به گزارش صبح توس؛ با توجه به هشدارهای هواشناسی در خصوص شدت بارش باران در نیمه شرقی کشور، روز گذشته شاهد جاری شدن سیلاب در دو شهرستان کلات و سرخس در خراسان رضوی بودیم.

روز گذشته جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان سرخس با آمادگی کامل اعضای این ستاد برای مدیریت به موقع حوادث احتمالی در آن شهرستان تشکیل شد.

با توجه به برودت هوا، فرمانده سپاه سرخس در مناطق گرفتار در سیلاب سرخس حضور به هم رساند تا مدیریت شرایط به عهده گیرد؛ همچنین نیروهای امدادی و خودروهای سنگین پالایشگاه سرخس به مناطق گرفتار در سیلاب، در مسیر روستای چاله زرد اعزام شدند.

شامگاه گذشته سرپرست فرمانداری سرخس از آبگرفتگی چهار روستای کلاته مزیان، صمد آباد، حاجی ممد و چاله زرد خبر داد و اعلام کرد منتظر فروکش کردنآب هستیم تا در صورت نیاز به روستاییان یاری برسانیم.

اعزام گروه های امدادی به روستا های سیل زده سرخس

شامگاه گذشته یک دستگاه لودر سنگین برای امداد رسانی و بازگشایی محور روستای پدلی اعزام شد و امداد رسانی صورت پذیرفت؛ متاسفانه تعدادی از اهالی روستای چاله زرد در سیلاب گرفتار شدند و تیم‌های امدادی، هلال احمر، راهداری و فرمانده سپاه سرخس برای امداد رسانی و مدیریت شرایط به منطقه اعزام شدند و پس از ساعتی وضعیت این روستا با ثبات اعلام شد.

خوشبختانه مرد کهن سالی از توابع روستای چاله زرد که در اثر سیلاب به مشکل نفس تنگی مبتلا شده بود، توسط نیروهای امدادی به بیمارستان لقمان حکیم منتقل و تحت درمان قرار گفت.

زیر آب رفتن روستای صمد آباد سرخس

روستای صمد آباد صبح امروز در ساعت 6 به دستور ستاد مدیریت بحران شهرستان سرخس تخلیه شد و متاسفانه پس از دقایقی بخش پایین دست این روستا زیر آب رفت.

در شهرستان کلات نیز سه گروه امدادی هلال احمر استان با خودروهای کمک دار ئ چهار دستگاه موتور پمپ لجن کش و یک خودرو ایسوز حاوی اقلام امدادی به کلات اعزام شد.

در پی بارش‌های شدید شب گذشته 70 خانه در کلات دچار آب گرفتگی شد و امداد رسانی به ساکنان توسط نیروهای امدادی صورت پذیرفت؛ گرفتاران در سیل در منزل اقوام خود اسکان داده شدند، هرچند که هلال احمر با پیش بینی مکان هیئت ابوالفضلی‌ها(ع) را آماده اسکان اضطراری سیلزدگان داشت.

ناصری فرماندار شهرستان کلات اعلام کرده است که تاکنون بسیاری از معابر شهری دچار رسوبات شده و تا حدودی به زیر ساخت تاسیسات در معابر شعری آسیب رسیده است؛ همچنین تاکنون چهار دستگاه خودروی سواری، وانت و کامیونت طعمه سیل شدند.

خدمت رسانی نیروهای آب و فاضلاب شهری کلات و تلاش نیروهای بسیجی حوزه شهید دستغیب لاین جهت تخلیه آب از منازل سیل زده از جمله اقدامات امدادی بود.

در آخرین اعلام نظرها بیان شد راه ارتباطی 15 روستا مسدود شده است، به جز روستای سنگ دیوار جریان نیروی برق در همه شهرستان کلات برقرار شده است، عمده این سیلاب در محدوده دره خشت جریان یافت که موجب قطع جریان گاز منطقه شده اما جریان شبکه گاز رسانی در بقیه نقاط وصل است.

دستور تخلیه اجباری روستای «اسماعیل‌آباد» مشهد صادر شد

حیدر خوش‌نیت صبح امروز در جمع اصحاب رسانه با اشاره به اینکه روستای اسماعیل‌آباد به دلیل قرار گرفتن در مسیل، دستور تخلیه آن صادرشده است، اظهار کرد: این دستور به‌منظور پیشگیری و در راستای حفظ جان اهالی این روستا صادرشده است.

