به گزارش صبح توس؛رييس دانشکده علوم پزشکي نيشابور صبح امروز در نشست رسانه اي هفته سلامت اظهارکرد: پنجاه درصد از جمعيت بالاي پنجاه سال مبتلا به فشار خون هستند و نيمي از آن ها از فشار خون خود آگاهي ندارند و هفتاد درصد از افراد مطلع  فشار خون خود را کنترل نمي کنند.

محسن عظيمي افزود: 242 هزار نفر از جمعيت تحت پوشش نيشابور بالاي 30 سال سن هستند و انتظار مي رود با اجراي پويش فشار خون که از يکم تا پانزدهم ارديبهشت 98 در نيشابور اجرا مي شود 40 هزار نفر به پايگاه هاي بهداشت جهت اندازه گيري فشار خون مراجعه کنند و بيماري يابي صورت گيرد.

وي خاطرنشان کرد: مصرف نمک، کاهش تحرک به عنوان ريسک فاکتورهاي فشار خون  بوده و افزايش فشار خون ارگان هاي حياتي بدن همچون کليه ها، قلب و مغز را تحت تاثير قرار مي دهد و ‌منجر به از کار افتادن کليه ها، آسيب به عروق کرونر قلب و پارگي عروق مغزي مي شود.

دکترعظيمي نژاد  يادآورشد:هدف از پويش فشار خون شناسايي افرادي که مبتلا به فشار خون بالا هستند  مي باشد و برگزاري اين پويش با هدف شناسايي، درمان، کنترل و مديريت افراد مستعد فشار خون است.

وي عنوان کرد: دانشکده علوم پزشکي نيشابور براي اولين بار در کشور در اين اقدام پيشگيرانه گام برداشته است در اين ميان وظيفه يکايک ما حساس سازي و آگاهي بخشي به مردم در جهت اجراي هرچه بهتر اين پويش است.

رييس دانشکده علوم پزشکي نيشابورتصريح کرد: اميد است با اجراي اين پويش از يکم تا پانزدهم ارديبهشت 98بتوانيم از جمعيت مورد نظر غربالگري فشار خون بعمل آوريم و با آگاهي بخشي به افراد از پيامدها و مضرات آن پيشگيري بعمل آوريم.

وی نيزگفت: درحال حاضر شايع ترين بيماري ها را در کشور بيماري هاي قلبي و عروقي به خود اختصاص داده اند و فشار خون زمينه ساز بيماري هاي قلبي و عروقي است.

عظیمی نژاد گفت: 46 درصد علل مرگ و‌ مير در جامعه مربوط به بيماري هاي قلبي و عروقي است که تشخيص اوليه و زود هنگام فشار خون در کنترل آن نقش بسزايي داردو پيش بيني مي شود ده هزار بيمار مبتلا به فشار خون در نيشابور  با اجراي پويش فشار خون بيمار يابي شوند.

انتهای پیام/