به گزارش صبح توس؛ بارندگی‌های اخیر و جاری شدن سیل در استان خراسان رضوی موجب وارد شدن خسارت‌های جدی به برخی از شهرستان های این استان شده است.

خسارت سیل به تأسیسات آب 6 شهر خراسان رضوی

مهدی جهان طلب اظهار کرد: بارش‌های چند روز اخیر و جاری شدن سیل منجر به بروز خسارت به تأسیسات آب در 6 شهر خراسان رضوی شد.

وی بابیان اینکه به تأسیسات آب شرب در شهرهای نیشابور، فیض‌آباد، کاشمر، کندر، خرو و گلمکان  خسارت واردشده است، افزود: خسارت به خط 600 انتقال آب منطقه میرآباد نیشابور باعث خروج 12 حلقه چاه از مدار بهره‌برداری شد.

معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با اشاره به خسارت وارده به خطوط انتقال چاه‌های شهرهای فیض‌آباد، گلمکان، نیشابور، کندر و کاشمر بیان کرد: خوشبختانه با مدیریت شبکه و استفاده از منبع جایگزین و آب تانکری، در هیچ از یک از این شهرها قطع آب نداشتیم.

تخریب یک پل و خسارت به برخی منازل در پی جاری شدن سیلاب در نیشابور

بارش‌های اخیر باعث بروز مشکلاتی برای بخش‌هایی از شهرستان نیشابور شد؛ چند روستا در نیشابور تخلیه گردید و بارش‌های شدید و سیلاب خساراتی را در پی داشته که بنا به اعلام فرماندار نیشابور میزان خسارات وارده به شهرستان هنوز مشخص نشده است.

سیلاب در شهرستان نیشابور خساراتی از جمله تخریب صددرصدی یک خانه در خیابان شهید سرایانی و یک پل را در برداشت، همچنین در پی بارندگی‌های شدید این خسارات به برخی منازل در خرو نیز وارد شد، از جمله تخریب صد در صدی یک خانه در این شهر؛ برخی منازل و معابر دچار آبگرفتگی شدند و البته به ساکنان برخی از خانه‌ها نیز هشدار تخلیه داده شد.

هنوز میزان خسارات وارد شده ناشی از جاری شدن سیلاب در نیشابور مشخص نشده است.

تخریب 138 واحد مسکونی روستایی در بارندگی‌های اخیر

محمود واحدیان عنوان کرد: بیشتر خسارت‌های وارده در بارندگی‌های اخیر به خانه‌های خشت و گلی بوده که از قبل این پیش‌بینی‌ها می‌شد. با توجه به این که بخش اعظمی از خانه‌های غیر مقاوم در بخش کوهسرخ هستند به همین دلیل بسیاری از خسارت‌ها نیز مربوط به این بخش است.

رئیس بنیاد مسکن شهرستان‌های کاشمر و خلیل‌آباد افزود: براساس بازدیدها و کارشناسی‌های صورت گرفته تا امروز متاسفانه در بارندگی‌های اخیر به 138 واحد مسکونی در دو شهرستان کاشمر و خلیل‌آباد خسارت جدی وارد شده،  98 واحد مسکونی در شهرستان کاشمر به طور 100 درصد تخریب شده و قابل بازسازی و مرمت نیستند و 87 واحد مسکونی دیگر قابل تعمیر و بازسازی هستند.

خسارت به بناهای تاریخی کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن در پی بارندگی‌های اخیر

بارندگی‌های اخیر موجب وارد شدن خسارت‌های جدی به برخی بناهای تاریخی سه شهرستان کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خلیل‌آباد گفت: متاسفانه در طی چند روز اخیر خسارت‌های جدی به برخی ابنیه تاریخی شهرستان به دلیل بارندگی وارد شده است.

 محمد جواد بلبلی افزود: قلعه تاریخی بزنجرد، دیوار پیرامونی یخدان گلی و امامزاده قاسم ارغا جزء مکان‌هایی بوده‌اند که به آن‌ها خسارت وارد شده است.

خسارت 1 میلیارد ریالی به دو اثر تاریخی 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بردسکن گفت: متاسفانه براثر شدت بارندگی در منطقه به دو اثر تاریخی برج کشمر و رباط کبودان خسارت‌هایی وارد شده است.

 احمد صابری‌زارع  عنوان کرد: به هرکدام از این بناها حدود ده تا پانزده درصد خسارت وارد شده است. به دلیل جلوگیری از خطرات احتمالی درخواست مرمت اضطراری شده و برای هرکدام نیازمند ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار هستیم.
 

انتهای پیام/