ابوالفضل ظهره‌وند در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس پیرامون اعدام 37 نفر از شیعیان عربستان اظهار کرد: در محیط بین‌الملل شاهد دو جریان هستیم که روزبه‌روز بارزتر می‌شود و ارتباط معنی‌داری در متغیر‌هایی که این روند‌ها را شکل می‌دهند، مشاهده می‌کنیم؛ یک روند ایران و رهبری معظم انقلاب است که به آن محور مقاومت و تفکر ولایت مدار می‌گوییم که از آن به گفتمان چندجانبه گرایی تلقی می‌شود.

وی افزود: روند مقابل روندی است که به پرچم‌داری آمریکا، به‌عنوان یک‌جانبه‌گرایی در حال حرکت بوده و محافظه‌کار است؛ این روند سرمایه سالار و نظام بین‌الملل، روابط در آن را روابط ارباب‌رعیتی می‌بیند و در این نظام آنچه اصالت دارد قدرت است که در کانون‌های تصمیم‌گیری خود را نشان می‌دهد.

سفیر اسبق ایران در ایتالیا تصریح کرد: این دو روند در حال صف‌بندی و جدا شدن از یکدیگر هستند و اگر از این دو به شناخت برسیم، می‌توانیم رفتار عربستان سعودی را از کارگزاران ایالات‌متحده در منطقه به دست آوریم؛ یکی از کانون‌هایی که تحت اشغال آمریکا با ظاهری عرب و مسلمان است ولی ماهیت آن‌ها یکی هست، امارات متحده عربی است.

ظهره‌وند گفت: جبهه‌ای که گفتمان چندجانبه گرایی را خواستار است، می‌خواهد قدرت را در کنترل خود داشته باشد و سلسله‌مراتب قدرت را در نظام بین‌الملل با محوریت امنیت آمریکا و رژیم اشغالی حاکم کند؛ این رویارویی هر روز پررنگ‌تر می‌شود، در جنگ جهانی اول و دوم برای آنکه این معادلات را شکل دهند، جنگ را به‌صورت سوری راه انداختند و ده‌ها میلیون نفر را کشتند.

وی خاطرنشان کرد: ایران و انقلاب اسلامی توانسته این صف‌بندی را به وجود بیاورد و جبهه حق و باطل را تمیز دهد؛ آمریکایی‌ها و عرب‌ها 7 هزار میلیارد دلار در سوریه هزینه کرده و شکست خوردند ولی ما توانستیم در منطقه پیروز باشیم.

کارشناس مسایل سیاست خارجی اعلام کرد: مقاومت‌هایی که در یمن صورت گرفته کمر عربستان را شکسته است، یعنی کسی نمی‌تواند با حق در بیفتند از همین رو ناچار شدند به سمت تسویه در محیط داخل بروند؛ آل سعود گمان می‌برد می‌تواند با سرکوب و کشتار جریانات مخالف ارتجاعی و محافظه‌کارانه، دوباره به حکومت خود ادامه دهند این در حالی است که حکومت آن‌ها در حال فروپاشی است.

ظهره‌وند در پایان گفت: به این دلیل است که در محیط بین‌الملل شاهد فروپاشی ایالات‌متحده هستیم و پیش‌بینی رهبری مبنی بر فروپاشی رژیم صهیونیستی، زودتر رخ می‌دهد.
انتهای پیام/