سرپرست فرمانداری مشهد با اشاره به در پیش بودن بارندگی‌های شدید طی روزهای آینده، بیان کرد: با توجه به اینکه منازل این روستا در مسیل ساخته‌شده است، دستور تخلیه از ناحیه جانشین رئیس ستاد بحران استانداری خراسان رضوی صادرشده است.

تعطیلی مدارس کلات به دلیل وقوع سیلاب

مهدی ناصری صبح امروز در جمع اصحاب رسانه اظهار کرد: با توجه به بارش‌های شدید باران و جاری شدن سیلاب در کلات، ستاد مدیریت بحران این شهرستان، تمام مدارس کلات را در تمامی مقاطع تعطیل اعلام کرد.

فرماندار کلات بابیان اینکه مدارس مقاطع ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم فردا یکشنبه 25 فروردین‌ماه در دو نوبت صبح و عصر تعطیل است، یادآور شد: تمامی مراکز پیش‌دبستانی، مدارس استثنایی و مهدکودک‌ها نیز فردا در کلات تعطیل است.

سیل در خراسان رضوی تلفات جانی نداشت/ بسته شدن ۲۲ راه روستایی در استان

حجت شایان فر، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی صبح امروز در جمع اصحاب رسانه در استانداری خراسان رضوی گفت: بر اثر بارندگیهای شدید دیشب ۲۰ روستا شامل ۱۶ روستا در شهرستان کلات و چهار روستا در شهرستانهای درگز و سرخس واقع در شمال این استان دچار قطعی نیروی برق شدند.

وی افزود: با تلاشهای صورت گرفته هم اینک جریان نیروی برق برای ۱۶ روستا دوباره برقرار شده است. دیشب در برخی از شهرستانها نظیر کلات و سرخس بارندگی شدید رخ داد که سبب سیلاب و ایراد خسارت به منازل مسکونی و راههای روستایی شد. 

شایان فر تصریح کرد: در این حادثه طبیعی جریان سیل پنج خودروی عبوری را در کلات با خود برد اما تلفات جانی از این بابت تاکنون گزارش نشده است. 

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی در سرخس نیز تخریب سه واحد مسکونی و چند واحد دامی بر اثر بارشهای شدید دیشب رخ داد.

وی ادامه داد: مسیر جاده مزداوند به سد دوستی نیز مسدود و راه روستایی چاله زرد و صمد آباد در این شهرستان نیز دچار آبگرفتگی شد است . 

شایان فر  خاطرنشان کرد: ۲۲ راه روستایی بر اثر سیلاب دیشب در مسیر کلات - درگز و چاپشلو - درگز بسته شده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: بر اساس اعلام فرماندار کلات حدود ۱۰۰ واحد مسکونی در این شهرستان ۳۸ هزار نفری بر اثر بارندگی دیشب دچار آبگرفتگی و تخریب شده اند.

اعزام گروه های امدادی به مناطق سیل‌زده کلات

پس از وقوع سیل دیشب در کلات نادری سه گروه امدادی هلال احمر استان با خودروهای کمک‌دار، چهار دستگاه موتور پمپ لجن‌کش و نیز یک خودرو ایسوزو حاوی اقلام امدادی به کلات اعزام شدند.
 

بنا بر این گزارش، تعداد ۳۹ بسته غذایی ۷۲ ساعته، ۶۰ تخته موکت، ۳۰ دستگاه چادر امدادی و برخی اقلام مورد نیاز اضطراری مانند نایلون و آب آشامیدنی سالم به همراه گروه‌های امدادی به کلات ارسال شد‌.

تعطیلی مدارس تربت جام

با توجه به بارش های شدید و احتمال وقوع سیلاب در شهرستان "تربت جام" ،بر اساس مصوبه ستاد مدیریت بحران به اطلاع می رساند: کلیه مدارس این شهرستان در تمامی مقاطع (ابتدایی،متوسطه اول و متوسطه دوم) امروز یکشنبه ۲۵ فروردین ماه در نوبت عصر تعطیل می باشد.

ضمنا کلیه مراکز پیش دبستانی و مدارس استثنایی (در تمام مقاطع) نیز امروز یکشنبه ۲۵ فروردین ماه در شهرستان تربت جام (در نوبت عصر) تعطیل شد.

