم‌ها این دغدغه ایجادشده، لذا با  تدبیر وزارت بهداشت و بنا به رونق تولید داخلی مقررشده داروهای مشابه خارجی با بهترین کیفیت در داخل تولید شوند.

 

وی یکی از معضلات را رشد قارچ گونه گیاهان دارویی در سطح شهرستان تربت‌حیدریه عنوان کرد و افزود: متأسفانه اصناف بدون هماهنگی با دانشگاه اقدام به صدور پروانه می‌کند و این در حالی است که در برخی از این مکان‌ها داروهای قاچاق و مخدر که به‌سلامت انسان آسیب می‌رساند توزیع می‌شود.

 

انتهای پیام/