به گزارش صبح توس؛ نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان خلیل‌آباد صبح امروز با حضور معاونت عمرانی استانداری خراسان رضوی، مدیرکل بحران استان خراسان رضوی، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان شهرستان در دفتر فرماندار خلیل‌آباد برگزار شد.

 

وحید قربانی در این نشست اظهار داشت: اقدامات پیشگیرانه خوبی در سطح شهرستان در طول سال‌های گذشته نظیر ایجاد مجموعه‌های آبخیزداری و برخی از بندها و سدها و برخی در چند روز منتهی به این سیلاب بر اساس ستاد مدیریت بحران تدارک دیده‌شده بود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: اطلاع‌رسانی به‌موقع و اقدامات مناسب بعد از اطلاع‌رسانی و تخلیه برخی از مراکز جمعیتی و رفع مشکل بحران نیز از عملکرد مطلوب مدیریت بحران شهرستان بود و از عواملی بود که خسارت جانی در این سیلاب اتفاق نیفتاد و مردم نیز مشارکت و همراهی لازم را داشتند.

سرپرست معاونت عمرانی استانداری خراسان رضوی بابیان اینکه میزان بارندگی اتفاق افتاده در شهرستان به‌گونه‌ای بود که ظرفیت پذیرش باران در فضای هیدرولوژیکی شهرستان و زیرساخت‌های لازم با بیش از 100 میلی‌متر بارش در کمتر از 48 ساعت مهیا نبود، تصریح کرد: این باعث شد تا روان آب‌های جدی در قالب سیلاب، آب‌گرفتگی منازل، تخریب و آسیب‌های برخی منازل در برخی روستاها اتفاق بیفتد.

وی با تأکید بر اینکه حسن ارتباط بین مردم و مسئولان در لحظه اول بحران، کار را مدیریت کرد و مردم همراهی خوبی داشتند، اذعان کرد: به‌عنوان دولت وظیفه خود می‌دانیم که در اولویت نخست باید خسارت‌های ناشی از سیل در بحث راه‌ها و برخی از فضای زیرساختی نظیر آب، برق، گاز اگر وجود داشته باشد را برطرف کنیم.

قربانی با اشاره به اینکه برخی از مسائل مربوط به حوزه دهیاری‌ها در معابر روستایی، مسیرهای داخل شهرها و فضای عمومی در اولویت کاری خواهد بود، عنوان کرد: خسارت‌های ناشی از سیل به منازل روستایی در قالب مدیریت متمرکز استانی باهمت بنیاد مسکن مدیریت خواهیم کرد و کمک‌های بلاعوض و ارزان‌قیمتی خواهیم داشت که ان شاء الله شرایط زیست مردم را بهتر کنیم.

وی همچنین در ادامه تشریح کرد: برای استقرار موقت مردم آسیب‌دیده نیز برنامه داریم و تا رفع حساسیت و بحران مکانی را برای اسکان پیش‌بینی‌شده بود و بعد از دوره اضطرار نیز اقدامات لازم انجام خواهد گرفت و خسارت‌های وارده به باغداران و دامداران و کشاورزان نیز حتماً برآورد خواهد شد و بخش عمده‌ای از آن‌که بر عهده بیمه است انجام می‌شود و بخش دیگر آن بر اساس سیاست‌های ابلاغی کشوری توسط دولت تأمین می‌شود.

این مقام مسئول بابیان اینکه حجم نوع خسارت‌های ناشی از سیل باید برآورد دقیقی توسط کارشناسان انجام شود و بر اساس سیاست‌های کشوری کمک‌هایی به مناطق سیل‌زده تقدیم خواهیم داشت، ابراز کرد: فرمان مقام معظم رهبری که در پاسخ به درخواست دولت ابلاغ گردید ما را بسیار خوش‌بین کرد که بتواند در قالب ظرفیت‌های بودجه 98 منابع خوبی برای مدیریت بحران بخصوص در خصوص زیرساخت‌ها و... داشته باشیم.

وی گفت: نباید از کمک خیرین غافل شد و پویش همدلی خوبی در سطح کشور و استان فراهم‌شده و حتماً مردم کمک‌هایی را به آسیب دیدگان از سیل خواهند داشت و این بابرکت‌ترین بخش کمک است.

 

مجتبی شاکری در این نشست بابیان اینکه ۱۰۳ میلی‌متر باران در مهدی‌آباد و ۵۳ میلی‌متر در خلیل‌آباد بارید، اظهار داشت: طبق برآوردهای اولیه 9 میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت واردشده است.

فرماندار خلیل‌آباد با تأکید بر اینکه 128 واحد مسکونی در سه روستای مهدی‌آباد، سعدالدین و جعفرآباد خسارت دیده‌اند، خاطرنشان کرد: سیل‌های اخیر نیز خلأها و نقاط آسیب را نشان داد و مطمئناً ستاد مدیریت بحران شهرستان درصدد برطرف کردن آن‌ها بر خواهد آمد.

انتهای پیام/