 

تاکنون آبگرفتگی در سطح شهر گزارش نشده است
علیرضا صحراگرد، مدیر کل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری مشهد: بحمدالله هیچ گونه گزارشی مبنی بر آبگرفتگی در معابر و منازل سطح شهر گزارش نشده است.
وی افزود: تمامی نیروهای خدمات شهری و ادوات و ماشین آلات از شب گذشته تاکنون به حالت آماده‌باش و مشغول فعالیت هستند.
صحراگرد تصریح کرد: موارد جزئی از تجمع آب در حاشیه معابر هم توسط عوامل کارگری بصورت مستمر در حال رفع و جمع‌آوری است.

دستور تخلیه روستای  دره خشت کلات صادر شد

رئیس ستاد بحران شهرستان کلات از مردم روستای دره خشت خواست هر چه سریعتر تمامی منازل خود را تخلیه نمایند

۵۰ حادثه دیده سیل در تربت جام امداد رسانی شدند
 

رئیس مرکز کنترل و هماهنگی عملیات جمعیت هلال احمر خراسان رضوی گفت: 50 حادثه دیده سیل و آبگرفتگی در تربت جام امدادرسانی شدند.

محسن گودرزی روز یکشنبه با اعلام این خبر افزود: این امداد رسانی ها در روستای حسن آباد و در جاده فرعی تربت جام به صالح آباد انجام شده است.
وی اظهار اشت: در این حادثه بیش از ۱۰ خانه روستایی دچار آبگرفتگی شد که امدادگران هلال احمر در بامداد امروز اقدام به امداد رسانی و تخلیه آب این منازل کردند.
باران شدید از شنبه شب تاکنون در ۱۵ شهرستان خراسان رضوی از جمله شهرستانهای قوچان، سرخس، سبزوار، چناران، مشهد، نیشابور، کاشمر، گناباد، تربت جام، درگز، فریمان، بردسکن و بجستان گزارش شده است.
براساس اخطار اداره کل هواشناسی خراسان رضوی شدت بارشها طی امروز و فردا ۲۵ و ۲۶ فروردین ماه در این استان افزایش یافته که منجر به بروز روان آب، آبگرفتگی و سیلابی شدن مسیلها در بیشتر مناطق خراسان رضوی می شود.

تعطیلی مدارس در تایباد

با توجه به بارش های شدید و احتمال وقوع سیلاب در شهرستان "تایباد" ،بر اساس مصوبه ستاد مدیریت بحران به اطلاع می رساند:

کلیه مدارس این شهرستان در تمامی مقاطع (ابتدایی،متوسطه اول و متوسطه دوم) امروز یکشنبه ۲۵ فروردین ماه در نوبت عصر تعطیل می باشد.
ضمنا کلیه مراکز پیش دبستانی و مدارس استثنایی (در تمام مقاطع) نیز امروز یکشنبه ۲۵ فروردین ماه در شهرستان تایباد (در نوبت عصر) تعطیل است.

چهار سد در خراسان رضوی سرریز شدند/سدهای چهچهه و قره تیکان در آستانه سرریز شدن
نوروز زاده، مدیر بهره برداری آب منطقه ای خراسان رضوی: امروز چهار سد در این استان سرریز شده و چهار سد دیگر خراسان رضوی در آستانه سرریز شدن قرار دارند.
سدهای سریز شده مربوط به آب غیرشرب است و شامل دو سد 'یام و کمایستان' در سبزوار و سد 'سده' در خواف و سد 'دولت آباد' چناران است.
سدهای 'چالی دره' 'چهچه و قره تیکان' کلات و سد 'فریمان' در مرکز خراسان رضوی در آستانه سرریز شدن هستند.
در مجموع ذخایر کنونی آب جمع شده پشت سدهای خراسان رضوی هم اینک نسبت به پارسال سال ۱۴ درصد بیشتر است.
 هنوز ۶۳ درصد از ظرفیت ذخیره سازی سدهای خراسان رضوی خالی از آب است.


