به گزارش صبح توس؛ مجتبی شاکری ظهر امروز در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان خلیل آباد اظهار داشت: در پی بارندگی های اخیر و برآورد وضعیت مسیل ها، اقدامات پیشگیرانه ای در مسیر سیلاب های شهرستان انجام شده است.

وی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین نقشه های هواشناسی و هشدارهای مدیریت بحران و صدا و سیما، سامانه بارشی منطقه خراسان رضوی و شهرستان خلیل آباد را در بر خواهد گرفت که نیازمند هوشیاری بیشتری است.

فرماندار خلیل آباد با تاکید بر اینکه اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان باید در آمادگی کامل قرار گیرند و مرخصی ها و ماموریت ها را به تعویق بیندازند، تصریح کرد: مدیران باید امکانات و ماشین آلات دستگاه های اداری خود را چک و به روز رسانی کنند.

وی با اشاره به اینکه در مواقع بحران باید تمام امکانات نیز در آمادگی صد در صد باشد، اذعان کرد: در بازدید های صورت گرفته مناطق حادثه خیز شهرستان شناسایی شد و  در جهت رفع نقاط حادثه خیز نیز دستورات لازم به دستگاه های متولی صادر شد.

شاکری با بیان اینکه تا به امروز خدا را شاکر هستیم که بارش باران بی خطر و پر سود خودش را برای مردم منطقه نازل کرده است، عنوان کرد: هشدار های هواشناسی بسیار جدی است و باید مردم و ستاد بحران آمادگی لازم را داشته باشند.

وی تدوین شناسنامه مدیریت بحران شهرستان با همکاری مسئولان ادارات را یکی از ضروریات دانست و تشریح کرد: در این شناسنامه باید منطقه ها، محله ها، مسیل ها، جمعیت محله ها و دیگر اطلاعات لازم به طور کامل دیده شود تا در مواقع بحران بتوان از آن استفاده کرد و شهرداری نیز باید نسبت نقشه خطر پذیری شهر خلیل آباد اقدام کند.

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان خلیل آباد با تاکید بر اینکه در سال جاری افزایش تسهیلات مناطق شهری و روستایی داریم و مقاوم سازی منازل شهری و روستایی به صورت جدی تر در دستور کار قرار می گیرد، ابراز کرد: رعایت اصول ایمنی و فنی در ساخت و ساز ها و تاسیسات جدید باید با جدیت بیشتری دنبال شود.

وی همچنین ضمن تاکید بر پوشش بیمه ای ساختمان ها، محصولات و تولیدات کشاورزی در شهرستان اظهار کرد: مهمترین مأمن مردم در مواقع بروز حادثه که می تواند جبران خسارت ساختمان ها، محصولات و تولیدات را داشته باشد، بیمه است.

شاکری با بیان اینکه جمع آوری اطلاعات مربوط به سوانح و تجزیه و تحلیل آنها باید دستور کار گیرد، افزود: در مواقع بروز حوادث نیز نیازمند ارزیابی دقیق میزان خسارت ها هستیم و بلافاصله گزارش آن باید به مجموعه فرمانداری ارسال شود و با ارائه گزارش صحیح می توان از مزایایی که برای جبران خسارت ارائه می شود استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه آموزش مردم برای مواقع حوادث نیز بسیار لازم‌ و ضروری است و هر خانه باید یک امدادگر داشته باشد و آموزش و پرورش و هلال احمر نیز در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند، تصریح کرد: سیل گلستان، لرستان و خوزستان یک هشدار جدی برای ستاد بحران در شهرستان ها بود و باید آموزش ها، امکانات و... نیز بروز رسانی شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه با خرد جمعی و برنامه ریزی دقیق و منسجم می توان از بروز حوادث احتمالی جلوگیری کنیم، اذعان کرد: در حوزه آبخیز داری و منابع طبیعی به طرح هایی که دارای مطالعه باشد قطعا اعتبار ویژه ای در سال جدید در نظر خواهیم گرفت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هجوم‌مردم به بندهای خاکی در زمان بارش ها یکی از مشکلاتی است که باید فرهنگ یازی لازم صورت گیرد و دستگاه های نظامی و انتظامی در زمان بارش های آینده از تردد خودروهای سواری و مردم در این مسیرها جلوگیری به عمل خواهند آورد.

انتهای پیام/