به گزارش صبح توس؛ محمد امانی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کال فتح المبین در بلوار جانبازان، کال مطفریه در ابتدای خیابان مظفریه، کال شصت دره در بوستان پیشکوه و کال پشت بوستان ملت واقع در شهرک ولی‌عصر(عجل الله) مهم‌ترین مناطقی هستند که به دلیل ساخت‌وسازهای غیراصولی در داخل حریم آن‌ها ساکنان این چهار منطقه جانشان در معرض خطر قرارگرفته است.

وی با بیان اینکه بنا ندارم گناه این سهل‌انگاری‌ها را به گردن فرد حقیقی یا حقوقی خاصی بیندازم، گفت: اما واقعیت آن است تمام دستگاه‌هایی که مجوز ساخت‌وساز در حریم کال‌ها را در سال‌های گذشته صادر کرده‌اند، باید بیایند و پاسخگوی این ندانم‌کاری‌ها خود باشند.

امانی افزود: البته مشکل تربت‌حیدریه به همین چهار کال ختم نمی‌شود، بلکه 2 باب پمپ‌بنزین در بلوار جانبازان و شهرک ولیعصر (عجل الله) وجود دارد که دقیقاً در کنار کال و بدون توجه به حریم استاندارد ساخته‌شده که در صورت وقوع سیل شاهد آتش‌سوزی مهیب ناشی از جاری شدن بنزین و گازوییل در سطح شهر خواهیم بود.

وی برآورد دقیقی از میزان خسارت احتمالی در صورت وقوع جاری شدن سیل عنوان نکرد اما درعین‌حال گفت: وضعیت کنونی تربت‌حیدریه نشان می‌دهد باید هم به شهروندان و هم دیگر مسئولان هشدارهای لازم را بدهیم.

امانی افزود: البته مشکل بزرگ‌تر ما آن است که دستگاه‌ها تعریف مشخص و استانداردی از حریم ندارند و به‌عنوان نمونه امروز مشخص‌شده درحالی‌که حریم لازم برای ساخت پمپ‌بنزین در بلوار جانبازان را برخی دستگاه‌ها 5 متر تعیین کرده بودند، اما در همان زمان برخی دیگر از دستگاه‌ها این میزان را برای ساخت پمپ‌بنزین بسیار ناچیز عنوان کرده بودند.

رئیس شورای شهر تربت‌حیدریه گفت: مهم‌ترین دلیل وقوع سیل‌های اخیر در کشور، فقدان نظارت بر رعایت حریم کال‌ها و رودخانه‌ها و ساخت‌وسازهای غیرمجاز از سوی مسئولان محلی بوده است.

وی همچنین گفت: فقدان نظارت بر ساخت‌وسازهای شبانه و غیرقانونی، می‌طلبد تا برای جلوگیری از حوادث احتمالی به‌سرعت چاره‌اندیشی شود و دستگاه‌های متولی تمام امکانات خود را برای پاک‌سازی بستر و حریم کال‌ها و ایمن‌سازی حاشیه این مسیل‌ها بسیج کنند.

 

انتهای پیام/