به گزارش صبح توس؛ محسن جوادی صبح امروز در مراسم روز ملی عطار نیشابوری در محل دانشگاه نیشابور گفت: عطار هیچ‌وقت از شریعت و علم دین فاصله نگرفته است و خودش این موضوع را اذعان کرده است که هر کس که فقه و حدیث و تفسیر را تکذیب کند را موردنقد قرار می‌دهد.

وی تأکید کرد: در اندیشه و فکر عطار گوهری وجود دارد که این گوهر به‌رغم گذر زمان و پیدایش تکنولوژی‌ها هنوز خریدار زیادی دارد و آن گوهر معنویت، انسانی اندیشیدن، جهانی اندیشیدن، فراتر از تنگ‌نظری‌ها و حریت است.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: امیدوارم نیشابور که شهره به ادب است و مانند نگین فیروزه‌ای در ایران می‌درخشد در آینده نیز بتواند گذشته را بازآفرینی کند.

جوادی تأکید کرد: نیشابور امروز خرسند است که برای یکی از بزرگانش جشن و یادبودی برگزار کرده است و آرزو دارم که روزی دیگر از این جمع بهنام‌های دیگری چون نام‌های کودکان امروز که در کوچه‌باغ‌های نیشابور می‌گردند، روز ملی دیگری نامگذاری کنیم.

وی افزود: گذشته پرافتخار نیشابور و خراسان متنی است که جوانان و نوجوانان ما آینده‌ای پرمعنا و پرشکوه‌تر را به ارمغان خواهند آورد و این وظیفه ما مسئولین است.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: باید با تلاش خود شکوه گذشته را در آینده نیز به وجود آوریم.

وی افزود: وقتی کتابی با موضوع عشق در کشور ما به تعداد بالغ‌بر صد هزار می‌رسد خوشحال می‌شوم ولی ناراحتم که چرا جوانان ما از نوشتن آن غفلت می‌کنیم.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: وقتی ما روایت و بازنگاری از این میراث عمیق و سنتی خود نداریم چطوری نسلی که بر اساس شخصیت‌های مطرح‌شده در آن عصر گذشته را خواهند شناخت.

وی افزود: امیدوارم شکوه نیشابور به‌مانند گذشته بازگردد هرچند که فرهیختگان بسیاری امروز نیز در شهر وجود دارد.

انتهای پیام/