تعطیلی مدارس روستاهای دهستان پل خاتون و روستای صمدآباد سرخس

مدارس روستاهای دهستان پل خاتون و روستای صمد آباد سرخس در دو نوبت صبح و عصر امروز تعطیل است

عباس دادمحمدی رئیس آموزش و پرورش سرخس در گفتگو با خبرنگار صبح توس با اشاره سیلاب در برخی روستاهای شهرستان سرخس، گفت: مدارس روستاهای دهستان پل خاتون و روستای صمد آباد سرخس در دو نوبت صبح و عصر امروز تعطیل است.

 وی افزود: با توجه به ورود سیلاب به برخی مدارس سرخس احتمالا فردا نیز مدارس این روستاها تعطیل باشند که اطلاعیه آن در صورت موافقت اداره کل اعلام می شود.

بارش‌ها در خراسان رضوی شدت می‌گیرد

یحیی قاینی پور، رئیس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بارش شدید ۵۰ میلیمتر باران برای عصر یکشنبه و امشب در برخی نواحی این استان پیش بینی شده است.

وی افزود: طی این مدت بارندگی در نواحی جنوبی، غربی و شمالی این استان از شدت بیشتر برخوردار خواهد بود.

مرمت حاشیه رودخانه تجن برای مقابله با سیلاب

محمدرضا عبادی نژاد، در حاشیه بازدید فرماندار سرخس از پروژه های در دست اقدام این اداره در مقابله با سیلاب به صبح توس؛ گفت: در اثر رسوبات به جا مانده از سیلاب های سال های گذشته در رودخانه تجن (سرخس رود) متاسفانه در سال گذشته سیلاب این رودخانه به شبکه آبیاری دوستی سرازیر شد و مشکلات عدیده ای برای شبکه به وجود آورد.

 

 

800 میلیون متر مکعب از ظرفیت سد دوستی سرخس خالی است

مدیرمنابع آب سرخس درباره وضعیت آب سد دوستی سرخس گفت: در حال حاضر هیچ مشکلی در سد دوستی نداریم و ظرفیت آب موجود در سد دوستی سرخس 450 میلیون متر مکعب بوده، 800 میلیون متر مکعب از  ظرفیت سد دوستی سرخس خالی است.

محمدرضا عبادی‌نژاد با اشاره به وضعیت کشف‌رود، بیان کرد: وضعیت رودخانه کشف‌رود نیز با توجه به سیلابی که از مشهد داریم، خوشبختانه مشکلی وجود ندارد و در مجموع سیلاب فعال نداریم، مگر اینکه حجم بارش‌ها اضافه شود.

وی اضافه کرد: شب گذشته فقط روستاهای صمدآباد، چاله زرد و کلاته حاجی مدد دچار آبگرفتگی شدند.

خسارت 10 میلیارد ریالی سیل به بخش کشاورزی بخش سلیمان زاوه

بخشدار بخش سلیمان شهرستان زاوه  با اشاره به خسارت10 میلیارد ریال سیلاب به بخش کشاورزی این بخش، گفت: تاکنون حدود 20 هکتار از اراضی کشاورزی زعفران به زیر آب رفته‌اند و خسارت به این مزارع وارد شده، پیش‌بینی می‌کنیم که در صورت ادامه چنین شرایطی در دربخش خسلرات یشتری وارد شود.

جواد شکاریافزود: همچنین حدود 2 چاه عمیق و پل جاده اصلی جعفر آباد تخریب شده و جاده مواصلاتی بین بخش سلیمان و باخرز خسارت وارد شده است.

وی با بیان اینکه روستای جعفرآباد آخرین روستای بخش سلیمان است، اضافه کرد: بیشترین خسارت سیل به راه‌ها وارد شده، اما هنوز میزان خسارت برآورد نشده است.

تعطیلی مدارس روستاهای دهستان پل خاتون و روستای صمدآباد سرخس

عباس دادمحمدی در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛ با اعلام این خبر و با اشاره به وقوع سیلاب در برخی روستاهای شهرستان سرخس اظهار کرد: مدارس روستاهای دهستان پل خاتون و روستای صمد آباد سرخس در دو نوبت صبح و عصر امروز تعطیل است.

 

مدیر آموزش و پرورش سرخس تصریح کرد: با توجه به ورود سیلاب به برخی مدارس این شهرستان، احتمالا فردا نیز مدارس این روستاها تعطیل باشند که اطلاعیه آن در صورت موافقت اداره کل اعلام می شود.

انتهای پیام/